فنلاند به پدران به اندازه مادران مرخصی تولد فرزند می‌دهد

فنلاند به پدران به اندازه مادران مرخصی تولد فرزند می‌دهد
Copyright  AP
نگارش از یورونیوز فارسی

دولت فنلاند روز چهارشنبه ۵ فوریه اعلام کرد از این پس به مردانی که به تازگی بچه‌دار شده باشند همانند زنان مدت مشابهی از مرخصی با حقوق پس از زایمان تخصیص خواهد داد.

دولت فنلاند روز چهارشنبه ۵ فوریه (۱۶ بهمن) اعلام کرد از این پس به پدرانی که به تازگی بچه‌دار شده باشند، همانند زنان مدت مشابهی از مرخصی با حقوق پس از زایمان تخصیص خواهد یافت.

درنتیجه قانون جدید، مردانی که تازه پدر شده‌اند می‌توانند تا ۷ ماه از مرخصی با حقوق استفاده کنند. نیمی از این مدت قابل انتقال است و یکی از زوجین می‌تواند مرخصی با حقوق خود را به دیگری منتقل کند.

این در حالی است که زنان باردار می‌توانند از یک ماه قبل از وضع حمل به مرخصی بروند.

آینوکیسا پکونن، وزیر سلامت و امور اجتماعی، گفته است هدف از این «اصلاحات رادیکال» تقویت برابری جنسیتی و مقابله با کاهش نرخ رشد جمعیت است.

او در این باره گفت: «این اقدام به برابری بیشتر میان والدین و تنوع در میان خانواده‌ها میان منجر می‌شود».

تعداد کودکان تازه‌متولد شده در فنلاند در میان سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ با کاهشی ۲۰ درصدی به حدود ۴۷ هزار نوزاد در سال رسیده است.

فنلاند ۵.۵ میلیون نفر جمعیت دارد و مقامات این کشور گفته‌اند رویکرد مشابه در سوئد و ایسلند، شامل تخصیص مرخصی بدون حقوق بیشتر به پدران، نرخ تولد را افزایش داده است.

دولت فنلاند توسط ائتلافی از ۵ حزب متعلق به چپ میانه اداره می‌شود که رهبران آن همگی زنانی زیر ۳۵ سال هستند و برابری جنسیتی را به عنوان اولویت خود برشمرده‌اند.

ماه گذشته سانا مارین، نخست‌وزیر فنلاند، در حاشیه اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس خواهان توجه بیشتر دولت‌ها و شرکت‌ها به رفتار منصفانه با زنان شده بود و گفته بود برابری جنسیتی «خود به خود اتفاق نمی‌افتد».

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

مطالب مرتبط