هشدار جدی اتحادیه اروپا به روسیه: سرکوب‌ها ادامه پیدا کند تحریم می‌کنیم

تظاهرات مخالفان در روسیه
تظاهرات مخالفان در روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جوزپ بورل ابتدای ماه فوریه پیامی صریح و روشن از جانب اتحادیه اروپا را به مسکو خواهد برد و در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا که قرار است ۲۲ فوریه انجام شود گزارش جامعی از وضعیت حاکم بر روسیه ارائه خواهد کرد.

آگهی

کشورهای اروپایی روز دوشنبه تهدید کردند که اگر ولادیمیر پوتین به سرکوب مخالفان ادامه دهد تحریم‌هایی را بر ضد روسیه در نظر خواهند گرفت.

اتحادیه اروپا همچنین ضمن طرح این هشدار اعلام کرد که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی خود را ابتدای ماه فوریه برای گفتگو با مقامات روسیه در همین خصوص عازم مسکو خواهد کرد.

یک منبع دیپلماتیک در بروکسل به خبرگزاری فرانسه گفت: جوزپ بورل ابتدای ماه فوریه پیامی صریح و روشن از جانب اتحادیه اروپا را به مسکو خواهد برد و در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا که قرار است ۲۲ فوریه انجام شود گزارش جامعی از وضعیت حاکم بر روسیه ارائه خواهد کرد.

یک دیپلمات دیگر که نامی از وی برده نشده نیز به فرانس پرس می‌گوید: اتحادیه اروپا خوهان آزادی الکسی ناوالنی و نیز آندسته از هواداران او است که روز شنبه در جریان تجمعات اعتراضی در سراسر روسیه دستگیر شدند.

به گفته این دیپلمات اروپایی،‌ وزارت خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه در جریان نشسستی وضع تحریم‌ها بر ضد مسکو را مطرح کردند و به بحث گذاشتند اما در نهایت به این نتیجه رسیدند که هنوز برای توسل جستن به این گزینه خیلی زود است.

منابع دیپلماتیک در بروکسل همچین یادآور شدند که اعمال تحریم‌ ابزاری محتمل در دست اتحادیه اروپا است اما باید منتظر ماند و دید طی روزهای آینده در مسکو چه اتفاقی می‌افتد.

از سوی دیگر وزیر خارجه لیتوانی نیز صبح دوشنبه با اشاره به سرکوب مخالفان در روسیه گفت: اتحادیه اروپا باید با ارسال پیامی قاطع و روشن به دولتمردان این کشور گوشزد کند که چنین اعمالی قابل قبول نیست.

گابریلوس لانسبرگیس در ادامه تاکید کرد: «ما (اتحادیه اروپا) یک نظام اعمال تحریم‌های مرتبط با حقوق بشر داریم و فکر می‌کنم که باید از آن استفاده کنیم.»

جوزپ بورل، مسئول دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا روز شنبه آنچه وی «دستگیری‌های گسترده» و «استفاده نامناسب از زور» در جریان تظاهرات برای آزادی الکسی ناوالنی در شهرهای روسیه خواند را به شدت محکوم کرد.

هایکو ماس،‌ وزیر امور خارجه آلمان نیز که کشورش میزبان آقای ناوالنی پس از مسمومیت در روسیه بود در سخنانی تاکید کرد که اصول حاکمیت قانون باید در روسیه به اجرا گذاشته شود.

آقای ماس همچنین گفت: ما می‌خواهیم افرادی که به صورت مسالمت‌آمیز تظاهرات کردند و هیچ دلیل برای دستگیری و بازداشت آنها وجود ندارد فورا آزاد شوند.

مقامات اروپایی از یک هفته‌پیش، درست پس از دستگیری و بازداشت الکسی ناوالنی در روسیه به اتفاق خواستار آزادی وی شدند. آقای ناوالنی که از وی به عنوان سرسخت‌ترین چهره مخالفان دولت روسیه و دشمن اصلی ولادیمیر پوتین نام برده می‌شود روز هفدهم ژانویه پس از اتمام مراحل درمان در آلمان بلافاصله پس از بازگشت به کشورش در فرودگاه بازداشت شد.

پزشکان آلمانی در دوره درمان الکسی ناوالنی تایید کردند که وی با یک عامل گاز اعصاب به نام نوویچوک مسموم شده که ظاهرا تنها در سه کشور از جمله در روسیه تولید می‌شود.

این مسئله سبب شد تا انگشت اتهام به سوی کرملین نشانه رود هر چند که الکسی ناوالنی خود به صراحت ولادیمیر پوتین را مسئول مسمومیت و اقدام برای از میان برداشتن وی دانست؛ اتهام‌هایی که همگی تاکنون از سوی کرملین و پوتین قاطعانه رد شده است.

اتحادیه اروپا پیش از این چندین تن از نزدیکان رئیس جمهوری روسیه را به اتهام دست داشتن در این ماجرا تحت تحریم قرار داده بود.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا روز جمعه در تماسی از تلفنی با ولادیمیر پوتین از وی خواسته بود که الکسی ناوالنی را فورا آزاد کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به اخراج دیپلمات‌های اروپایی از مسکو؛ آلمان تهدید به اقدام متقابل کرد

حکم زندان برای معترض روس؛ الکسی ناوالنی هموطنانش را به مقاومت در خیابان‌ها فراخواند

پرونده مسمومیت ناوالنی؛ روسیه سفیر بریتانیا را احضار کرد