الکسی ناوالنی در یک روز دو بار محکوم شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
الکسی ناوالنی در یک روز دو بار محکوم شد
کپی رایت  Alexander Zemlianichenko/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

الکسی ناوالنی، مخالف سرسخت ولادیمیر پوتین روز شنبه دو حکم محکومیت دریافت کرد.

یکی از این احکام جزای نقدی به جرم توهین به یک کهنه سرباز جنگ جهانی دوم بود و حکم دیگر، ۲ سال و نیم زندان برای نقض دستور کنترل قضایی.

بعد از ظهر شنبه، الکسی ناوالنی به دلیل توهین به یک کهنه سرباز جنگ جهانی دوم در سال ۲۰۲۰، محکوم به پرداخت جزای نقدی معادل ۱۰هزار یورو شد. سال گذشته ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که حاکی از جر و بحث این کهنه سرباز حامی پوتین و ناوالنی بود. آقای ناوالنی این مرد سالخورده را «خائن» می‌خواند.

در جریان ابلاغ حکم، الکسی ناوالنی که از زمان بازگشت به روسیه، در زندان به سر می‌برد به قاضی گفت: «از این پیرمرد مثل یک عروسک خیمه‌شب‌بازی استفاده کردید. از همه بدتر اینکه به وی فرصت اظهار نظر ندادید و برگه‌های دادگاه را هم به جای او امضا کردید. همگی با هم در آتش جهنم خواهید سوخت.»

تنها چند ساعت پیش از صدور این حکم، الکسی ناوالنی به جرم نقض مقررات کنترل قضایی در پرونده فساد مالی که سال‌ها پیش منجر به صدور حکم زندان تعلیقی علیه او شده بود، محکوم شد. وکلای آقای ناوالنی می‌گویند این احکام عادلانه نبوده و با انگیزه سیاسی صادر شده اند. تیم حقوقی الکسی ناوالنی از این احکام تقاضای فرجام‌ خواهد کرد.