Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

توافق آمریکا و آلمان درباره اتمام ساخت خط لوله نورد استریم ۲؛ اوکراین و لهستان انتقاد کردند

مراحل پایانی ساخت خط لوله گازی روسیه به اروپا
مراحل پایانی ساخت خط لوله گازی روسیه به اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آلمان و آمریکا به توافقی رسیده‌اند که بر اساس آن اجازه اتمام ساخت خط لوله‌ گاز روسیه به اروپا، بدون اعمال تحریم‌های بیشتر از سوی واشنگتن، داده شده است.

آگهی

آلمان و آمریکا به توافقی رسیده‌اند که بر اساس آن اجازه اتمام ساخت خط لوله‌ گاز روسیه به اروپا، بدون اعمال تحریم‌های بیشتر از سوی واشنگتن، داده شده است.

بر اساس این توافقنامه، هر دو کشور متعهد شده‌اند در مقابل هرگونه استفاده روسیه از خط لوله گازی «نورد استریم ۲» به عنوان یک اهرم سیاسی علیه اروپا مقابله کنند.

دو کشور همچنین توافق کردند با تأمین بودجه‌ لازم برای پروژه‌های توسعه و انرژی‌های جایگزین، از اوکراین و لهستان که این خط لوله گازی را تهدیدی امنیتی برای خود می‌دانند، حمایت کنند.

در بیانیه‌ مشترک آمریکا و آلمان که دیروز چهارشنبه منتشر شده، آمده است كه هر دو کشور متعهد شده‌اند روسیه را در برابر «اقدام های تجاوزگرانه و مضرش» پاسخگو کنند.

بر اساس این بیانیه، واشنگتن و برلین اعلام کردند که در صورت تلاش روسیه برای باج گیری از اوکراین، تحریم‌هایی علیه مسکو اعمال کنند.

این خط لوله هزار و ۲۳۰ کیلومتری که صادرات گاز روسیه به آلمان را دو برابر می‌کند، می‌تواند به روسیه قدرتی بیش از حد در تأمین نیاز گاز اروپا دهد؛ موضوعی که باعث ایجاد نگرانی در کشورهای اروپایی شده است.

در هر حال این خط لوله گازی که در تمام مراحل ساخت از پشتیبانی جدی آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان برخوردار بوده، تقریباً کامل شده است. از همین رو آلمان متعهد شده است در صورت تلاش روسیه برای استفاده از انرژی به عنوان سلاحی علیه اوکراین، با انجام اقدام‌هایی در سطح ملی، برای اجرای اقدامات مؤثر در سطح اروپا، از جمله تحریم‌ها فشار آورد.

همچنین آلمان و آمریکا متعهد شده‌اند از صندوق یک میلیارد دلاری اوکراین برای ایجاد تنوع در منابع انرژی‌ این کشور پشتیبانی کنند. قرار است آلمان ۱۷۵ میلیون دلار اولیه‌‌ این صندوق را تأمین کند.

آلمان همچنین تضمین کرده است به دلیل کنار گذاشته شدن اوکراین از پروژه «نورد استریم ۲»، هزینه‌ ترانزیت گاز به اوکراین را تا سال ۲۰۲۴ و با ۱۰ سال تمدید احتمالی، پرداخت کند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان پیشتر در دیدار با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین اطمینان داده بود که حتی در صورت اتمام ساخت این خط لوله گازی که برای رساندن گاز روسیه به آلمان، اوکراین را دور می‌زند، اوکراین همچنان به عنوان مسیر ترانزیت گاز به اروپا باقی خواهد ماند. این کشور همچنین متعهد شده است که با تعیین «نماینده‌ ویژه‌» و اختصاص اعتبار ۷۰ میلیون دلاری، به حمایت از اوکراین برای عبور از وابستگی به زغال سنگ ادامه دهد.

همچنین آلمان در خصوص لهستان موافقت کرده است که «طرح سه دریا» را امضا کند. طرح سه دریا از سوی اتحادیه‌ اروپا و آمریکا با هدف تقویت امنیت انرژی در کشورهای ساحلی دریاهای بالتیک و سیاه و آدریاتیک ارائه شده است.

در بیانیه آلمان و آمریکا آمده است که دولت آلمان تا سال ۲۰۲۷ به بودجه‌ ۱.۷ میلیارد دلاری اتحادیه‌ اروپایی برای تحقق این طرح، كمک خواهد كرد.

