توقف صادرات گاز از یکی از سه خط صادراتی روسیه به اروپا

خط گازی نورد استریم ۲ از بستر دریای بالتیک عبور می‌کند.
خط گازی نورد استریم ۲ از بستر دریای بالتیک عبور می‌کند. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی توقف صادرات گاز در یکی از سه خط صادراتی گاز روسیه به اروپا، برخی سیاستمداران این اقدام را عامدانه توصیف کرده‌اند.

آگهی

صادرات گاز از خط لوله یامال - اروپا، یکی از سه خط لوله اصلی گاز صادراتی روسیه به اروپا عصر امروز شنبه ۶ نوامبر متوقف شد و جریان گاز در مسیر برعکس خود یعنی از اروپا به سمت روسیه در جریان است.

این برای دومین بار در چند روز اخیر است که موضوع معکوس شدن جریان گاز رخ می‌دهد. در چند هفته اخیر و به دلیل توقف جریان گاز، قیمت این انرژی در کشور‌های اروپای غربی تا ۲۳ درصد رشد داشته است.

برخی از سیاستمداران انگشت اتهام را به سوی کرملین نشانه رفته اند و می‌گویند که روسیه این کار را عامدانه و با هدف ایجاد فشار علیه آلمان و اتحادیه اروپا انجام داده تا آنها سریعتر با خط لوله نورد استریم ۲ موافقت کنند.

روسیه این اتهامات را رد کرده و اعلام کرده که از روز ۸ نوامبر، پس از کامل شدن ذخایر گازی خود، جریان گاز مسیر طبیعی خود را در پیش خواهد گرفت.

خط لوله گاز نورد استریم دارای ظرفیت بسیار بیشتر از خط لوله یامال - اروپا است. خط لوله نورد استریم مستقیما از روسیه به دریای بالتیک و از آنجا به آلمان می‌رسد و این گونه از هیچ کشور اروپایی عبور نمی‌کند. آمریکا نگران از نزدیکتر شدن روسیه به اروپا نسبت به این خط لوله نگاه منفی داشت و برای سالها مخالف آن بود تا اینکه در اواخر ژوئیه امسال و پس از گفتگوهای فشرده با آلمان و روسیه با این پروژه موافقت کرد.

یکی از نگرانی‌های اصلی مربوط به کشور اوکراین بود که یکی از خطوط اصلی گاز صادراتی روسیه به اروپا از این کشور عبور می‌کند. اوکراین از این طریق سالانه میلیاردها یورو درآمد دارد. از زمانی که اوکراین به غرب و آمریکا نزدیک شد، مناسبات کی یف و مسکو به شدت تیره شده است. کشورهای غربی و آمریکا نگران بودند که خطوط لوله نورد استریم ۱ و ۲ که از دریای بالتیک عبور می‌کند، موجب کاهش نقش استراتژیک کشورهایی مثل اوکراین شود.

نیاز گسترده آلمان و بقیه کشورهای اروپایی به وارادت انرژی پاک‌تر و سالم‌تر گاز اما چالشی در این خصوص به وجود آورده بود که به نظر می‌رسد با توافق حاصل شده در اواخر ماه ژوئیه گذشته، این موضوع حل شد. در نتیجه این گفتگوها آمریکا با جریان نورداستریم موافقت کرد و البته آمریکا و آلمان متعهد به سرمایه گذاری بیشتر در اوکراین و دیگر کشورهای اروپای شرقی شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت‌های اروپایی چگونه برای رویارویی با بحران کمبود گاز آماده می‌شوند؟

نورد استریم ۲؛ مرکل: اوکراین همچنان کشور ترانزیت انرژی به اروپا خواهد بود

آلمان درخواست فرانسه برای کنار گذاشتن پروژه خط لوله گاز نورد استریم ۲ را رد کرد