Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گزارش موسسه اقتصاد و صلح: نسبت به ۱۵ سال پیش صلح در اروپا پسرفت کرده است

نماد صلح اروپا در بلژیک
نماد صلح اروپا در بلژیک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج گزارش سالانه موسسه اقتصاد و صلح نشان می‌دهد وضعیت صلح در قاره سبز نسبت به ۱۵ سال پیش بدتر شده است.

آگهی

موسسه اقتصاد و صلح، که دفتر مرکزی آن در شهر سیدنی استرالیا قرار دارد، در تازه‌ترین گزارش سالانه خود وضعیت صلح در جهان را بررسی کرده است.

مطابق تحلیل این موسسه، تهاجم گسترده روسیه به اوکراین و پیامدهای آن از دلایل اصلی وخامت وضعیت صلح در جهان بوده و باعث شده صلح در این قاره نسبت به ۱۵ سال پیش کمتر شده باشد.

کارشناسان این اندیشکده در گزارش خود برای شاخص صلح جهانی در سال ۲۰۲۳ از رهبران اروپایی خواسته‌اند که از تجربیات گذشته درس بگیرند.

استیو کیللئا، رئیس موسسه اقتصاد و صلح گفت: «اگر به جنگ‌های مدرن نگاه کنیم درمی‌یابیم که پیروزی در آن‌ها تقریباً معنایی ندارد. فقط به تهاجم روسیه به افغانستان و به دنبال آن حمله آمریکا به افغانستان و همینطور موارد عراق و سوریه فکر کنید. بشار اسد هنوز بر سر قدرت است. اوکراین امروز در بن‌بست است. درگیری‌های دیگری مانند یمن هم وجود دارند که تقریباً برای یک دهه ادامه یافته‌اند.»

آقای کیللئا با اشاره به جنگ در اوکراین اضافه کرد: «اگر بعد از حمله روسیه به خاک اوکراین در سال ۲۰۱۴ کشورهای اروپایی متحد بودند و روشن می‌کردند که در صورت رخ دادن یک تهاجم دیگر چه تبعاتی متوجه مسکو خواهد شد، فکر نمی‌کنم به جایی که امروز هستیم می‌رسیدیم.»

بنا بر آمار این موسسه، روسیه و اوکراین هم‌اکنون در میان ده کشوری هستند که کمترین میزان صلح در آنان برقرار است.

از نظر صلح و امنیت، اوکراین بدترین وخامت در وضعیت را در جهان متحمل شده است. هرچند با وجود جنگ در اوکراین، اروپا همچنان آرام‌ترین منطقه روی کره زمین به شمار می‌رود.

از ده کشور نخست صلح‌آمیز جهان، هفت کشور متعلق به قاره اروپا هستند و ایسلند برای شانزدهمین سال متوالی در جایگاه اول قرار گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگیری دیگر در اروپا؛ ۲۵ نفر از نیروهای حافظ صلح ناتو در کوزوو زخمی شدند

مجارستان تهدید کرد که کمک بعدی اتحادیه اروپا را برای ارائه خدمات نظامی به اوکراین وتو می‌کند

اتحادیه اروپا ۱ میلیارد یورو از محل «تسهیلات صلح اروپایی» به تامین مهمات ارتش اوکراین اختصاص داد