Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آلمان درخواست فرانسه برای کنار گذاشتن پروژه خط لوله گاز نورد استریم ۲ را رد کرد

پروژه خط لوله گازی «نورد استریم ۲»
پروژه خط لوله گازی «نورد استریم ۲» Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسه روز دوشنبه در واکنش به سرنوشت الکسی ناوالنی، مخالف ولادیمیر پوتین و سرکوب مردمی که به نفع او به خیابان‌ها آمده بودند، از آلمان خواست تا پروژه ساخت خط لوله گازی «نورد استریم ۲» را با روسیه کنار بگذارد.

آگهی

برلین روز دوشنبه در پاسخ به درخواست فرانسه از آلمان برای کنار گذاشتن پروژه خط لوله گازی «نورد استریم ۲» اعلام کرد که برلین همچنان بر اجرای این پروژه پافشاری می‌کند.

مارتینا فیتز، سخنگوی دولت آلمان گفت که موضع دولت این کشور در خصوص پروژه خط لوله گازی «نورد استریم ۲» تغییر نکرده است.

فرانسه روز دوشنبه در واکنش به سرنوشت الکسی ناوالنی، مخالف ولادیمیر پوتین و سرکوب مردمی که به نفع او به خیابان ها آمده بودند، از آلمان خواست تا پروژه خط لوله گازی «نورد استریم ۲» را با روسیه کنار بگذارد.

کلمنت بون، وزیر امور اروپای فرانسه گفت: «می توانیم از تحریم‌های دیگری در کنار تحریم هایی که تاکنون علیه روسیه وضع شده‌اند صحبت کنیم اما باید به این نکته توجه کنیم که این اقدام‌ها کافی نیست.»

این مقام فرانسوی که با رادیو «فرانس انتر» گفتگو می‌کرد، گفت: «من فکر می کنم که پروژه نورد استریم ۲ گزینه‌ای است که می‌توان به آن توجه کرد، البته در این خصوص باید آلمان تصمیم بگیرد چون مقصد خط لوله انتقال گاز روسیه، آلمان است. بنابراین در حال حاضر توپ در زمین آلمان‌ها است.»

کلمنت بون دوباره یادآور شد: «ما همیشه گفته‌ایم که بیشترین تردیدها را در مورد این پروژه داریم، در‌ واقع مسئولان فرانسوی موافق کنار گذاشتن این پروژه هستند.»

فرانسه پیش از موضوع آقای ناوالنی نشان داده بود که با پروژه خط لوله گازی «نورد استریم ۲» همراه نبوده است، هرچند هرگز به صراحت در خصوص آن صحبت نکرده بود.

موضع فرانسه در حالی مطرح شده است که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز ۲۱ ژانویه بار دیگر بر اجرای این پروژه تأیید کرده است.

آمریکا و چند کشور اروپایی از جمله لهستان با دیده تردید به این پروژه نگاه کرده‌اند. این کشورها از احتمال وابستگی آلمان و اتحادیه اروپا به گاز روسیه ابراز نگرانی کرده‌اند.

با این حال موضوع لزوم توقف پروژه «نورد استریم» از زمان مسمومیت الکسی ناوالنی که مسئولیت این اقدام متوجه رئیس جمهور روسیه شده بر روی میز بوده است.

در حال حاضر کشورهای اروپایی در نظر دارند تا در صورت سرکوب معترضان در روسیه، تحریم‌های جدیدی علیه این کشور وضع کنند.

همچنین قرار است جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی اوائل ماه فوریه به مسکو سفر کرده و آزادی آقای ناوالنی را خواستار شود.

آقای بورل از «دستگیری‌های گسترده» و «استفاده نامتناسب از زور» در جریان اعتراض های خیابانی طرفداران آقای ناوالنی در روسیه در روز یکشنبه ابراز تأسف کرده است. خبرها از بازداشت بیش از ۵ هزار معترض روس توسط پلیس این کشور حکایت دارد.

اجرای پروژه خط لوله گازی «نورد استریم ۲» به ارزش بیش از ۹ میلیارد یورو و با طول ۱۲۰۰ کیلومتر که از یک سال پیش و در پی اعمال تحریم‌ها علیه روسیه متوقف شده بود، در اوایل ماه دسامبر ۲۰۲۰ از سر گرفته شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توقف صادرات گاز از یکی از سه خط صادراتی روسیه به اروپا

خشونت پلیس فرانسه در مقابل معترضان؛ این رفتارها ریشه در کجا دارد؟

رئیس جمهور گرجستان: مصوبه «عوامل خارجی» را وتو می‌کنم؛ مسیر تفلیس «عضویت در اتحادیه اروپا» است