فُن در لاین: هر راه حلی برای بحران اوکراین باید از اروپا بگذرد

اُرزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا
اُرزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه پیش‌تر اعلام کرده بود که قرار است بسته‌‌ای امنیتی را به سران کشورهای اروپایی پیشنهاد کند که در آن بر بازدارندگی گسترش ناتو به سمت شرق تاکید شده است.

آگهی

اُرزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا می‌گوید که کشورهای عضو اتحادیه باید یک طرف هر گونه مذاکره و یافتن راه حل برای بحران اوکراین باشند.

خانم فن‌ در لاین روز جمعه ضمن اشاره به این موضوع به همراه امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه بر لزوم حضور اروپایی‌ها بر سر میز مذاکره با مقامات روسیه و آمریکا در خصوص تامین امنیت اروپا تاکید کرد.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در این کنفرانس خبری مشترک ضمن یادآوری تنش‌های مرتبط با بحران اوکراین و نیز موضوعات امنیت منطفه‌ای تصریح کرد: «راه حل هر چه باشد باید به تایید اروپا برسد...هیچگونه راه حلی بدون اروپا وجود نخواهد داشت.»

امانوئل ماکرون نیز در این کنفرانس خبری گفت: «شرایط کلی ژئوپولیتیک در منطقه ایجاب می‌کند که اروپا، اتحادیه اروپا بتواند دیدگاه خود را ارائه دهد، وارد عمل شود و با همه ذینفعان دور میز مذاکرات بنشیند.»

اروپایی‌ها، ایالات متحده و کی‌یف طی هفته‌های اخیر بارها روسیه را به اقدامات تحریک آمیز و تهدید علیه امنیت اوکراین از طریق گردهم‌ آوردن ده‌ها هزار نیروی نظامی در مرز این کشور متهم کرده‌اند.

مذاکرات روسیه با ایالات متحده قرار است با هدف تلاش برای تنش‌زدایی طی روزهای نهم و دهم ژانویه پیگیری شود.

مسئولان ناتو و مقامات روسیه نیز روز دوازدهم ژانویه در راستای طرحی امنیتی که پیش‌تر از سوی مسکو به اروپایی‌ها پیشنهاد شده با یکدیگر گفتگو خواهند کرد.

در همین راستا نشستی نیز قرار است روز سیزدهم ژانویه میان اعضای سازمان امنیت و همکاری اروپا برگزار شود.

امانوئل ماکرون که کشورش ریاست دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا را از ابتدای ماه ژانویه و برای شش ماه نخست سال در دست گرفته در ادامه سخنان خود تاکید کرد: «ما با هم می رویم تا چشم انداز مورد نظر خود را از معماری امنیتی اروپا به دیگر طرف‌ها پیشنهاد دهیم.»

Michel Euler/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
کنفرانس خبری مشترک رئیس جمهوری فرانسه و رئیس کمیسیون اروپاMichel Euler/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved

این سخنان در حالی مطرح می‌‌شود که ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه نیز پیش‌تر در روز چهارشنبه از اروپایی‌ها خواسته بود تا برای مذاکرات آینده با روسیه در خصوص معماری تازه امنیتی دراروپا با یکدیگر هم‌صدا و متحد شوند.

وزیر خارجه فرانسه دراین خصوص تاکید کرده بود که «گفتگوی مطالبه‌گرانه با روسیه بر اساس پارامتر‌هایی که ما آن را در راستای منافع امنیت جمعی خود می‌دانیم برای تقویت ثبات راهبردی در اروپا مفید و ضروری است.»

امانوئل ماکرون در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که به همراه اولاف شولتس، صدراعظم آلمان به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پیشنهاد کرده است تا طی هفته‌های آینده با اوکراین نشستی تحت فرمت موسوم به «نرماندی» برگزار کند.

مسکو چندی است که از این فرمت چهارجانبه متشکل ازکشورهای فرانسه، آلمان، روسیه و اوکراین دوری گزیده و ترجیح داده مسائل خود را بر سر اوکراین مستقیما با ایالات متحده مطرح کند.

امانوئل ماکرون از تبادل دیدگاه‌های مستقیم میان سران روسیه و ایالات متحده و «هماهنگی مثال زدنی میان آنها در این زمینه» استقبال کرده و آنرا «فکر خوبی» خوانده است.

وی همچنین تاکید دارد که اتحادیه اروپا باید با روسیه گفت‌وگو کند؛ موضوعی که کشورهای اروپایی شکل گرفته از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق نسبت به آن تمایل چندانی ندارند.

گفتنی است که روسیه پیش‌تر و در پی بالا گرفتن بحران در مرزهای این کشور با اوکراین اعلام کرده بود که قرار است بسته‌‌ای امنیتی را به سران کشورهای اروپایی پیشنهاد کند که در آن بر بازدارندگی گسترش ناتو به سمت شرق تاکید شده است.

کرملین پیش از این همچنین بارها از کمک‌های نظامی غرب به اوکراین انتقاد کرده و ضمن هشدار نسبت به گسترش ناتو به شرق تاکید کرده است که استقرار موشک‌های ناتو در آنسوی مرزهای غربی خود را تحمل نخواهد کرد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله نظامی احتمالی روسیه به اوکراین چه تاثیری بر بازارهای مالی می‌گذارد؟

شکست طرفداران روسیه در انتخابات کرواسی؛ محافظه‌کاران پیروز نیاز به ائتلاف با راست افراطی دارند

آغاز انتخابات پارلمانی در کرواسی؛ رئیس جمهور منتقد اروپا در سودای نخست‌وزیری است