لهستان برای پذیرش پناهجویان اوکراینی در صورت وقوع جنگ آماده می‌شود

نظامیان آمریکایی مستقر در لهستان
نظامیان آمریکایی مستقر در لهستان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لهستان برخلاف بسیاری دیگر از کشورها که شمار هیات‌های دیپلماتیک خود را در اوکراین کاهش داده‌اند تصمیم گرفته است تا دیپلمات‌هایش را برای تسهیل احتمالی خروج شهروندان اوکراینی در کی‌یف حفظ کند.

آگهی

لهستان به عنوان بزرگترین کشور هم‌مرز با اوکراین در اتحادیه اروپا در تدارک پذیرش آوارگان به دنبال وقوع جنگ احتمالی بین این کشور و ارتش روسیه است.

هرچند دولت لهستان امیدوار است تا در نهایت رویارویی نظامی بین روسیه و اوکراین روی ندهد اما مانند دیگر همسایه‌های اوکراین خود را برای سناریوی وقوع جنگ آماده می‌کند. لهستان برخلاف بسیاری دیگر از کشورها که شمار هیات‌های دیپلماتیک خود را در اوکراین کاهش داده‌اند تصمیم گرفته است تا دیپلمات‌هایش را برای تسهیل احتمالی خروج شهروندان اوکراینی در کی‌یف حفظ کند.

لهستان طی سال های اخیر میزبان تعداد زیادی از مهاجران اوکراینی بود که پس از تنش‌های سال ۲۰۱۴ به دلایل اقتصادی به لهستان مهاجرت کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت محافظه‌کار مستقر در ورشو هرچند به عنوان مخالف پذیرش پناهجویان شناخته می‌شود اما سیاست ضدمهاجرتی دولت لهستان بیشتر در راستای جلوگیری از ورود مهاجرانی با پیش‌زمینه مذهبی و نژادی خاص اعمال می‌شود. محافظه‌کاران حاکم در لهستان با پذیرش پناهجویان اوکراینی که مانند مردم لهستان اسلاو هستند و آداب و رسوم مشابهی هم دارند، مخالف نیستند.

مهاجران اوکراینی طی سال‌های اخیر نه‌تنها جذب بازار کار لهستان شدند بلکه مشکل کمبود نیروی کار در برخی از بخش‌های اقتصاد این کشور را رفع کردند.

مقامات لهستان می‌گویند که دولت این کشور از چند هفته پیش برنامه‌ریزی برای پذیرش موج گسترده‌ای از آوارگان در صورت وقوع جنگ را آغاز کرده است. اوکراین علاوه بر لهستان با اسلواکی، مجارستان و رومانی، سه کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا نیز هم‌مرز است.

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان روز شنبه هشدار داده بود که حمله روسیه به اوکراین باعث خواهد شد تا صدها هزار پناهجوی اوکراینی به سمت مرزهای کشورش حرکت کنند. دولت اسلواکی نیز خود را برای احتمال حرکت موجی از پناهجویان به سوی مرزهایش با اوکراین آماده می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لهستان ساخت حصاری دائمی به طول ۱۸۶ کیلومتر را در مرز خود با بلاروس آغاز کرد

لهستان: خطر جنگ بیش از هر زمان دیگری در ۳۰ سال اخیر شرق اروپا را تهدید می‌کند

پلیس لهستان برای مقابله با کشاورزان معترض در ورشو گاز اشک آور پرتاب کرد