نورد استریم ۲؛ مرکل: اوکراین همچنان کشور ترانزیت انرژی به اروپا خواهد بود

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین (راست) و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان (چپ)
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین (راست) و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان (چپ) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ما این نگرانی‌ها را جدی می‌گیریم و تمام تلاش‌مان را خواهیم کرد تا روشن شود كه پروژه نورد استریم ۲ جایگزین حق ترانزیت وعده داده شده نیست.»

آگهی

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان اطمینان داد که حتی در صورت اتمام ساخت خط لوله گازی «نورد استریم ۲» که برای رساندن گاز روسیه به آلمان، اوکراین را دور می‌زند، اوکراین به عنوان مسیر ترانزیت گاز به اروپا باقی خواهد ماند.

مرکل این مطلب را روز دوشنبه ۱۲ ژوئیه در دیدار با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در برلین اعلام کرد و گفت: «برای ما، اوکراین حتی اگر نورد استریم ۲ تکمیل شود، یک کشور ترانزیتی است و خواهد ماند.»

آنگلا مرکل یا تأکید بر این که از «نگرانی‌های بسیار زیاد طرف اوکراینی» در این زمینه «آگاه» است، به خبرنگاران گفت: «ما این نگرانی‌ها را جدی می‌گیریم و تمام تلاش‌مان را خواهیم کرد تا روشن شود كه پروژه نورد استریم ۲ جایگزین حق ترانزیت وعده داده شده نیست.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

زلنسکی خط لوله انتقال گاز نورد استریم ۲ را که ساخت آن تقریباً به اتمام رسیده است، «تهدیدی بالقوه برای امنیت اوکراین» خواند.

این خط لوله قرار است گاز روسیه را از طریق دریای بالتیک و بدون عبور از اوکراین به آلمان وصل برساند. به این ترتیب، این تهدید وجود دارد که اوکراین از بخشی از درآمد حاصل از ترانزیت گاز و نیز از اهرمی که می‌خواهد از آن برای فشار بر مسکو استفاده کند، محروم گردد. این پروژه که برلین از آن حمایت کرده، انتقادات گسترده‌ای را در واشنگتن و اروپای شرقی به دنبال داشته است.

اما جو بایدن، رئیس جمهوری آمریكا كه در ابتدا مانند اسلاف خود با این پروژه سرسختانه مخالفت می‌کرد، در اواخر ماه مه تحریم موجود علیه شرکت مجری این پروژه را لغو کرد و ترجیح داد همکاری با آلمان را تقویت كند.

مرکل قرار است این هفته برای ملاقات با بایدن به واشنگتن برود، ملاقاتی که طی آن احتمالا درباره چگونگی استفاده از نورد استریم ۲ بحث و تبادل نظر می‌شود.

چندین هفته است که برلین و واشنگتن در مورد این موضوع و چگونگی ارائه تضمین به اوکراین در مورد حفظ درآمد حاصل از ترانزیت گاز روسیه از طریق خطوط لوله غیر از نورد استریم بحث و تبادل نظر می‌کنند.

اوکراین و روسیه در دسامبر ۲۰۱۹ میلادی قرارداد سفت و سختی را برای انتقال گاز منعقد کردند که تا پایان سال ۲۰۲۴ اعتبار دارد. برلین اخیراً خواستار تمدید مهلت این قرارداد بین دو کشور شده است.

مدیر عامل شرکت «نورد استریم ۲ ای جی» در مصاحبه‌ای گفته است این خط لوله گاز هزار و ۲۳۰ کیلومتری که تا پیش از این به دلیل تهدید تحریم آمریکا به تأخیر افتاده بود، «تا آخر ماه اوت» به پایان می‌رسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توقف صادرات گاز از یکی از سه خط صادراتی روسیه به اروپا

وزیر دفاع آمریکا در اروپا: نورد استریم۲ مانع روابط عالی واشنگتن-برلین نیست

ده‌ها کشته و زخمی در حمله موشکی به چرنیهیف؛اوکراین:روسیه برای پاکسازی سنگرها گاز اشک‌آور بکار می‌برد