پوتین: اگر غرب نتواند تضمین امنیتی به ما دهد به گزینه‌های متعدد فکر خواهیم کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز یکشنبه ۲۶ دسامبر گفت در صورتیکه غرب نتواند تضمین‌های امنیتی به مسکو دهد، این کشور به گزینه‌های متعددی فکر خواهد کرد.

آگهی

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز یکشنبه ۲۶ دسامبر گفت در صورتیکه غرب نتواند تضمین‌های امنیتی به مسکو دهد، این کشور به گزینه‌های متعددی فکر خواهد کرد.

مسکو در اوایل ماه جاری، پیش نویس اسناد امنیتی را ارائه کرد که در آن از ناتو خواسته بود عضویت اوکراین و دیگر کشورهای شوروی سابق را در این نهاد رد و گسترش استقرار نظامی خود را در اروپای مرکزی و شرقی متوقف کند.

پوتین از غرب خواسته است که به‌سرعت برای برآورده کردن این خواسته‌ها حرکت کند و هشدار داد اگر غرب به مسیر «تهاجمی» خود، «در نزدیکی کشور ما» ادامه دهد، مسکو باید اقدامات «نظامی-فنی لازم» را انجام دهد.

وی در اظهاراتی که یکشنبه از تلویزیون دولتی روسیه پخش شد، در پاسخ به این سوال که مشخص کند پاسخ مسکو چه می‌تواند باشد، گفت که «ممکن است متنوع باشد» و بدون ارائه توضیح اضافه کرد که «این بستگی به پیشنهادهایی دارد که کارشناسان نظامی به من ارائه کنند.»

ایالات متحده آمریکا و متحدانش با استناد به اصل ناتو مبنی بر اینکه عضویت برای هر کشور واجد شرایطی آزاد است، از ارائه تضمینی که پوتین می‌خواهد خودداری کرده‌اند. با این حال مذاکرات امنیتی با روسیه در ماه آینده برای بحث در مورد نگرانی‌ها این کشور آغاز می‌شود.

پوتین گفت: «مذاکرات با آمریکا در ژنو برگزار خواهد شد. به موازات آن، مذاکراتی نیز بین روسیه و ناتو انجام می‌شود و انتظار می‌رود مذاکرات گسترده‌تری تحت حمایت سازمان امنیت و همکاری در اروپا انجام شود.»

پوتین در سخنانی که روز یکشنبه پخش شد، گفت که روسیه خواسته‌های خود را به امید پاسخ سازنده غرب ارائه کرده است.

ما تنها یک هدف داریم و آن دستیابی به توافقاتی است که امنیت روسیه و شهروندانش را در یک چشم‌انداز بلندمدت تضمین کند.
ولادیمیر پوتین

وی بار دیگر تاکید کرد که عضویت اوکراین در ناتو یا استقرار تسلیحات این نهاد در آنجا خط قرمزی برای مسکو است که اجازه عبور غرب از آن را نخواهد داد.

وی تصریح کرد که روسیه خواسته‌های امنیتی خود را منتشر کرد تا آن‌ها را به اطلاع عمومی برساند و فشار بر آمریکا و متحدانش را برای مذاکره درباره یک توافق امنیتی افزایش دهد.

او گفت: «ما تنها یک هدف داریم و آن دستیابی به توافقاتی است که امنیت روسیه و شهروندانش را در یک چشم‌انداز بلندمدت تضمین کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوی دوجانبه مسکو-واشنگتن؛ چه اختلافاتی آمریکا و روسیه را به پای میز مذاکره می‌کشاند؟

کنفرانس خبری سالانه پوتین؛ از طالبان و اوکراین تا بابانوئل و همجنس‌گرایان

واکنش مسکو به کمک ۶۱ میلیارد دلاری به اوکراین: جنگ ترکیبی آمریکا تحقیری به سبک ویتنام به دنبال دارد