Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماجراجویی یک «یوروسپتیک» در بروکسل؛ مجارستان ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را در دست گرفت

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان که کشورش تا دسامبر ۲۰۲۴ ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را در دست گرفت
ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان که کشورش تا دسامبر ۲۰۲۴ ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را در دست گرفت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجارستان از امروز دوشنبه، اول ژوئیه ۲۰۲۴ ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برای شش ماه آینده در دست می‌گیرد.

آگهی

کشور تحت هدایت ویکتور اروبان که به بدگمانی نسبت به سیاست‌های یکپارچه اروپایی (یوروسپتیسیزم) شهرت دارد وعده داده است که از بیم‌ها نسبت به این جابجایی در راس هرم ریاست اتحادیه بکاهد و با بی‌طرفی کامل عمل کند.

انحرافات ضددموکراتیک و روابط نزدیک با کرملین به‌رغم تهاجم نظامی روسیه به اوکراین از جمله مهم‌ترین عواملی است که به نگرانی‌ها نسبت به ریاست مجارستان بر اتحادیه اروپا نزد اعضای پارلمان و چندین کشور عضو این نهاد دامن زده است.

این تحولات همچنین در حالی صورت می‌گیرد که جریان راست افراطی در فرانسه با سابقه شناخته شده بدگمانی نسبت به سیاست‌های یکپارچه اروپایی، روز یکشنبه بیشترین آرا را در دور نخست انتخابات پارلمانی این کشور به خود اختصاص داد.

در بوداپست اما دولت با طرح وعده‌هایی اطمینان بخش برای به عهده گرفتن «تعهدات و مسئولیت‌های» این مأموریت تا ماه دسامبر اعلام آمادگی کرده است.

یانوش بوکا، وزیر امور اروپایی در دولت مجارستان در اواسط ژوئن حین رونمایی از برنامه ریاست کشورش بر اتحادیه اروپا گفته بود: «ما به عنوان یک میانجی بی‌طرف و با تعهد کامل به همه کشورهای عضو عمل خواهیم کرد.»

وی افزود: «مجارستان در عین حال از این فرصت برای تشریح بهتر دیدگاه‌های اروپایی خود استفاده خواهد کرد.

به گزارش فرانس‌پرس، مجارستان بر سر مسائلی چون حاکمیت قانون، مهاجرت یا جنگ اوکراین، اختلافاتی دیرین با دیگر شرکا دارد؛ موضوعی که بوداپست را بارها رو در روی دیگر کشورهای عضو قرار داده و زمینه مسدود شدن میلیاردها یورو کمک اختصاص یافته به کی‌یف را فراهم کند.

«اشغال بروکسل»

پس از آخرین ریاست مجارستان بر اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۱، ویکتور اوربان به این می‌بالید که به «جلادانی هیجان زده» در «لانه لیبرال‌ها و چپ‌ها» تلنگر و سیلی‌هایی دوستانه نواخته است.

سیاستمدار کهنه‌کار ۶۱ ساله مجار این‌بار حتی مصمم‌تر به نظر می‌رسد. او علاوه بر تحقیر «نخبگان تکنوکرات» در بروکسل، طی ماه‌های اخیر بارها با وتوهای سریالی جلوی اختصاص کمک‌های نظامی به کی‌یف را گرفته است.

او وعده داده بود پس از انتخابات اروپایی که از آن به عنوان یک نقطه عطف تاریخی یاد می‌شد، بروکسل را اشغال خواهد کرد. اگرچه راست افراطی در انتخابات ۹ ژوئن پیشرفت قابل توجهی داشت، اما سونامی مورد انتظار رخ نداد.

ویکتور اوربان نتوانست از خیزش جریان راست افراطی برای تعیین مسئولان در پست‌های کلیدی اتحادیه اروپا استفاده کند و در این زمینه تاثیر‌گذار باشد.

رهبران اتحادیه به رغم مخالفت او بار دیگر با انتصاب اورزولا فن‌ در لاین در راس کمیسیون اروپا موافقت کردند.

این سیاستمدار آلمانی با این حال سفر برنامه‌ریزی شده خود به بوداپست در این هفته را که قرار بود به نشانه آغاز ریاست مجارستان بر اتحادیه انجام شود، به طور غیرمنتظره‌ای به تعویق انداخت.

ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا به کشور دارنده آن قدرت کنترل دستور کار جلسات ۲۷ کشور عضو را می‌دهد، اختیاری که به گفته چندین دیپلمات اروپایی قابل توجه اما مطلق نیست.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

برخی تحلیل‌گران با این حال معتقدند که مجارستان می‌تواند از فرصت ریاست بر اتحادیه که آنرا از بلژیک تحویل گرفته برای دست زدن به تحریکاتی در راستای مواضع خود استفاده کند.

شعار «دوباره اروپا را بزرگ‌ کنیم»، برگرفته از شعار معروف دونالد ترامپ پیش از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ ایالات متحده، ریاست تازه اتحادیه اروپا را از همان ابتدا پر سر و صدا کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امضای توافقنامه امنیتی میان اوکراین و اتحادیه اروپا؛ «روسیه نباید پیروز شود»

کایا کالاس جای بورل را در راس دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا می‌گیرد؛این زن سیاستمدار استونیایی کیست؟

با رای نمایندگان حزب مردم اروپا فن درلاین یک قدم به ابقا در مقام ریاست کمیسیون اروپا نزدیک‌تر شد