روسیه به مخالفان دولت در باره هرگونه تجمع در روز ولنتاین هشدار داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
همسر الکسی ناوالنی در میان معترضان به دولت روسیه
همسر الکسی ناوالنی در میان معترضان به دولت روسیه   -   کپی رایت  AP Photo

نیروهای امنیتی روسیه روز پنجشنبه نسبت به برپایی هرگونه تجمع غیر مجاز از سوی مخالفان دولت در روز ولنتاین هشدار دادند.

این هشدار در حالی مطرح شده که بیش از ۱۱ هزار هوادار الکسی ناوالنی، سر سخت‌ترین مخالف ولادیمیر پوتین در جریان تظاهرات اخیر در سراسر روسیه که برای درخواست آزادی رهبر اپوزیسیون برپا شده بود توسط  نیروهای امنیتی دستگیر و بازداشت شدند.

موج اعتراض‌ها به مسمومیت و بازداشت الکسی ناوالنی همچنان در روسیه ادامه دارد؛ به نحوی که بنا به گزارش برخی منابع خبری، مخالفان دولت قصد دارند آخر این هفته به مناسبت روز ولنتاین بار دیگر دست به تظاهرات بزنند.

فراخوان برای تجمع ولنتاین اما با دعوت‌های پیشین برای برگزاری تجمعات سراسری و بزرگ اندکی متفاوت است.

لئونید ولکوف،‌ یکی از یاران نزدیک الکسی ناوالنی از هواداران اپوزیسیون خواسته است در محوطه‌های مجاور به منازل مسکونی خود تجمع کنند و به نشانه اعتراض چراغ تلفن‌های همراه خود را روشن کنند و شمع‌هایی به شکل قلب را در دست بگیرند.

این در حالیست که وزارت کشور روسیه با انتشار اطلاعیه‌ای از شهروندان خواسته است در تجمعات و تظاهرات بدون مجوز شرکت نکنند.

دفتر دادستانی عمومی و کمیته تحقیقات این نهاد قضایی نیز با صدور بیانیه‌ای ضمن تاکید بر رعایت محدودیت‌های وضع شده برای مقابله با همه‌گیری بیماری کووید۱۹ اعلام کرده که شرکت کنندگان در تظاهرات و تجمعات بدون مجوز با اتهامات کیفری مواجه خواهند شد.

در جریان سرکوب تظاهرات هفته‌های اخیر در روسیه که واکنش بسیاری از کشورها و نهادهای غربی از جمله اتحادیه اروپا را به همراه داشت بیش از ۱۱ هزار نفر دستگیر و زندانی شدند.

تظاهرکنندگان در اعتراض به دستگیری الکسی به خیابان آمده بودند که پس از مسمومیت و طی مراحل درمان در کشور آلمان، هنگام بازگشت به کشور دستگیر شد.

دادگاهی در روسیه سپس الکسی ناوالنی را به دلیل نقض مقررات آزادی مشروط که پیش‌تر علیه وی صادر شده بود و نیز با طرح پرونده‌ای دیگر به اتهام افترا به تحمل سه سال و نیم مجازات زندان محکوم کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید