چگونه می‌توان شرایط کشت ریزجلبک‌ها را بهینه کرد؟

با همکاری The European Commission
چگونه می‌توان شرایط کشت ریزجلبک‌ها را بهینه کرد؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تقاضای سالانه در جهان برای اسیدهای چرب امگا-۳ در مکمل‌های غذایی، ۲۶هزار تن برآورد می‌شود. ریز جلبک‌ها نیز یکی از منابع اصلی اسیدهای چرب امگا-۳ و آنتی‌اکسیدان به شمار می‌روند. بهبود شرایط کشت این میکروارگانیسم‌های آبزی خارج از آب دریا یه چه چیزهایی نیاز دارد؟

ریزجلبک‌ها برای تولید اسیدهای چرب امگا-۳ در مکمل‌های غذایی کاربرد دارند. زیست‌شناسان اروپایی در شمال اسپانیا مشغول انجام طرحی برای جداسازی اسیدهای چرب و آنتی‌اکسیدان از ریزجلبک‌ها هستند.

اما این گونه‌های تک‌سلولی که به صورت گروهی یا تکی زندگی می‌کنند شکننده و حساسند. اما برای رشد این میکروارگانیسم‌های آبزی خارج از محیط طبیعی دریا چه کار می‌توان انجام داد؟

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

داوید سوآرس، زیست‌شناس طرح «استخراج امگا-۳ و آستاکسانتین‌ از ریزجلبک» VOPSA2.0 در شهر «خیخون» در شمال اسپانیا کار می‌کند.

او درباره شرایط رشد این میکروارگانیسمهای کوچک می‌گوید: «ابتدا آب را استریل می‌کنیم. سپس با استفاده از فرایند اشعه ماوراء بنفش باکتری‌ها و قارچ را از بین می‌بریم؛ در نهایت نیز برای از بین بردن ذرات باقی‌مانده یا مواد غذایی دیگر که مانع از رشد ریزجلبک‌ها می‌شود آب را فیلتر می‌کنیم. قبل از انتقال ریزجلبک‌ها به محیط کشت باید میزان پ هاش آب نیز تنظیم شود. هر کدام از این میکروارگانیسم‌ها برای رشد به یک پ-هاش خاص نیاز دارد. بنابراین قبل از هرچیز باید آب را آماده کنیم.»

تطبیق شرایط رشد و نمو ریزجلبک‌ها با دما و هوای متغیر

داوید سوآرس می‌افزاید: «چالش اصلی‌مان این است که کاری کنیم که ریزجلبک‌ها خود را با شرایط بسیار متغیر نور و دما در شمال اسپانیا تطبیق بدهند. به این منظور، پارامترهای مختلف، مثل سطح مواد مغذی را در مراحل مختلف کشت تغییر می‌دهیم. باید تراکم آنها را در آب کنترل کنیم. برای این کار باید تعداد ریزجلبک‌های موجود در مخازن را کاهش دهیم تا به درک بهتری از نحوه واکنش آنها تک تک آنها برسیم. در نتیجه می‌توانیم امیدوار باشیم که ریزجلبک‌ها می‌توانند خود را با شرایط اینجا سازگار کنند.»

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

چرا تشخیص و درمان سرطان روده دشوار است؟‌

برنج پیوندی مقاوم در برابر نمک؛ آفت‌کش بدون ضرر برای محیط زیست

فناوری جدید دوربین های تصویربرداری زیر آب برای پرورش ماهی