Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سرکوب صدای مخالفان؛ مسکو شبکه‌های اجتماعی را به دادگاه می‌کشاند

استفاده روسیه از شبکه‌های اجتماعی برای مهار اپوزسیون
استفاده روسیه از شبکه‌های اجتماعی برای مهار اپوزسیون Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که الکسی ناوالنی رهبر مخالفان روسیه هفته‌هاست در زندان به سر می‌برد، خبرها از مسکو حاکی از آن است که مقامات کرملین در تلاش هستند تقاضاها و درخواست تجمعات برای آزادی وی را در سطح رسانه‌های اجتماعی ساکت کنند.

آگهی

در حالی که الکسی ناوالنی رهبر مخالفان روسیه هفته‌هاست در زندان به سر می‌برد، خبرها از مسکو حاکی از آن است که مقامات کرملین در تلاش هستند صدای هواداران وی را در سطح رسانه‌های اجتماعی ساکت کنند.

بنابر گزارش‌ها، مقامات رسمی روسیه شبکه‌های اجتماعی را به دادگاه کشانده‌اند و تهدید کرده‌اند که در صورت پذیرفته نشدن درخواست آنان برای حذف مطالب مورد نظر، دسترسی به این پلتفورم‌ها را در کشور خود مسدود خواهند کرد.

در جلسات دادگاهی که از روز شنبه آغاز شده است غول‌های شبکه‌های اجتماعی شامل توییتر، گوگل، فیسبوک، توییتر، تیک‌تاک و تلگرام همگی به دلیل شکایت دادستانی مسکو مبنی بر عدم حذف مطالبی که جوانان را به شرکت در اعتراضات «غیرقانونی» ترغیب می‌کند، از سوی دستگاه قضایی روسیه مورد هدف قرار گرفته‌‌اند.

در ماه گذشته میلادی روسکومادزور، مدیر نهاد تنظیم مقررات اینترنتی دولت فدرال روسیه، گفته بود توییتر به درخواست این نهاد برای حذف محتوای ممنوعه عمل نکرده است.

این مقام فدرال روسیه در ۱۶ ماه مارس گذشته هشدار داده بود که اگر توییتر ظرف یک ماه با خواسته‌های این نهاد همکاری نکند، مسدود شدن کامل این سرویس را در خاک روسیه بررسی خواهد کرد.

شبکه‌های اجتماعی در سال گذشته ابزار عمده‌ای در دست معترضان روسی بودند و به سازماندهی اعتراضات علیه زندانی شدن الکسی ناوالنی کمک به سزایی کردند. موج تظاهرات پی در پی‌ای که پس از این اقدامات آنلاین شکل گرفت، کرملین را با یکی از بزرگترین چالش‌های سیاسی و اجتماعی سال گذشته خود مواجه کرد.

تانیا لوکوت، استاد دانشکده ارتباطات دانشگاه دوبلین سیتی، به یورونیوز می‌گوید تهدیدات روسیه تازگی ندارد، اما اقدام قضایی نشان می‌دهد مقامات مسکو آماده انجام اقدامات مشخص هستند.

وی افزود: «آن‌ها شروع به صدور جریمه نقدی کرده‌اند، احکام دادگاه را تهدید می‌کنند و حالا به سراغ توییتر آمده‌اند. بارگذاری صفحه توییتر اکنون در روسیه به خاطر اخلال‌های عمدی ایجاد شده کمی کندتر شده است.»

خانم لوکوت با بیان اینکه روسیه به لحاظ فنی و عملی توانایی مسدودسازی چنین شبکه‌هایی را دارد، می‌گوید: «روسیه برای آنچه حفظ حاکمیت دیجیتالی یا اینترنتی خود می‌نامد زیرساخت‌های زیادی را ایجاد کرده است.»

کارشناسان با این حال درباره موثر بودن ممنوعیت شبکه‌های اجتماعی محبوب غربی در روسیه و تاثیر آن در کم شدن میزان مخالفت‌ها با کرملین ابراز تردید کرده‌اند.

سه سال پیش شبکه پیام‌رسان تلگرم در این کشور فیلتر شد، با این حال امروزه بسیاری از شهروندان روسی همچنان با استفاده از شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN) به این شبکه وصل می‌شوند و از محتویات آن استفاده می‌کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس روسیه در یک روز ۱۴۰۰ هوادار ناوالنی را بازداشت کرد

چگونه الکسی ناوالنی سیاست مخالفان پوتین در روسیه را متحول کرد؟

دور تازه تظاهرات ضد دولتی در روسیه؛ پلیس ۴ هزار هوادار ناوالنی و مخالف پوتین را بازداشت کرد