Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

شش نکته دربارۀ خانواده‌هایی که در اروپا صاحب فرزند می‌شوند

شش نکته دربارۀ خانواده‌هایی که در اروپا صاحب فرزند می‌شوند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لوکزامبورگ کشوری است که بیش از همه به خانواده‌هایی که صاحب فرزند شده‌اند، پاداش می‌دهد.

۱- در اروپا چند کودک به ازای هر زن متولد می‌شود؟

آگهی

بالاترین نرخ زاد و ولد در اتحادیه اروپا متعلق به فرانسه است. با وجود کاهش شدید نرخ تولد در اروپا در سال ۲۰۱۶ میلادی، فرانسه توانست به نرخ متوسط تولد ۱.۹۲ کودک به ازای هر زن دست یابد. البته این نرخ زاد و ولد برای فرانسه یعنی کشوری که برای خانواده‌های دارای فرزند مشوق‌هایی از جمله تخفیف‌ مالیاتی، کمک هزینه سفر و حتی یارانه برای مراقبت از کودکان در نظر گرفته، جای تعجب ندارد.

دو کشور ایتالیا و اسپانیا که بشدت تحت تاثیر بحران اقتصادی قرار گرفته‌اند، با تولد ۱.۳۴ کودک به ازای هر زن، پایین‌ترین نرخ زاد و ولد را در این اتحادیه را دارند. کشور یونان نیز اگرچه از سیاستهای ریاضت اقتصادی بیشترین آسیب را دیده است اما با ۱.۳۸ تولد به ازای هر زن، نرخ زاد و ولدی نسبتا بیشتر از ایتالیا و اسپانیا دارد.

۲- میانگین سن تازه مادران چقدر است؟

در سال ۲۰۱۶ میلادی میانگین سن تازه مادران در بلغارستان ۲۶ سال، در رومانی ۲۶.۴ سال و در لتونی ۲۶.۸ سال بوده است. در ایتالیا این میانگین سنی افزایش یافته و به ۳۱ سال رسیده است.

۳- چند درصد از نوزادان از زوج‌هایی که ازدواج نکرده‌اند متولد می‌شوند؟

در بسیاری از کشورهای این اتحادیه بیش از ۵۰ درصد نوزادان در خانواده‌هایی متولد شده‌اند که والدین با یکدیگر ازدواج نکرده‌اند. فرانسه با نرخ تولد ۵۹.۷ درصد در بالای این فهرست قرار دارد. 

کمترین نرخ نیز متعلق به یونان است؛ در این کشور بیشتر والدین ازدواج کرده‌اند و تنها ۹.۴ درصد از کودکان در خانواده‌هایی به دنیا می‌آیند که والدین با هم ازدواج نکرده‌اند.

در سی سال گذشته این درصد حتی در کشورهای سنتی کاتولیک مانند ایتالیا، اسپانیا و ایرلند بسیار افزایش یافته است. در مجموع میزان ازدواج‌های رسمی در اتحادیه اروپا بطور قابل توجهی کاهش یافته است.

۴- نرخ زاد و ولد نوزادان از مادران نوجوان

رومانی دارای بالاترین نرخ زاد و ولد از مادرانی است که در نوجوانی اولین فرزند خود را به دنیا آورده‌اند. ۱۴.۲ درصد از این دست نوزادان در این کشور از مادرانی متولد می‌شوند که در سن نوجوانی هستند. پایین‌ترین نرخ نیز متعلق به کشور اسلوونی است که ۱.۶ درصد گزارش شده است.

۵- مدت مرخصی زایمان در کشورهای مختلف چقدر است و آیا این مرخصی برای پدران نیز لحاظ شده است؟

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند که ازدواج نکرده نیز باردار است و برای به دنیا آوردن فرزندش به مرخصی رفته است. او تنها بعد از چند هفته به سر کار برخواهد گشت و از آن زمان به بعد کلارک گیفورد، شریک زندگی او در خانه می‌ماند و وظیفه نگهاداری از فرزند را برعهده می گیرد. این شیوه جدید همکاری در زندگی مشترک برای نگهداری فرزندان است. اما آیا در اتحادیه اروپا نیز والدین می‌توانند به آسانی این کار را انجام دهند؟

در اروپا شرایط کمی متفاوت است. مثلا در یونان حمایتهای پس از تولد در شرکتهای دولتی و خصوصی متفاوت است و بیشتر زنان تنها برای ۱۷ هفته می‌توانند کار را موقتا و با حفظ دستمزد ترک کنند. 

بلغارستان یکی از کشورها با بیشترین میزان حمایت از پدر و مادرهایی است که تازه صاحب فرزند شده‌اند. دستمزد زنانی که به مرخصی زایمان رفته‌اند تا ۵۸ هفته پرداخت می‌شود و پدران نیز برای مدتی بیش از دو هفته می‌توانند در خانه بمانند و در حالی که دستمزد دریافت می‌کنند به همسرشان در نگهداری نوزاد کمک کنند.

۶- آیا والدین برای تولد نوزاد، پاداشی دریافت می‌کنند؟

در میان کشورهای اتحادیه اروپا، لوکزامبورگ کشوری است که بیش از همه به خانواده‌هایی که صاحب فرزند شده‌اند، پاداش می‌دهد. 

در فنلاند، بسته‌ای از کالاهای اساسیِ مورد نیاز نوزاد به والدین اهدا می‌شود؛ به این ترتیب از سال ۱۹۳۸ میلادی تمام خانواده‌های فنلاندی پس از تولد فرزندشان جعبه‌ای شامل لباس کودک و دیگر تجهیزات مورد نیاز او دریافت کرده‌اند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌آپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۱۱ نکته که «نباید انجام دهید» تا در زندگی امروز کامیاب شوید

کاهش نرخ زاد و ولد در یونان؛ دولت به ازای هر نوزاد ۲ هزار یورو پاداش می‌دهد

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند