ولنتاین سیاسی در روسیه؛ شمع‌های قلبی و نور موبایل برای ناوالنی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Russia Navalny Flashlight Protest
Russia Navalny Flashlight Protest   -  Copyright  AP Photo

حامیان الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه قصد دارند روز یکشنبه ۱۴ فوریه با وجود هشدارهای دولت، در حیاط‌های مسکونی سراسر روسیه با روشن کردن شمع از وی حمایت کنند.

طرفداران این مخالف دولت ولادیمر پوتین بعد از دستگیری هزاران نفر از مخالفان در هفته‌های گذشته اعلام کردند که اعتراضات خود را تا بهار متوقف می‌کنند.

با این وجود آنها از مردم خواسته‌اند تا در غروب روز ۱۴ فوریه، به حیاط خانه‌های خود بیایند و به مدت ۱۵ دقیقه با روش کردن شمع و همچنین نور گوشی‌های تلفن همراه خود با یکدیگر و در مقابل دولت روسیه اعلام همبستگی کنند.

با توجه به همزمانی این اعتراضات با روز ولنتاین، طراحان این برنامه سراسری از مردم خواسته‌اند شمع‌های خود را به صورت قلب کنار هم قرار دهند و روشن کنند.

لئونید وولکوف یکی از متحدان نزدیک ناوالنی در حساب توییتری خود در خصوص این برنامه نوشت: «پوتین ترس است و ناوالنی عشق»

آقای وولکوف یکی از متحدین ناوالنی است که توانسته از کشور خارج و در لیتوانی مستقر شود. همراهان ناوالنی در روسیه یا بازداشت شده‌اند و یا در حصر به سر می‌برند.

آقای ناوالنی ماه گذشته و بعد از بازگشت از آلمان در مسکو بازداشت شد. این مخالف ولادمیر پوتین در پرواز خود به سیبری مسموم شد و سپس برای درمان به آلمان رفت. وی پوتین را مسئول این مسمومیت دانسته در حالی‌که کرملین هرگونه نقش داشتن در این ماجرا را تکذیب کرده است.

دولت روسیه هشدار داده افرادی که در تجمع‌های غیرمجاز شرکت کنند با اتهامات کیفری روبه‌رو خواهند شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید