Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فرانسه از کشورهای اروپایی خواست برای مذاکرات امنیتی با روسیه متحد‌ باشند

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه
ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه پیش‌تر و در پی بالا گرفتن بحران در مرزهای این کشور با اوکراین اعلام کرده بود که قرار است بسته‌‌ای امنیتی را به سران کشورهای اروپایی پیشنهاد کند که خواهان بازدارنگی گسترش ناتو به سمت شرق خواهد بود.

آگهی

فرانسه روز چهارشنبه از کشورهای اروپایی خواست تا برای مذاکرات آینده با روسیه در خصوص ساختار و معماری تازه امنیت در اروپا به هماهنگی بیشتری با یکدیگر دست پیدا کنند.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه در پی گفتگو با همتاهای آلمانی، ایتالیایی و لهستانی خود و نیز با جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا درامور خارجه بر اهمیت هماهنگی نزدیک‌تر میان کشورهای اروپایی پیش از مذاکرات برنامه‌ ریزی شده با روسیه در خصوص مسائل امنیتی تاکید کرد.

موضع فرانسه در این خصوص در حالی اعلام می‌شود که این کشور از ابتدای سال جاری میلادی ریاست دوره‌ای بر شورای اتحادیه اروپا را در دست گرفته است.

لهستان نیز که وزیر امور خارجه آن روز چهارشنبه با ژان ایو لودریان گفتگو کرد از ابتدای ماه جاری میلادی ریاست سازمان امنیت و همکاری اروپا را بر عهده دارد.

آقای لودریان در بیانیه‌ای تصریح کرد: «من در این راستا بر مسئولیت کشورهای اروپایی و مشارکت فعال آنها از طریق ارائه پیشنهاد‌های مشخص و محسوس، آماده سازی و پیش‌برد گفتگو‌ها بر سر منافع امنیتی با روسیه پافشاری می‌کنم.»

وزیر خارجه فرانسه همچنین در این خصوص یادآور شده است: «گفتگوی مطالبه‌گرانه با روسیه بر اساس پارامتر‌هایی که ما آن را در راستای منافع امنیت جمعی خود می‌دانیم برای تقویت ثبات راهبردی در اروپا مفید و ضروری است.»

کشورهای اروپای شرقی که اغلب از فروپاش گلکسی اتحاد جماهیر شوروی سابق شکل گرفته‌اند نسبت به سازنده بودن هرگونه گفتگو با روسیه تردید دارند و خواستار تحریم‌های بیشتر غرب علیه این کشور هستند.

مسکو با توجیه تحرکات غرب و ناتو در آنسوی مرزهای غربی خود ده‌ها هزار نیرو را در مناطق مشرف به مرز اوکراین مستقر کرده و نگرانیِ غرب نسبت به تهاجم نظامی علیه این کشور را برانگیخته است.

ایالات متحده و کشورهای اروپایی بارها روسیه را تهدید کرده‌اند که در صورت تهاجم به اوکراین با عواقب سختی روبرو خواهد شد.

روسیه پیش‌تر و در پی بالا گرفتن بحران در مرزهای این کشور با اوکراین اعلام کرده بود که قرار است بسته‌‌ای امنیتی را به سران کشورهای اروپایی پیشنهاد کند که خواهان بازدارندگی گسترش ناتو به سمت شرق خواهد بود.

کرملین پیش از این همچنین بارها از کمک‌های نظامی غرب به اوکراین انتقاد کرده و ضمن هشدار نسبت به گشترش ناتو به شرق تاکید کرده بود که استقرار موشک‌های ناتو در آنسوی مرزهای غربی خود را تحمل نخواهد کرد.

ولادیمیر پوتین در روزهای پایانی سال گذشته میلادی در همین راستا یادآور شده بود که اگر غرب تضمین‌های امنیتی لازم را به مسکو ندهد، روسیه به گزینه‌های دیگر فکر خواهد کرد.

در پیش‌نویس طرح امنیتی که مسکو به اروپا پیشنهاد کرده و قرار است با سران قاره سبز بر سر آن مذاکره کند با عضویت اوکراین و برخی دیگر کشورها در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی و نیز هر گونه استقرار تجهیزات نظامی از سوی این سازمان در اروپای مرکزی و شرقی به شدت مخالفت شده است.

مذاکرات روسیه با ایالات متحده قرار است با هدف تلاش برای تنش‌زدایی طی روزهای نهم و دهم ژانویه پیگیری شود.

سران ناتو و روسیه نیز قرار است روز دوازدهم ژانویه در همین راستا با یکدیگر گفتگو کنند؛ نشستی نیز در همین راستا قرار است روز سیزدهم ژانویه میان اعضای سازمان امنیت و همکاری اروپا برگزار شود.

وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو روز جمعه آینده طی یک نشست اضطراری از طریق ویدئو کنفرانس با یکدیگر گفتگو می‌کنند و وزرای خارجه اتحادیه اروپا نیز طی روزهای سیزدهم وچهاردهم ژانویه در برست واقع در غرب فرانه گرد هم خواهند آمد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کی‌یف ولادیمیر پوتین را به تلاش برای نابودی اوکراین و احیای اتحاد جماهیر شوروی متهم کرد

هشدار ناتو: حمله روسیه به اوکراین برای مسکو بدون تبعات و هزینه نخواهد بود

ژنرال فرانسوی: هیچ کارشناس نظامی معتبری نمی‌تواند بگوید روس‌ها پاییز آینده نزدیک کی‌یف نخواهند بود