Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کی‌یف ولادیمیر پوتین را به تلاش برای نابودی اوکراین و احیای اتحاد جماهیر شوروی متهم کرد

ماتور نظامی ارتش اوکراین
ماتور نظامی ارتش اوکراین Copyright AP/Ukrainian Defense Ministry Press Service
Copyright AP/Ukrainian Defense Ministry Press Service
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با بالا گرفتن بی‌سابقه تنش‌ها میان مسکو و کی‌یف، دبیر شورای امنیت ملی اوکراین ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را به تلاش برای نابودی اوکراین و احیای اتحاد جماهیر شوروی متهم کرد. ساعاتی پیش از این اظهارات، مهاجمان ناشناس کنسولگری روسیه در شهر لویو را با پرتاب کوکتل مولوتوف هدف قرار دادند.

آگهی

همزمان با بالا گرفتن بی‌سابقه تنش‌ها میان مسکو و کی‌یف، دبیر شورای امنیت ملی اوکراین ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را به تلاش برای نابودی اوکراین و احیای اتحاد جماهیر شوروی متهم کرد. ساعاتی پیش از این اظهارات، یک مهاجم ناشناس با کوکتل مولوتوف به کنسولگری روسیه در شهر لویو حمله کرد.

اولکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی اوکراین روز جمعه به خبرگزاری فرانسه گفت: «تهدید روسیه علیه ما روزمره است. شمار سربازان در چنین شرایطی مهم نیست.»

اوکراین، اتحادیه اروپا و ناتو روسیه را به اعزام بیش از ۱۰۰ هزار سرباز به مرزهای شرقی اوکراین و آمادگی برای حمله و تسخیر این کشور متهم می‌کنند. آقای دانیلوف اما معتقد است با وجود تمام نگرانی‌ها، شمار نظامیان روس مستقر در سرحدات این کشور از ماه اکتبر تاکنون تنها ۱۱ هزار نفر افزایش یافته و این به معنای آن است که احتمالا جنگ قریب‌الوقوعی در کار نیست.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه در جریان کنفرانس خبری سالانه خود با خبرنگاران صراحتا وجود سنتی کشوری به نام اوکراین را منکر شد و خلق چنین ماهیت سیاسی را کار ولادیمیر ایلیچ لنین، رهبر انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ و بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی توصیف کرد.

دبیر شورای امنیت ملی اوکراین می‌گوید ولادیمیر پوتین تصمیم دارد با نابودی اوکراین، اتحاد جماهیر شوروی را احیا کند. با این حال همین مقام عالی‌رتبه امنیتی معتقد است در صورت حمله روسیه به این کشور، تمام مردم اعم از نظامی و غیرنظامی برای دفاع از میهن خود متحد می‌شوند و روسیه را شکست می‌دهند.

حمله با کوکتل مولوتوف به کنسولگری روسیه در لویو

همزمان با بالا گرفتن بی‌سابقه تنش میان اوکراین و متحدان غربی این کشور با روسیه، بامداد جمعه یک فرد ناشناس با کوکتل مولوتوف به کنسولگری روسیه در شهر لویو در غرب اوکراین حمله کرد.

وزارت امور خارجه روسیه این حمله را تروریستی خواند. اما پلیس شهر لویو می‌گوید تحقیقی را برای یافتن مهاجم به اتهام هولیگانیسم (اوباش‌گری) آغاز کرده است. هیچکس در این حمله آسیب ندیده است.

جنگ داخلی در اوکراین از سال ۲۰۱۴ و پس از پیروی انقلاب میدان در اوکراین و سرنگونی حکومت حامی روسیه آغاز شد. در این جنگ شورشیان روس‌زبان هوادار روسیه در شرق بخش‌هایی از خاک اوکراین را اشغال کرده و جمهوری‌های خودمختار به راه انداخته اند. روسیه پشتیبانی از شورشیان جدایی طلب را انکار می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه از کشورهای اروپایی خواست برای مذاکرات امنیتی با روسیه متحد‌ باشند

دو شریک با منافع متضاد؛ پوتین و اردوغان بر سر ناتو گفتگو کردند

زلنسکی خطاب به ترامپ:اگر برای پایان جنگ برنامه‌ داری،همین حالا بگو؛ ترامپ با پوتین چه توافقی می‌کند؟