Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

برای گرفتن طولانی‌ترین مرخصی پدری در کجای اروپا باید زندگی کنید؟

مرخصی والدین در اروپا
مرخصی والدین در اروپا Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعطای مرخصی مخصوص به مردانی که تازه پدر شده‌اند، رفته رفته به سنتی متداول در شمار قابل توجهی از کشورهای جهان تبدیل شده است. اما طولانی‌ترین مرخصی پدری در کدام کشور اروپایی داده می‌شود؟

آگهی

اعطای مرخصی مخصوص به مردانی که تازه پدر شده‌اند، رفته رفته به سنتی متداول در شمار قابل توجهی از کشورهای جهان تبدیل شده است. در این میاندستورالعمل تازه اتحادیه اروپا تصریح دارد که کشورهای عضو باید در قوانین‌شان تا اوت ۲۰۲۲ میلادی حداقل ۱۰ روز مرخصی برای پدر لحاظ کنند.

هدف این دستورالعمل تشویق مرخصی برابر والدین بین مردان و زنان، رسیدگی به حضور کمتر و ناکافی زنان در بازار کار و حمایت بهتر از تعادل بین کار و زندگی برای والدین و مراقبان عنوان شده است.

این در حالی است که به خاطر پاره‌ای از مشکلات، تازه‌پدران از گرفتن مرخصی برای مراقبت از نوزادشان سر باز می‌زنند. تحقیقات نشان می‌دهد که هنجارهای جنسیتی، انتظارات فرهنگی و انگ هنوز نقشی اساسی در این بین ایفا می‌کنند اما ضرر مالی حاصل از گرفتن مرخصی و همینطور سخت بودن مقررات مربوط به اعطای مرخصی در مراکز کار از موانع مهم برای پدران به شمار می‌رود.

اما قوانین در کشورهای اروپایی در مورد حقوق مرخصی پدری چه می‌گویند؟

اسپانیا

اسپانیا یکی از پیشتازان زمینه برابری والدین در اروپا است. در ژانویه ۲۰۲۱، مرخصی پدری به ۱۶ هفته افزایش یافت. حقوق پدر در این زمان به طور کامل پرداخت می شود و معادل مرخصی زایمان با حقوق مادر در کشور است.

ایتالیا

به تازه‌پدران ایتالیایی ۱۰ روز مرخصی با حقوق کامل داده می شود و اجباری است. این قانون در سال ۲۰۲۱ تصویب شد و قانون‌گذاران مرخصی استحقاقی را سه روز بیشتر کردند. در مقابل مادران پنج ماه مرخصی زایمان با حقوقی معادل ۸۰ درصد حقوق طبیعی خود دارند که آن هم اجباری است.

فرانسه

فرانسه در سال ۲۰۲۱ مرخصی با حقوق برای پدران را دو برابر کرد و به ۲۸ روز رساند. یک هفته از این مرخصی نیز اجباری است.

مسئولان استدلال می‌کنند که این مرخصی به پدران اجازه می‌دهد بیشتر با فرزندان خود انس بگیرند و نابرابری در مراقبت از کودک با این مرخصی کاهش پیدا می‌کند. بخش قابل توجه این حقوق‌ها توسط نظام تامین اجتماعی فرانسه تامین می شود و تنها سه روز آن باید توسط کارفرما پرداخت شود.

آلمان

پدران در آلمان مرخصی قانونی ندارند، با این حال آن‌ها می‌توانند تا ۱۴ ماه از مرخصی والدین استفاده کنند که در این مدت بین ۳۰۰ تا ۱۸۰۰ یورو حقوق دریافت می‌کنند. تا زمانی که تازه‌پدران در این مرخصی هستند، کارفرماها اجازه ندارند آنان را از کار خود اخراج کنند.

لهستان

در حال حاضر پدران در لهستان دو هفته حق مرخصی پدری دارند. در مقابل مادران از ۲۰ هفته مرخصی برخوردارند که ۱۴ هفته آن را باید استفاده کند. شش هفته دیگر را می‌توانند به پدران منتقل کنند.

دولت لهستان قصد دارد تا اوت ۲۰۲۲ تغییراتی در این مورد ایجاد کند تا قوانین جدید از دستورالعمل اتحادیه اروپا پیروی کنند. رسانه‌های لهستانی این هفته گزارش داده بودند که طبق پیش‌نویس تغییرات در قانون کار، هر یک از والدین ۹ هفته مرخصی خواهد داشت که البته نمی‌تواند آن را به دیگری منتقل کند.

بلغارستان

در بلغارستان پدر از ۱۵ روز مرخصی با حقوق برخوردار است. مادران از ۴۱۰ روز مرخصی زایمان برخوردارند. وقتی کودک ۶ ماهه شد، مادر می‌تواند مرخصی زایمان باقیمانده خود را به پدر منتقل کند.

