Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دستگیری گسترده معترضان در روسیه؛ همسر ناوالنی بازداشت و آزاد شد

دستگیری یک معترض به بازداشت الکسی ناوالنی
دستگیری یک معترض به بازداشت الکسی ناوالنی Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس روسیه روز شنبه ۲۳ ژانویه (چهارم بهمن) هزاران معترض را که حتی در دمای منفی ۵۰ درجه سانتی‌گراد به خیابان‌ها آمدند و خواستار آزادی الکسی ناوالنی، مخالف سرشناس دولت این کشور شدند بازداشت کرد. برخی سازمان‌ها، شمار بازداشت شده‌ها را دست کم ۳۴۵۴ نفر برآورد کرده‌اند.

آگهی

پلیس روسیه روز شنبه ۲۳ ژانویه (چهارم بهمن) هزاران معترض را که حتی در دمای منفی ۵۰ درجه سانتی‌گراد به خیابان‌ها آمدند و خواستار آزادی الکسی ناوالنی، مخالف سرشناس دولت این کشور شدند بازداشت کرد. برخی سازمان‌ها، شمار بازداشت شده‌ها را دست کم ۲۶۶۲ نفر برآورد کرده‌اند. یولیا ناوالنایا، همسر آقای ناوالنی از جمله این بازداشتی‌ها در مسکو است.

وی در صفحه اینستاگرام خود با انتشار یک عکس سلفی از خود نوشت: «با پوزش برای کیفت‌ پایین [عکس]، نور در خودروی پلیس بد است.» وی چند ساعت پس از بازداشت آزاد شد.

معترضان با حضور در خیابان‌های مسکو، پایتخت و چند شهر دیگر روسیه خواستار آزادی آقای ناوالنی شدند.

سازمان OVD-Info که یک گروه ناظر بر دستگیری‌ها در روسیه است می‌گوید که دست‌کم ۱۰۴۵ نفر در مسکو بازداشت شده‌اند و شمار بازداشتی‌ها در سن پترزبورگ بیش از ۳۷۵ نفر است و کل افراد بازداشت شده در سراسر روسیه ۲۶۶۲ نفر برآورد شده است.

طبق گزارش خبرنگاران خبرگزاری فرانسه تجمعات اصلی در مسکو و سن پترزبورگ برگزار شد که در هر مورد حدود ۲۰ هزار نفر به خیابان‌ها آمده بودند. همچنین در حدود ۱۰۰ شهر دیگر نیز تظاهرات برگزار شد. جمعیت شعارهایی مانند «پوتین دزد» یا «ناوالنی، ما با تو هستیم» سر دادند.

در مسکو درگیری‌هایی بین نیروهای پلیس و تظاهرات‌کنندگان گزارش شده است. در برخی موارد معترضان گلوله‌های برفی را به سمت نیروهای ویژه پلیس پرتاب می‌کرند.

برخی از نزدیکان ناوالنی اعلام کردند که امروز بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار نفر در سراسر روسیه تظاهرات کردند.

طبق گزارش‌ها ۱۳ نفر در اعتراض‌های یاکوتسک شهری در شرق سیبری که دمای آن منطقه منفی ۵۰ درجه است، بازداشت شده‌اند.

AP Photo
تظاهرات در سنت پترزبورگAP Photo

دولت روسیه پیش از این اعلام کرده بود که با هرگونه تظاهرات مقابله خواهد کرد. الکسی ناوالنی در ویدئویی که بعد از دستگیری‌اش منتشر شد از مردم خواسته بود تا به خیابان‌ها بریزند.

وی در این پیام گفته بود: «راهزنان در قدرت، بیش از همه از این می‌ترسند که مردم به خیابان‌ها بیایند...بنابراین نترسید و به خیابان‌ها بیایید. نه برای من بلکه برای برای خودتان و برای آینده‌تان.»

الکسی ناوالنی که مشهورترین چهره مخالف ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه است روز ۱۷ ژانویه از آلمان به مسکو بازگشت و در بدو ورود بازداشت شد.

دادگاهی در روسیه وی را به تحمل ۳۰ روز حبس محکوم کرده است. مقامات روسیه می‌گویند که اقامت وی در آلمان شرایط محکومیت تعلیقی پیشین او را نقض کرده است. با این شرایط او قرار است اوایل ماه فوریه برای اینکه مشخص شود که آیا حکم اصلی سه سال و نیم حبس را باید بگذراند به دادگاه می‌رود.

الکسی ناوالنی در جریان یک پرواز داخلی در روسیه مسموم شد. او برای درمان به آلمان رفت و ۵ ماه در این کشور اقامت کرد.

مقامات بیمارستانی آلمان و اتحادیه اروپا می‌گویند که آقای ناوالنی با سم نوویچوک مسموم شده است. او ولادیمیر پوتین را متهم کرده که دستور قتل وی را صادر کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه به مخالفان دولت در باره هرگونه تجمع در روز ولنتاین هشدار داد

آلکسی ناوالنی هنگام بازگشت به روسیه در فرودگاه بازداشت شد

پوتین شرایط جدید روسیه را برای صلح با اوکراین اعلام کرد؛ کی‌یف پیشنهاد مسکو را رد کرد