لهستان ساخت حصاری دائمی به طول ۱۸۶ کیلومتر را در مرز خود با بلاروس آغاز کرد

Migration Belarus Poland
Migration Belarus Poland Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتظار می‌رود ساخت این دیوار در ماه ژوئن به پایان برسد و به این ترتیب نزدیک به نیمی از کل ۴۱۸ کیلومتر طول مرزی لهستان با بلاروس غیرقابل عبور می‌شود.

آگهی

لهستان روز سه‌شنبه ساخت یک حصار جدید در مرز خود با بلاروس برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی به این کشور را آغاز کرد؛ سال گذشته میلادی ورود مهاجران از این مناطق به خاک لهستان تنش‌های بسیاری را در روابط ورشو و مینسک ایجاد کرد.

این حصار فلزی مرزی ۱۸۶ کیلومتر طول و ۵.۵ متر ارتفاع دارد و هزینه ساخت آن ۳۵۳ میلیون یورو برآورد شده است.

انتظار می‌رود ساخت این دیوار در ماه ژوئن به پایان برسد و به این ترتیب نزدیک به نیمی از کل ۴۱۸ کیلومتر طول مرزی لهستان با بلاروس غیرقابل عبور می‌شود.

اجرای این پروژه باعث نگرانی بسیاری از گروههای مدافع حقوق بشر همچنین مدافعان محیط زیست شده است. زیرا نه تنها باعث می‌گردد مهاجرانی که از جنگ و درگیری فرار کرده و به اروپا آمده‌اند نتوانند از کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی کنند، بلکه ساخت این حصار تاثیرات منفی بر محیط زیست جانوری و پوشش جنگلی منطقه مرزی می‌گذارد.

با وجود حمایت اتحادیه اروپا از لهستان در تنش‌های مرزی‌ این کشور با بلاروس، ورشو پیشنهاد بروکسل برای مشارکت دادن آژانس اروپایی فرانتکس در فعالیت‌های نظارتی در مرزها را رد کرد و همزمان قانونی را تصویب کرد که به دولت اجازه می‌داد مهاجران غیرقانونی را بلافاصله و بدون آنکه منتظر ارائه درخواست پناهندگی آنها شود، اخراج کند.

هزاران مهاجر، عمدتا از خاورمیانه از جمله کردستان عراق، سوریه، لبنان، ایران و افغانستان سال گذشته تلاش کردند تا از مرز لهستان عبور کرده و وارد خاک اتحادیه اروپا شوند.

لهستان و کشورهای غربی رژیم بلاروس را به تشویق، حتی سازماندهی و آسان سازی جریان ورود مهاجران غیرقانونی به اتحادیه اروپا متهم می‌کنند و در مقابل دولت الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، این اتهامات را رد و لهستان را به رفتار غیرانسانی با مهاجران متهم کرده است.

پیش از این در اوج بحران مهاجرت سال ۲۰۲۱ میلادی، لهستان یک منطقه ویژه را در مرز خود با بلاروس ایجاد کرد که حتی به روی سازمان‌های غیردولتی فعال در امور بشردوستانه و رسانه‌ها بسته بود.

ورشو اطراف این منطقه ویژه را با سیم خاردار بست، چندین هزار سرباز را برای کمک به مرزبانان اعزام کرد و به نیروهایش دستور داد که مهاجران را به خاک بلاروس برگردانند.

این اقدامات و مرگ ده‌ها مهاجر بر اثر سرما یا گرسنگی در جنگل‌های لهستان، انتقادات بسیاری را بویژه از سوی مدافعان حقوق بشر متوجه این کشور کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی از تصمیم دولت لهستان برای ثبت داده‌های بارداری در کارت‌های هوشمند شهروندی

لهستان برای پذیرش پناهجویان اوکراینی در صورت وقوع جنگ آماده می‌شود

پلیس لهستان برای مقابله با کشاورزان معترض در ورشو گاز اشک آور پرتاب کرد