کنفرانس خبری سالانه پوتین؛ از طالبان و اوکراین تا بابانوئل و همجنس‌گرایان

ولادیمیر پوتین
ولادیمیر پوتین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در نشست خبری سالانه خود که به طور سنتی در آستانه کریسمس برگزار می‌شود، در پاسخ به این سوال که روسیه برای رد قاطعانه قصد حمله به اوکراین به چه تضمینی نیاز دارد، تاکید کرد که مسکو «به صراحت اعلام کرده است که هرگونه پیشروی بیشتر ناتو در شرق غیرقابل قبول است.»

آگهی

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در نشست خبری سالانه خود که به طور سنتی در آستانه کریسمس برگزار می‌شود، در پاسخ به این سوال که روسیه برای رد قاطعانه قصد حمله به اوکراین به چه تضمینی نیاز دارد، تاکید کرد که مسکو «به صراحت اعلام کرده است که هرگونه پیشروی بیشتر ناتو در شرق غیرقابل قبول است.»

آقای پوتین روز پنجشنبه و در جریان این نشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، در مورد بحران اوکراین ادامه داد: «آمریکا موشک‌های خود را نزدیک خانه‌های ما مستقر می‌کند ولی اگر مثلا ما هم تصمیم بگیریم به مرز کانادا و آمریکا یا مکزیک و آمریکا برویم و موشک‌هایمان را در آنجا مستقر کنیم، آن وقت آمریکایی‌ها چه فکری می‌کنند؟» او خاطرنشان کرد که خاک روسیه برای محاصره کامل بسیار بزرگ‌ است و در عین حال به ناتو یادآوری کرد که به تضمین خود در سال ۱۹۹۰ در خصوص عدم نفوذ در شرق عمل نکرده و در عمل روسیه را «فریب» داده است.

رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد که خواسته‌های مسکو در قبال بحران اوکراین به هیچ وجه «زیاده‌خواهانه» نیست.

کووید-۱۹

رئیس جمهوری روسیه مدعی شد ۵۹.۴ درصد از جمعیت ۱۴۶ میلیونی این کشور از جمله افرادی که به طور کامل واکسینه شده‌اند و افرادی که پس از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند، به مصونیت لازم در برابر این بیماری رسیده‌اند ولی این نرخ برای ایجاد ایمنی جمعی یا گله‌ای باید به ۸۰ درصد برسد.

آقای پوتین ابراز امیدواری کرد که این سطح از مصونیت در اواخر سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ یا حداکثر تا ژوئن آینده حاصل شود. او همچنین گفت که به مقام‌های بهداشت و درمان دستور داده تا در مورد مرگ و میر بالای کشور در پی همه‌گیری ویروس کرونا کامللا «شفاف» باشند تا «مردم بفهمند واکسیناسیون چقدر مهم است.»

پوشش کم واکسیناسیون به دلیل بی‌اعتمادی عمومی نسبت به واکسن‌های روسی و رعایت محدودیت‌های اجتماعی موجب شده تا مطابق آمار رسمی دولت روسیه، در کمتر از دو سال گذشته بیش از ۵۲۰ هزار روسی بر اثر ابتلا به بیکاری کووید-۱۹ جان خود را از دست بدهند.

آقای پوتین ادعا کرد که اقتصاد این کشور نسبت به سایر کشورها سریعتر از رکود کرونا بهبود یافته و پیش‌بینی کرد که پس از ثبت رشد منفی ۳ درصدی، اقتصاد روسیه تا پایان سال جاری میلادی رشد مثبت ۴.۵ درصدی را ثبت خواهد کرد. البته او اذعان کرد که نرخ تورم نیز به ۸ درصد رسیده ولی در عین حال وعده داد که نرخ بیکاری را به سطح پیش از همه‌گیری کرونا کاهش دهد.

طالبان

رئیس جمهوری روسیه در مورد به رسمیت شناختن شبه‌نظامیان طالبان در افغانستان نیز گفت که ما تلاش خواهیم کرد که هرگونه تصمیم‌گیری در این خصوص را با هماهنگی سایر کشورها انجام دهیم.

آقای پوتین تاکید کرد: «نیروهایی که در راس این کشور قرار گرفته‌اند باید نماینده همه گروه‌های قومی این کشور باشند. به عقیده من تنها این موضوع می‌تواند شرایطی را ایجاد کند که بتوان به برقراری ثبات در افغانستان امیدوار بود.»

او همچنین از کشورهایی که به تعبیرش «بیشترین آسیب» را به افغانستان وارد کرده‌اند خواست که به این کشور از طریق آزادسازی ذخایر ارزی آن کمک کنند.

دگرباشان جنسی

ولادیمیر پوتین در ادامه این نشست خبری و در مواجهه با سوالی در مورد اتهام وارد شده به جی‌کی رولینگ مبنی بر ترویج «ترنس‌هراسی» در اثر تازه خود، در مورد موضعش در مورد دگرباشی جنسی و همجنس‌گرایی خطاب به خبرنگاران داخلی و خارجی گفت: «من یک رویکرد سنتی دارم: زن زن است، مرد مرد است. امیدوارم جامعه ما از یک حفاظت اخلاقیِ درونیِ متکی بر آموزه‌های مذهبی در برابر تاریک‌اندیشی دیکته شده برخوردار باشد.»

رئیس جمهوری روسیه ادامه داد: «ما نباید با دستور، فریاد یا اتهام زدن بلکه با حمایت از ارزش‌های سنتی خود با این موضوع مبارزه کنیم.»

روسیه در سال ۲۰۱۳ قانونی را علیه «تبلیغ» همجنسگرایی با هدف حمایت از خردسالان تصویب کرد اما بارها از علیه فعالان و گروه‌های حامی حقوق دگرباشان جنسی استفاده شده است. در سال ۲۰۲۰ نیز در جریان اصلاح قانون اساسی روسیه در آن تصریح شد که ازدواج پیوند بین «یک مرد و یک زن» است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بابانوئل

ولادیمیر پوتین روز پنجشنبه از «دد موروز»(Ded Moroz)، بابانوئل روسی، بابت کمک‌ به او برای نائل آمدن به مقام ریاست جمهوری و جلب اعتماد مردم روسیه و آن چه که اجرای موفق برنامه‌های ملی توصیف کرد، تشکر و سپاسگزاری کرد. او در مواجهه با سوال خبرنگاری در مورد شکایت شهروندی از دد موروز به دلیل عدم برآورده کردن خواسته‌هایش در ۲۳ سال گذشته گفت: «من می‌توانم وکالت دد موروز را برعهده بگیرم و به شاکی یادآوری کنم که دد موروز فقط خواسته‌های پسران و دخترانی را برآورده می‌کند که بچه‌های خوبی بوده‌اند.»

دد موروز یک شخصیت ریشو و بسیار شبیه بابانوئل است که در شب سال نو در سراسر جغرافیای اتحاد جماهیر شوروی سابق هدایایی بین کودکان توزیع کرده و می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاهی در توکیو: ممنوعیت ازدواج همجنس‌گرایان مخالف قانون‌ اساسی ژاپن نیست

پوتین: اگر غرب نتواند تضمین امنیتی به ما دهد به گزینه‌های متعدد فکر خواهیم کرد

پوتین در شرق اوکراین چه می‌کند؟ از پاسپورت‌های روسی تا روبل و واکسن اسپوتنیک