لهستان هم خط لوله گازی نورد استریم ۲ را «تهدیدی برای امنیت کشورهای مرکزی و شرقی اروپا» می‌داند. البته روسیه این نگاه را رد کرده و این خط لوله گازی را پروژه‌ای سودآور برای همه طرف‌های مشارکت کننده ارزیابی می‌کند.

خانم مرکل نیز امروز پنجشنبه توافقنامه آمریکا و آلمان را مثبت ارزیابی کرد و گفت که برای رسیدن به توافق نهایی دو طرف باید تمایل داشته باشند. با وجود این صدر اعظم آلمان گفت که این توافقنامه همه اختلافات در مورد خط لوله گازی «نورد استریم ۲» را حل نکرده است.

مخالفت با نورد استریم ۲هنوز گسترده است

آمریکا در ماه مه سال جاری از تحریم شرکت‌های روسی ناظر بر «نورد استریم ۲» چشم پوشی کرد. اما دولت جو بایدن همچنان با این خط لوله گازی مخالف است.

آگهی

اوکراین و لهستان دیروز چهارشنبه در پی توافق آمریکا و آلمان درباره اتمام ساخت خط لوله گاز روسیه به اروپا، از این توافقنامه انتقاد کردند.

تصمیم برای ساختن خط لوله گازی «نورد استریم ۲» در سال ۲۰۱۵ و فقط چند ماه پس از حمله‌ روسیه به اوکراین و تصرف بخشی از خاک این کشور، باعث ایجاد بحران‌های امنیتی و سیاسی در اروپا شد.

دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین و زبیگنیو راو، وزیر خارجه لهستان در بیانیه مشترکی اعلام کردند که در حال حاضر با کنار گذاشتن تلاش‌ها برای جلوگیری از راه‌اندازی خط لوله «نورد استریم ۲» این بحران ها «عمیق‌تر» شده‌اند.

آنان با ناکافی دانستن پیشنهادهای واشنگتن و برلین برای جبران کاهش تهدیدهای امنیتی از جانب این خط لوله گازی، اعلام کردند که تا زمان رسیدن به راه حلی برای مقابله با نورد استریم ۲ با شرکای خود همکاری می‌کنند.

آگهی

در این حال برخی از سیاستمداران آمریکایی دیروز چهارشنبه از توافق واشنگتن و برلین انتقاد کردند. مایکل مک کول، نماینده‌ ارشد جمهوریخواه در کمیته‌ امور خارجه‌ مجلس از تگزاس گفت: «من شک ندارم که روسیه به محض عملیاتی شدن خط لوله‌ نورد استریم ۲ از آن به عنوان سلاحی برای اعمال فشار علیه اوکراین و امنیت انرژی ورای آتلانتیک استفاده خواهد کرد.»

او گفت که وعده‌های سرمایه‌گذاری در پروژه‌های آینده‌ انرژی اوکراین و تهدیدهای مبهم عواقب آن، واقعیت را تغییر نخواهد داد.

توافق میان آمریکا و آلمان برای اتمام ساخت پروژه خط گازی روسیه پس از دیدار و گفتگوی هفته گذشته خانم مرکل با آقای بایدن در واشنگتن اعلام شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی

با این حال وزارت خارجه‌ آمریکا اعلام کرد مقام‌هایی برلین و واشنگتن قرار است در هفته‌ جاری با سفر به کی‌یف و ورشو، مسئولان این دو کشور را از توافق انجام شده میان آمریکا و آلمان مطلع کنند.

همچنین قرار است ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در ۳۰ اوت با همتای آمریکایی خود، جو بایدن دیدار و گفتگو کند. البته این دعوت برای ماه ژوئن و پیش از دیدار آقای بایدن با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه اعلام شده بود.

به گفته مدیر عامل شرکت «نورد استریم ۲ ای جی» ساخت این خط لوله گازی «تا آخر ماه اوت» به پایان می‌رسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراف دولت آلمان به اینکه ذخایر گاز کشور در سطح «نگران کننده‌ای» است

خروج ۱۸ شرکت اروپایی از پروژه نورد استریم ۲ بدنبال تهدید آمریکا به تحریم

آیا ناتو در نشست واشنگتن باز هم به اوکراین وعده‌ سر خرمن می‌دهد؟