Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هشدار جدید لهستان: بلاروس برای فشار بر اتحادیه اروپا مهاجران افغان و ازبک را روانه مرز می‌کند

Migration Belarus Poland
Migration Belarus Poland Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لهستان روز یکشنبه اعلام کرد که به نظر می‌رسد این بار بلاروس در تلاش است تا مهاجران بیشتری را از افغانستان و ازبکستان روانه خاک اروپا کند.

آگهی

ورشو روز یکشنبه در هشداری جدید اعلام کرد بلاروس در تلاش است تا با هدف فشار بیشتر بر مرز اتحادیه اروپا، مهاجران غیرقانونی بیشتری را از دو کشور افغانستان و ازبکستان روانه مرز لهستان و خاک اتحادیه اروپا کند.

ماتئوش موراویسکی، نخست‌وزیر لهستان که برای گفتگو با اینگریدا سیمونیته، نخست وزیر لیتوانی به پایتخت آن کشور سفر کرده بود، پس از برگزاری مذاکراتی با موضوع راه‌های ممکن برای حل و فصل «وضعیت بسیار سخت» در مرزهای اعضای اتحادیه اروپا اعلام کرد: «سناریوی دشوارتری ما را تهدید می‌کند و به احتمال زیاد تلاش خواهد شد تا از بحران کنونی در افغانستان به عنوان ابزاری جدید برای شدت بخشیدن به بحران مهاجرت استفاده شود.»

آقای موراویسکی که در جریان سفری یک روزه، با نخست وزیران دیگر کشورهاییِ تحت فشار مهاجران یعنی لتونی و استونی نیز گفتگو کرده بود، اعلام کرد لهستان آماده کمک مالی به پروازهایی است که مهاجران گرفتار در جنگل‌های مرطوب اروپا را به کشورهایشان برمی‌گردانند.

او افزود ورشو آماده بستن تمام گذرگاه‌های مرزی با بلاروس با هدف افزایش فشارهای اقتصادی بر رژیم لوکاشنکو است. پیش از این در هفته گذشته گذرگاه لهستان در نزدیکی روستای کوزنیکا بسته شده بود.

خانم سیمونیته نیز تاکید کرد که اتحادیه اروپا باید پیش از عملی کردن هر تصمیمی در قبال بلاروس، با کشورهایی که در خط مقدم هجوم مهاجران هستند یعنی لهستان، لیتوانی و لتونی هماهنگ کند.

اتحادیه اروپا می‌گوید بحرانی مهاجرانی که در مرزهای شرقی این بلوک بوجود آمده، حاصل اقدامات تلافی جویانه الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس در واکنش به تحریم‌های اتحادیه اروپا پس از سرکوب معترضان طرفدار دموکراسی است. بروکسل این رفتار مینسک را «حمله» به اتحادیه اروپا توصیف کرده است.

اینگریدا سیمونیته همچنین مقابل خبرنگاران گفت: «کمیسیون اروپا مسئول انجام مذاکرات فنی با مینسک است و بسیار مهم است که تصمیمی که مانع از حل و فصل بحران کنونی شود، گرفته نشود.»

دیدارهای اخیر رهبران چهار کشور در حالی انجام شد که شرایط بد مهاجران سرگردان در مرزهای بلاروس، منجر به جان باختن شماری از آنها شده و گروهی از مهاجران را نیز از ادامه این سفر منصرف کرده است.

اتحادیه اروپا همچنان بلاروس را مسئول حوادث روی داده در مرزهای شرقی خود می‌داند و یلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا در یکی از آخرین واکنش‌ها به رفتار بلاروس اعلام کرد: «لوکاشنکو در این بحران مانند یک تورگردان بدون مجوز عمل کرد که یک بستۀ مسافرتی گران به اتحادیه اروپا را فروخت اما این برنامۀ سفر در همان آغاز کار شکست خورد. خانواده‌ها و کودکان زیادی فریب این برنامه را خوردند و به سوی فاجعه‌ای که رنج زیادی به همراه داشت، کشانده شدند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا لهستان و کشورهای حوزه بالتیک را به تسهیل در قوانین پذیرش پناهجو فراخواند

تهدید لوکاشنکو علیه لهستان و اتحادیه اروپا: مرز را ببندید ما هم انتقال انرژی روسیه را متوقف می‌کنیم

سرباز لهستانی که با ضربات چاقوی یک پناهجو در مرز بلاروس مجروح شده بود جان باخت