Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مجارستان تهدید کرد که کمک بعدی اتحادیه اروپا را برای ارائه خدمات نظامی به اوکراین وتو می‌کند

پیتر سیجارتو، وزیر امورخارجه مجارستان
پیتر سیجارتو، وزیر امورخارجه مجارستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بوداپست می‌گوید تا زمانی که کی‌یف یک بانک مجارستانی را از فهرست «حامیان جنگ بین‌المللی» حذف نکند، هیچ کدام از حمایت‌های اتحادیه اروپا از اوکراین که مستلزم اتفاق آرا باشد از جمله تحریم‌ها علیه روسیه را تایید نخواهد کرد.

آگهی

مجارستان روز چهارشنبه تایید کرد که از پرداخت ۵۰۰ میلیون یورو صندوق صلح اروپا به اوکراین جلوگیری می‌کند، زیرا این کشور جنگ زده یک بانک مجارستانی را در فهرست «حامیان بین المللی جنگ» قرار داده است. 

مقامات اوکراینی در تاریخ ۵ می، بانک «او.تی.پی» را در فهرست «حامیان بین‌المللی جنگ» خود قرار دادند. استدلال آنها این بود که این موسسه مالی علیرغم تحریم‌ها به دلیل «به رسمیت شناختن  جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوهانسک به فعالیت خود در روسیه ادامه داده است.»

پیتر سیجارتو، وزیر امورخارجه مجارستان روز چهارشنبه پس از دیدار با همتای اتریشی خود در وین گفت که این اقدام «جنجال برانگیز و غیرقابل قبول» است و آخرین نمونه از موضع «خصمانه فزاینده» دولت اوکراین در قبال مجارستان را نشان می‌دهد. 

او بار دیگر به تهدید اوکراین مبنی بر بستن مدارس اقلیت مجارستان در استان زاکارپاتیا اشاره کرد. مورد دیگر ادعایی وزیر امور خارجه مجارستان، تهدید ولودیمیر زلسنکی، رییس جمهوری اوکراین برای بمباران خط لوله دروژبا بود که روسیه را از طریق اوکراین به مجارستان وصل می‌کند. 

او ادامه داد: «مجارستان نمی‌تواند با تصمیم‌هایی موافقت کند که اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن را ملزم به فداکاری اقتصادی و مالی بیشتر می کند، آن هم  تا زمانی که بانک این کشور در فهرست ممنوعیت مقامات اوکراینی قرار گرفته باشد.»

وزیر امورخارجه مجارستان همچنین تاکید کرد که بوداپست یازدهمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا علیه روسیه را که در حال حاضر در بروکسل در حال مذاکره است را وتو خواهد کرد. 

انتظار می‌رود که وزرای خارجه و دفاع اتحادیه اروپا پرداخت قسمت بعدی تسهیلات صندوق صلح اروپا به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو را در نشست‌های دوشنبه و سه شنبه در بروکسل تصویب کنند. 

صندوق صلح اروپا سال ۲۰۲۱ تاسیس شد و یک صندوق خارج از بودجه است که اتحادیه اروپا از طریق آن تجهیزات و زیرساخت‌های نیروی مسلح شرکای خود را به منظور جلوگیری از درگیری‌ها، ایجاد صلح و تقویت امنیت بین‌المللی فراهم می‌کند. 

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا گفت که این بلوک با آخرین وتوی مجارستان برخورد خواهد کرد. به گفته این منبع آگاه، بانک «او.تی.پی» تنها شرکت اروپایی نیست که توسط اوکراین به عنوان حامی جنگ معرفی شده، اما مجارستان تنها کشوری است که تاکنون شکایت کرده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یک دیپلمات ارشد از کشورهای عضو اتحادیه اروپا این اقدام مجارستان را غیرصادقانه و زمان آن را تاسف بار توصیف کرد، زیرا کی‌یف در حال آماده شدن برای آغاز عملیات متقابل است. 

با این حال این اولین باری نیست که مجارستان، مانع مذاکرات درباره تحریم‌ها علیه روسیه یا پرداخت تسهیلات توسط صندوق صلح اروپا می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش موسسه اقتصاد و صلح: نسبت به ۱۵ سال پیش صلح در اروپا پسرفت کرده است

پارلمان مجارستان عضویت فنلاند در ناتو را پس از ماه‌ها تاخیر تایید کرد

انزوای روزافزون مجارستان در ناتو؛ بوداپست فنلاند و سوئد را درس عبرت می‌دهد؟