پلیس روسیه در یک روز ۱۴۰۰ هوادار ناوالنی را بازداشت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پلیس روسیه در یک روز ۱۴۰۰ هوادار ناوالنی را بازداشت کرد
Copyright  AP Photo

ناظران حقوق بشر و مخالفان دولت روسیه می‌گویند که در جریان تجمع‌های روز سه‌شنبه هواداران الکسی ناوالنی نزدیک به ۱۴۰۰ نفر بازداشت شدند.

به گفته سازمان غیردولتی OVD-Info روسیه، از زمان بازگشت آقای ناوالنی به روسیه تا کنون بیش از ۱۰ هزار نفر از هواداران وی بازداشت شده اند.

یک دادگاه کیفری در مسکو با اجرایی کردن حکم حبس تعلیقی الکسی ناوالنی به جرم اختلاس در سال ۲۰۱۴، این چهره شناخته شده اپوزیسیون دولت ولادیمیر پوتین را به ۲ سال و هشت ماه زندان محکوم کرد. آقای ناوالنی می‌گوید محاکمه ۷ سال پیش با انگیزه‌ سیاسی انجام شده است. دیوان حقوق بشر اروپا هم می‌گوید این محاکمه شرایط دادرسی بی‌طرفانه را نداشته است.

آقای ناوالنی ۱۸ ژانویه و پس از بازگشت از آلمان به پایتخت روسیه دریکی از فرودگاه‌های مسکو بازداشت شد. الکسی ناوالنی ۴۴ ساله برای درمان مسمومیت به برلین فرستاده شده بود. پزشکان آلمانی می‌گویند این منتقد سرسخت ولادیمیر پوتین با عامل اعصاب نوویچوک مسموم شده است. آقای ناوالنی سازمان امنیت روسیه (اف‌اس‌بی) و شخص رئیس جمهوری روسیه را مسئول این مسمومیت می‌داند اما کرملین، کلا مساله مسمومیت وی را یک سناریوی ساختگی «دشمنان غربی» خود توصیف می‌کند.

اجرای حکم زندان الکسی ناوالنی با محکومیت گسترده در اروپا و آمریکای شمالی رو‌به‌رو شد. اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به زندان افتادن الکسی ناوالنی را به شدت محکوم کرده و خواستار آزادی وی شدند.

واکنش رئیس کمیسیون و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به اجرایی شدن حکم زندان الکسی ناوالنی

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به حوادث روز سه‌شنبه در مسکو گفت: «ما بار دیگر درخواستمان برای آزادی فوری و بی‌قید و شرط الکسی ناوالنی و صدها شهروند روسیه را که تنها برای ایفای حقوق بازداشت شدند تکرار می‌کنیم.»

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه و دیمتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین روز سه‌شنبه به شدت به اتحادیه اروپا درباره تاثیر پرونده ناوالنی بر روابط دوجانبه هشدار دادند. آقای پسکوف مبنا قرار دادن ماجرای الکسی ناوالنی برای تعریف روابط میان مسکو و بروکسل را یک «حماقت بزرگ توصیف کرد.»