Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رهبران اتحادیه اروپا برای انتخاب دوباره فن‌درلاین به توافق رسیدند

اورزولا فن‌در‌لاین
اورزولا فن‌در‌لاین Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سران کشورهای اصلی عضو اتحادیه اروپا بر سر ابقای اورزولا فن‌درلاین در مقام ریاست کمیسیون اروپا به اجماع رسیدند.

آگهی

شش تن از رهبران اتحادیه اروپا، که به عنوان مذاکره‌کنندگان احزاب اصلی میانه‌رو عمل می‌کنند، توافق اولیه‌ای را برای تعیین منصب‌های اصلی اتحادیه پس از انتخابات پارلمان اروپا در ماه ژوئن امضا کرده‌اند.

این توافق البته تا زمان نشست مشترک سران ۲۷ کشور اروپایی در اواخر این هفته رسمی نخواهد شد.

خبر تمدید ریاست اورزولا فن‌درلاین بر کمیسیون اروپا ابتدا به وسیله خبرگزاری آلمان منتشر شد. بعدتر منابع دیپلماتیک در گفتگو با یورونیوز این خبر را تأیید کردند.

پیش از این گردهمایی غیر رسمی رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا جهت تعیین گزینه‌ها برای سه منصب اصلی در روز دوشنبه ۱۷ ژوئن در بروکسل تشکیل شده بود، اما به‌رغم امیدها برای توافق اولیه این نشست بدون هیچ توافقی پایان یافته بود.

علاوه بر خانم فن‌در‌لاین، آنتونیو کوستا، نخست‌وزیر سابق پرتغال برای منصب رئیس شورای اروپا و کایا کالاس، نخست وزیر استونی برای مقام رئیس سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا انتخاب شده‌اند.

اورزولا فن‌در‌لاین و کایا کالاس نخست‌وزیر استونی
اورزولا فن‌در‌لاین و کایا کالاس نخست‌وزیر استونیعکس: اتحادیه اروپا

دونالد توسک از لهستان، کیریاکوس میتسوتاکیس از یونان، اولاف شولتس از آلمان، پدرو سانچز از اسپانیا، امانوئل ماکرون از فرانسه و مارک روته از هلند این توافق را به نمایندگی از احزابشان امضا کرده‌اند.

توسک و میتسوتاکیس نماینده حزب راست میانه «مردم اروپا» (EPP)، شولتس و سانچز از حزب «سوسیالیست‌ها و دموکرات‌ها» (S&D) و ماکرون و روته از حزب لیبرال «نوسازی اروپا» در مذاکرات شرکت داشتند.

انتظار می‌رفت این سه حزب با همکاری یکدیگر ائتلافی پایدار بسازند که بتواند دوره دوم ریاست فن‌درلاین بر کمیسیون را حفظ کند. یک دیپلمات با تایید این اسامی به یورونیوز گفت: «مذاکره‌کنندگان سه گروه سیاسی بر سر یک موضع مشترک مطابق با معاهدات به اجماع رسیده‌اند.»

انتخاب مناصب کلیدی اتحادیه اروپا، در کنار دستور کار استراتژیک این اتحادیه برای پنج سال آینده، باید توسط هر ۲۷ کشور عضو در یک نشست مهم در اواخر این هفته تصویب شود.

جورجا ملونی از ایتالیا، پیتر فیالا از جمهوری چک و ویکتور اوربان از مجارستان که همگی خارج از ائتلاف میانه‌رو هستند، پیش از این از نحوه مذاکره سه حزب اصلی برای پست‌های کلیدی اتحادیه اروپا ابراز نارضایتی کرده بودند.

آنتونیو کاستا نخست‌وزیر سابق پرتغال
آنتونیو کاستا نخست‌وزیر سابق پرتغالعکس: خبرگزاری آسوشیتد پرس

ویکتور اوربان روز سه‌شنبه با ابراز نارضایتی از وضعیت انتخاب نامزدها گفت: «معامله‌ای که حزب مردم اروپا با چپ‌ها و لیبرال‌ها انجام داد، با هر ارزشی که اتحادیه اروپا بر آن استوار است در تضاد قرار دارد.»

تصمیم انتخاب رهبران از طریق اکثریت واجد شرایط اتخاذ می‌شود، به این معنی که وتوهای کشوری اعمال نمی‌شوند. با این حال، وزن سیاسی جورجا ملونی در شورای اروپا می‌تواند عامل بن‌بست در مذاکرات رو در رو در روز پنجشنبه باشد و اعلام نهایی را به تاخیر بیندازد.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در صورت اعلام رسمی نامزدها برای مناصب جدید، فن‌‌در‌لاین و کالاس همچنان باید در یک جلسه استماع در پارلمان اروپا شرکت کنند. در حالی که کاستا، نخست‌وزیر سابق پرتغال، به طور خودکار توسط همتایان سابق خود انتخاب خواهد شد.

در یک نشست غیررسمی هفته گذشته، حزب مردم اروپا سوسیالیست‌ها را غافلگیر کرد و خواستار ریاست شورای اروپا پس از اتمام دوره دو سال و نیمی کوستا شد.

یورونیوز مطلع شده که این خواسته اکنون از روی میز کنار گذاشته شده، امری که راه را برای ریاست این سوسیالیست پرتغالی بر این نهاد به مدت پنج سال هموار خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فهرست نامزدها برای پست‌های کلیدی اتحادیه اروپا در مهمانی غیررسمی سران؛ چه کسانی می‌مانند و می‌روند؟

گردش به راست اروپا با وجود مقاومت میانه‌روها؛ نتایج انتخابات اروپا چه آینده‌ای را رقم خواهد زد؟

شوخی با انتخابات اروپا؛ انتشار فهرست نامزدهای نازی‌نما در آلمان