آلمان: در صورت بالا گرفتن تنش‌ میان روسیه و اوکراین خط لوله گاز نورد استریم ۲ عملیاتی نخواهد شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AFP
نورد استریم ۲ گاز روسیه را مستقیما به آلمان و اتحادیه اروپا منتقل می‌کند
نورد استریم ۲ گاز روسیه را مستقیما به آلمان و اتحادیه اروپا منتقل می‌کند   -  Copyright  AP Photo

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرد در صورت بروز تنش‌های جدید میان روسیه و اوکراین، خط لوله گاز نورد استریم ۲ عملیاتی نخواهد شد. 

خانم بائربوک یکشنبه شب و در یک برنامه تلویزیونی شبکه زد‌دی‌اف گفت این تصمیم براساس توافق مشترک میان دولت پیشین آلمان و ایالات متحده آمریکا گرفته شده است. به دلیل شرایط ناپایدار امنیتی «ایالات متحده و صدر اعظم پیشین تصمی گرفتند که در صورت بروز تنش جدید، بهره برداری از این خط لوله آغاز نشود.»

همزمان با اعلام این خبر، ماتئوش موراویتسکی، نخست وزیر لهستان از اولاف شولتس، صدر اعظم جدید آلمان خواست خط لوله گاز نورد استریم ۲ را باز نکند. 

این درخواست همزمان با سفر آقای شولتس به ورشو مطرح شد. کشورهای اروپای شرقی، بسیاری از متحدان سنتی آلمان در غرب اروپا و و همچنین ایالات متحده آمریکا می‌گویند واردات مستقیم گاز از روسیه به آلمان، بدون گذر از اوکراین، وابستگی اتحادیه اروپا به مسکو را افزایش می‌دهد و همزمان مانع از ایفای نقش قدرتمند غرب در قبال رویکرد توسعه طلبانه روسیه نسبت به اوکراین خواهد شد. 

آلمان بارها اعلام کرده است اجازه به حاشیه رانده شدن اوکراین در قبال صادرات گاز روسیه به اروپا را نخواهد داد. 

با وجود اتمام احداث خط لوله گاز نورد استریم ۲، بهره‌برداری از آن برخلاف پیش‌بینی‌ها و به دلیل یک ایراد حقوقی کوچکی به تعویق افتاده است.