Canva
مرخصی با حقوق پدران به آنان اجازه رابطه نزدیک‌تر و صمیمی‌تر با فرزندان را می‌دهدCanva

ایرلند

مرخصی تازه‌پدران در ایرلند دو هفته است که شامل مزایایی بالغ بر ۲۵۰ یورو در هفته نیز می‌شود. برخی از کارفرمایان ممکن است تمام دستمزدها را در طول مرخصی پدر پوشش دهند، اما الزام قانونی برای انجام این کار ندارند. همچنین پدران می توانند تا ۲۶ هفته از مرخصی بدون حقوق استفاده کنند که ویژه والدین گذاشته شده است.

سوئد

وقتی نوبت به مرخصی پدر بعد از تولد نوزاد می‌رسد، سوئد در اروپا یکی از بهترین عملکردها را دارد. این کشور از اصطلاح مرخصی زایمان یا مرخصی پدری استفاده نمی‌کند، در عوض از اصطلاح مرخصی والدین استفاده می کند و هیچ تفاوتی بین هر یک از والدین وجود ندارد.

والدین از ۴۸۰ روز مرخصی استحقاقی برخوردارند که سهم هر یک از والدین ۲۴۰ روز است. والدین هر یک دستکم باید ۹۰ روز خود را استفاده کند و مابقی آن را می‌تواند به شریک زندگی خود منتقل کند.

آگهی

بریتانیا

پدران تا دو هفته حق دارند از مرخصی پدری با حقوق برخوردار شوند. مرخصی مشترک والدین نیز وجود دارد که والدین می توانند حداکثر ۵۰ هفته مرخصی و حداکثر ۳۷ هفته حقوق داشته باشند.

مجارستان

پدر برای مرخصی نوزاد ۵ روز حق مرخصی دارد. همچنین پدر حق دارد تا زمانی که فرزند به سن ۳ سالگی برسد از مرخصی بدون حقوق استفاده کند. مبلغ پرداختی ۷۰ درصد درآمد معمول فرد است.

لیتوانی

مرخصی پدری در لیتوانی ۳۰ روز است و ۷۷ درصد حقوق قبلی به فرد پرداخت می‌شود. یکی از والدین نیز تا دو سال حق استفاده از مرخصی والدین را دارد. اگر والدین انتخاب کنند که آن را برای یک سال دریافت کنند، ۷۷ درصد از حقوق خود را دریافت خواهند کرد. اگر تصمیم به گرفتن آن برای دو سال داشته باشند، ۵۴ درصد از حقوق خود را برای سال اول و سپس ۳۱ درصد از حقوق خود را دریافت خواهند کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی

هلند

مرخصی پدری در هلند یک هفته است، سپس پدران می توانند ۵ هفته مرخصی اضافی بگیرند که می‌تواند با مشارکت تامین اجتماعی تا ۷۰ درصد حقوق آنها پرداخت شود. هر یک از والدین نیز می توانند تا ۲۶ برابر تعداد ساعات کار هفتگی از مرخصی بدون حقوق استفاده کنند.

جمهوری چک

از ابتدای سال ۲۰۲۲، تازه‌پدران در جمهوری چک مستحق دو هفته مرخصی هستند. اگر آن‌ها تحت پوشش بیمه استعلاجی باشند، ۷۰ درصد دستمزد خود را دریافت خواهند کرد. همزمان مرخصی والدین (با پرداخت کمک‌هزینه) نیز به مادر یا پدر پیشنهاد می‌شود و می‌تواند تا ۳ سال طول بکشد.

والدین همجنس

در مورد مرخصی والدین در چندین کشور اروپایی مانند مجارستان و بلغارستان، والدین همجنس‌گرا مورد تبعیض قرار می‌گیرند. برای مثال از آنجایی که زوج‌های همجنس در مجارستان مجاز به ازدواج یا فرزندخواندگی نیستند، به عنوان یک زوج واجد شرایط مرخصی والدین به حساب نمی‌آیند.

پیشتر یک مطالعه در مورد حقوق مرخصی والدین نشان داده بود که زوج‌های مرد همجنس در اکثریت قریب به اتفاق کشورهای سازمان توسعه همکاری و اقتصادی مرخصی با حقوق کمتری دریافت می‌کنند.

آگهی

بر اساس قوانین دادگاه، والدین همجنس و فرزندانشان باید به عنوان یک خانواده در سراسر اتحادیه اروپا شناخته شوند. کشورهای اروپایی در راستای بهبود حقوق پدران برای مرخصی برابر با مادران پس از تولد فرزند، با کمک دستورالعمل اتحادیه اروپا، گام‌هایی را برداشته‌اند با این حال هنوز کارهای زیادی برای پر کردن شکاف و تشویق پدران برای استفاده از حقوق خود باقی مانده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردم کدام کشورهای اروپایی ساعت کار کمتری دارند، بیشتر به مرخصی می‌روند و استراحت می‌کنند؟

مرخصی استعلاجی در کشورهای اروپایی؛ آیا فرانسوی‌های سردمدار از زیر کار در می‌روند؟

ابتکار خودروسازی ولوو علیه شکاف جنسیتی؛ اعطای ۲۴ هفته مرخصی تولد فرزند