با رای نمایندگان حزب مردم اروپا فن درلاین یک قدم به ابقا در مقام ریاست کمیسیون اروپا نزدیک‌تر شد

European Commission President Ursula von der Leyen
European Commission President Ursula von der Leyen Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در جریان نشست کنگره این حزب در رومانی، اکثریت ۸۰۰ نماینده حزب راست میانه «مردم اروپا» برای مرتبه دوم اورزولا فن در لاین را به‌عنوان نامزد نهایی حزب انتخاب کردند.

آگهی

خانم فن در لاین که مجددا برای کرسی پراهمیت ریاست کمیسیون اروپا  نامزد شده «رفاه، امنیت و دموکراسی» را اولویت‌ اصلی این روزهای سخت مردم اعلام کرد.

پیشنهاد انتخاب مجدد او در گردهمایی این حزب در رومانی، در جریان رای‌گیری مخفیانه اعضای حزب متشکل از نمایندگان، قانونگذاران و رهبران به تصویب رسید و در میان آنها افرادی همچون دونالد توسک، نخست‌وزیر لهستان و لئو وارادکار، نماینده تائوسی ایرلند نیز حضور داشتند.

با این وجود ۸۹ رای از مجموع ۴۸۹ رای ریخته شده در صندوق نیز در مخالفت با او داده شد و به این ترتیب نرخ حمایت از خانم فن در لاین ۸۲ درصد بود.

این رای گیری در حالی انجام شد که حزب «مردم اروپا» در نظرسنجی‌ها جلوتر از دیگر احزاب قرار دارد و به نظر می‌رسد همچنان بزرگترین فراکسیون پارلمان اروپا باقی بماند.

خانم فن در لاین نیز در جریان سخنرانی خود در این گردهمایی وعده صلح، رفاه و امنیت برای اروپایی‌ها داد و تاکید کرد به حمایت قاطع از اوکراین، تقویت رقابت اقتصادی اروپا، حفاظت از حاکمیت قانون و مبارزه با مهاجرت‌های غیرقانونی ادامه می‌دهد.

او گفت: «این ما اروپایی‌ها هستیم که تصمیم می‌گیریم چه کسی و در چه شرایطی به اروپا بیاید.»

مانیفست حزب او که روز چهارشنبه رونمایی شد نیز شامل طرحی بحث برانگیز برای انتقال متقاضیان درخواست پناهندگی به کشورهای ثالث «امن» بر اساس مدل مدنظر بریتانیا برای انتقال مهاجران به رواندا بود.

فن در لاین ضمن حمایت از این طرح گفت: «کاملاً واضح است هر کاری که ما انجام دهیم مطابق با تعهدات ما تحت قوانین اتحادیه اروپا و بین‌المللی خواهد بود.»

او همچنین حمایت خود را از کشاورزان اروپایی که در ماه‌های اخیر اعتراضات گسترده‌ای را در سراسر این اتحادیه برگزار کرده‌اند، اعلام کرد و افزود که حزبش در مقابل هر نوع افراط گرایی سیاسی می‌ایستد.

فن در لاین افزود: «اروپای صلح‌آمیز و متحد ما، بگونه‌ای بی‌سابقه توسط پوپولیست‌ها، ملی‌گراها، عوام فریب‌ها، چه راست افراطی و چه چپ افراطی به چالش کشیده شده است. آنها می‌خواهند ارزش‌های ما را زیر پا بگذارند و اروپای ما را نابود کنند، و ما حزب مردم اروپا هرگز اجازه نمی‌دهیم این اتفاق بیفتد.»

او که در گذشته وزیر دفاع آلمان نیز بوده، در بخش دیگری از سخنرانی خود «دفاع» را نیز یک اولویت کلیدی برای اتحادیه اروپا توصیف کرد و افزود در صورت ابقا در این مقام، قصد دارد با سرمایه‌گذاری هماهنگ‌تر در صنعت دفاعی، آمادگی این اتحادیه را برای مقابله با هر نوع درگیری افزایش دهد و یک کمیسر دفاعی جدید در سطح این اتحادیه برای نظارت بر ایجاد «بازار واحد دفاعی» تعیین کند.

او گفت: «ما باید ظرفیت صنعت دفاعی خود را چند برابر کنیم. اروپا باید بیشتر و بهتر هزینه کند.»

حمایت‌ها و انتقادها از فن در لاین

خانم فن در لاین به دلیل شیوۀ رهبری‌اش در قبال رویدادهایی همچون واکنش اتحادیه اروپا به همه‌گیری ویروس کرونا، حمله روسیه به اوکراین و در پی آن بحران انرژی، همچنین تشدید وضعیت اضطراری آب‌وهوایی، شهرت زیادی در اروپا و حتی در خارج از این اتحادیه به دست آورده و در پنج سال اخیر، دو بار از سوی فوربس در صدر فهرست افراد قدرتمند جهان قرار گرفته است.

با این وجود، او به ندرت در دیگر پایتخت‌های اتحادیه اروپایی دیده می‌شود و به دلیل انزوای خود در مقر کمیسیون اروپا در بروکسل، بارها مورد انتقاد قرار گرفته است.

او به دلیل عقب‌نشینی‌های اخیر از حمایت بی قید و شرط خود از قوانین سختگیرانه زیست محیطی این اتحادیه همچنین عدم انتقاد از اسرائیل به دلیل تلفات بیش از حد غیرنظامیان در غزه نیز هدف انتقادات زیادی بوده است.

به نظر می‌رسد رقیب اصلی او برای حفظ این سمت نیکلاس اشمیت، سیاستمدار سوسیالیست اهل لوکزامبورگ و کمیسر اروپا برای مشاغل و حقوق اجتماعی باشد که در نظرسنجی‌های حزبی دوم است.

خانم فن در لاین برای ماندن در این نقش به حمایت رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا و نمایندگان پارلمان این اتحادیه نیاز دارد. با این وجود برخی از نمایندگان حزب «مردم اروپا» معتقدند که این رویه صرفاً نوعی تشریفات است و او بدون هیچ چالشی در این سمت ابقا خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح «حزب مردم اروپا» برای بحران مهاجرت: انتقال تمام پناهجویان به کشور ثالث امن تا زمان تعیین تکلیف

فن در لاین در آستانه انتخابات: در ریاست کمیسیون اروپا ابقا شوم کمیسر جدید دفاعی تعیین می‌کنم

فن در لاین برای دومین دوره متوالی برای ریاست کمیسیون اروپا نامزد می‌شود