Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا خواستار «آزادی فوری» الکسی ناوالنی شد

الکسی ناوالنی
الکسی ناوالنی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

الکسی ناوالنی که هم‌اکنون در بازداشت دولت روسیه است از شهروندان کشورش خواسته تا برای اعتراض به سیاست‌های کرملین به خیابا‌ن‌ها بیاییند. بنیاد آقای ناوالنی نیز همزمان برای برگزاری یک تظاهرات سراسری در روز شنبه فراخوان داده است.

آگهی

اتحادیه اروپا همچمنان پیگیر آزادی الکسی ناوالنی، سرسخت‌ترین مخالف حال حاضر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه است که هنگام بازگشت به کشورش بازداشت شده است.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا روز جمعه اعلام کرد تلفنی با ولادیمیر پوتین گفتگو کرده و از وی خواسته است پیش از برپایی تظاهرات روز شنبه مخالفان در حمایت از ناوالنی در مسکو این رهبر اپوزیسیون را «فورا» آزاد کند.

این رهبر اروپایی در بیانیه‌ای که پس از گفتگو با رئیس جمهوری روسیه منتشر شد بر آنچه وی «نگرانی‌های جدی اتحادیه اروپا نسبت به سرنوشت آقای ناوالنی» خواند،‌ تاکید کرد و خواستار رعایت کامل و بی قید و شرط حقوق اولیه او شد.

رئیس کهن‌ترین نهاد اروپاییِ فعال در زمینه مردم‌سالاری، حقوق بشر و زمامداری قانون، ابتکار تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین را یک روز پس از نشست مجازی سران بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا عملی کرد تا بار دیگر بر درخواست رهبران اروپایی برای آزادی مخالف روس تاکید کند.

مسئول شورای اروپا ابتدای هفته جاری نیز یک روز پس از دستگیری الکسی ناوالنی در یکی از فرودگاه های مسکو همصدا با تنی چند از مقامات ارشد کشورهای مهم اتحادیه اروپا این اقدام کرملین را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری مخالف روس شده بود.

در همین راستا چندین کشور عضو شورا و پارلمان اروپا خواستار تصویب و اجرای تحریم‌های اروپایی بر ضد روسیه شده اند.

الکسی ناوالنی که پیش‌تر در جریان یک سفر هوایی در داخل روسیه مسموم شده بود یکشنبه گذشته پس از بهبودی و سپری شدن دوره درمان در آلمان،‌ هنگام بازگشت به کشورش در فرودگاه توسط ماموران پلیس دستگیر و بازداشت شد.

پزشکان آلمانی در دوره درمان الکسی ناوالنی تایید کردند که وی با یک عامل گاز اعصاب به نام نوویچوک مسموم شده که پیش‌تر در روسیه تولید شده بود.

این مسئله سبب شد تا انگشت اتهام به سوی کرملین نشانه رود هر چند که الکسی ناوالنی خود به صراحت ولادیمیر پوتین را مسئول مسمومیت و اقدام برای از میان برداشتن وی دانست؛ اتهام‌هایی که همگی تاکنون از سوی کرملین و پوتین قاطعانه رد شده است.

اتحادیه اروپا پیش از این چندین تن از نزدیکان رئیس جمهوری روسیه را به اتهام دست داشتن در این ماجرا تحت تحریم قرار داده بود.

وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار است روز دوشنبه برای همفکری در خصوص اتخاذ تدابیر لازم جهت حمایت از آزادی مخالف روس به صورت مجازی با یکدیگر ملاقات کنند.

الکسی ناوالنی که هم‌اکنون در بازداشت دولت روسیه است از شهروندان کشورش خواسته تا برای اعتراض به سیاست‌های کرملین به خیابا‌ن‌ها بیاییند. بنیاد آقای ناوالنی نیز همزمان برای برگزاری یک تظاهرات سراسری در روز شنبه فراخوان داده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

الکسی ناوالنی در یک روز دو بار محکوم شد

روسیه به مخالفان دولت در باره هرگونه تجمع در روز ولنتاین هشدار داد

هشدار چین به اتحادیه اروپا بر سر تایوان: «فن در لاین» با آتش بازی می‌کند