اتحادیه اروپا ۱ میلیارد یورو از محل «تسهیلات صلح اروپایی» به تامین مهمات ارتش اوکراین اختصاص داد

تمرین نظامیان اوکراینی با تجهیزات و مهمات توپخانه‌ای در اردوگاهی آموزشی در انگلیس
تمرین نظامیان اوکراینی با تجهیزات و مهمات توپخانه‌ای در اردوگاهی آموزشی در انگلیس Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این کمک بنا به آنچه در وب‌سایت رسمی شورای اروپا به آن اشاره شده از محل یک صندوق اعتباری موسوم به « تسهیلات صلح اروپایی» تامین خواهد شد.

آگهی

اعضای شورای اتحادیه اروپا روز پنجشنبه با اختصاص کمک ۱ میلیارد یورویی به منظور حمایت از نیروهای مسلح اوکراین و تامین مهمات برای ارتش این کشور موافقت کرد.

این کمک بنا به آنچه در وب‌سایت رسمی شورای اروپا به آن اشاره شده از محل یک صندوق اعتباری موسوم به «تسهیلات صلح اروپایی» تامین خواهد شد.

بهره بردن از ساز و کار یاد شده به اتحادیه اروپا امکان می‌دهد تا ما به ازای مالی مهمات اهدایی به اوکراین را از ذخایر موجود به کشورهای عضو واریز کند.

بر این اساس همچنین اتحادیه اروپا متعهد شده است تا هزینه بازتعریف اولویت‌بندی سفارش‌های از پیش انجام شده کشورهای عضو برای ارسال مهمات به اوکراین را در دوره زمانی ۹ فوریه تا ۳۱ مه سال جاری بر عهده گیرد.

جوزپ بورل، مسئول ارشد سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا با انتشار پیامی در این خصوص تصریح کرد: با تصمیم امروز، بخش نخست توافق تاریخی رهبران اتحادیه اروپا برای حمایت از تحویل فوری مهمات توپخانه‌ای به ارزش یک میلیارد یورو به نیروهای مسلح اوکراین محقق خواهد شد.»

وی سپس افزود: «این بهترین نشانه از عزم و اراده منسجم و یکپارچه موجود در اتحادیه اروپا برای تداوم حمایت از حق قانونی دفاع مشروع اوکراین در برابر تجاوز نظامی وحشیانه روسیه است.»

مصوبه امروز شورای اتحادیه اروپا در راستای تحقق بخش نخست توافقنامه ۲۰ مارس ۲۰۲۳ اعضا بر سر رویکردی سه مرحله‌ای صورت گرفته که هدف از آن سرعت بخشیدن به تامین و خرید مشترک مهمات توپخانه برای تحویل به ارتش اوکراین عنوان شده است.

اقدام حمایت‌گرانه امروز که به تصویب اعضا رسید، با احتساب هفت مورد حمایت پیشین، میزان کل مشارکت مالی اتحادیه اروپا برای کمک نظامی به اوکراین از محل صندوق ساز و کار تسهیلات صلح اروپایی را به ۴.۶ میلیارد یورو افزایش می‌دهد.

شورا در بیانیه خود بار دیگر تاکید کرده است که این مصوبه عزم اتحادیه اروپا در حمایت از ارتش اوکراین به منظور تقویت بنیه دفاعی این کشور در برابر تجاوز غیرقانونی روسیه را به اثبات می‌رساند.

صندوق ویژه سازوکار «تسهیلات صلح اروپایی» سال ۲۰۲۱ برای حمایت از اعضا و شرکای اتحادیه اروپا در سراسر جهان در زمینه‌های نظامی و دفاعی با هدف نهایی جلوگیری از درگیری، حفظ صلح و تقویت امنیت و ثبات بین المللی ایجاد شد.

شورای اروپا پیش‌تر طی ماه‌های فوریه تا اکتبر سال گذشته میلادی و نیز در فوریه سال جاری میلادی در مجموع هفت مورد اقدام حمایتی دیگر از نیروهای مسلح اوکراین را تحت ساز و کار تسهیلات صلح اروپایی به تصویب رسانده بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش موسسه اقتصاد و صلح: نسبت به ۱۵ سال پیش صلح در اروپا پسرفت کرده است

جوزپ بورل «کشتار» بیش از ۱۱۰ نفر را که در غزه در صف توزیع غذا بودند «قتل عامی جدید» خواند

اتحادیه اروپا روند آزادسازی میلیاردها یورو از بودجه تخصیص‌یافته به لهستان را آغاز کرد