Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هشدار روسیه به ناوالنی: یا تا سه‌شنبه به مسکو برمی‌گردی یا به زندان می‌روی

الکسی ناوالنی
الکسی ناوالنی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرویس زندان‌های روسیه طی بیانیه‌ای اعلام کرده است که ناوالنی در حال نقض شرایط تعلیق حبس خود است و با عدم بازگشت به کشور، امکان دسترسی بازرسان قضایی به او سلب شده و به تعهدات خود در دادگاه عمل نمی‌کند.

آگهی

سرویس سازمان زندان‌های روسیه به الکسی ناوالنی هشدار داده است سریعا به مسکو مراجعت کند در غیر این صورت به زندان خواهد افتاد.

الکسی ناوالنی مخالف نظام فعلی سیاسی روسیه است که در تاریخ ۲۰ اوت ۲۰۲۰ به علت مسمومیت در یک پرواز از سیبری به مسکو هوشیاری خود را از دست داد و به حالت اغما رفت. آقای ناوالنی پس از آن برای درمان به آلمان اعزام شد تا در این کشور تحت درمان قرار گیرد.

آلمان می‌گوید، روسیه قصد داشته با عامل اعصاب نوویچوک، آقای ناوالنی را به قتل برساند، مسکو و کرملین اما همواره این اتهام را تکذیب کرده‌اند.

حالا سرویس سازمان زندان‌های روسیه طی پیامی به وکیل این مخالف سیاسی روسیه به او هشدار داده با توجه به برطرف شدن نشانه‌های مسمومیت، او باید هرچه سریعتر به مسکو بازگردد در غیر این صورت و بازگشت با تاخیر، زندان در انتظار این حقوقدان ۴۴ ساله خواهد بود.

ناوالنی در سال ۲۰۱۰ به دلیل اتهامات مالی به حبس تعلیقی متهم شده بود و تعلیق مجازات او روز چهارشنبه ۳۰ دسامبر به پایان می‌رسد، حالا روسیه به او هشدار داده باید قبل از این تاریخ به کشور بازگردد.

آقای ناوالنی پرونده اتهامات مالی علیه خود را پرونده‌سازی سیاسی خوانده بود که به دلیل تلاش‌هایش برای افشای فساد در دستگاه قدرت در روسیه علیه او طرح شده است.

سرویس زندان‌های روسیه طی بیانیه‌ای اعلام کرده است که ناوالنی در حال نقض شرایط تعلیق حبس خود است و با عدم بازگشت به کشور، امکان دسترسی بازرسان قضایی به او سلب شده و به تعهدات خود در دادگاه عمل نمی‌کند. مسئولان روسی می‌گویند با توجه به اینکه علائم و نشانه‌های مسمومیت در او دیده نمی‌شود دیگر توجیهی برای عدم بازگشت به کشور وجود ندارد.

آقای ناوالنی در حساب توییتری خود نسبت به این موضوع واکنش نشان داد. این مخالف سیاسی نظام روسیه با اشاره به هشدار سرویس زندان‌ها علیه خود گفت که این بدان معناست که دولت روسیه رسما مسمومیت من با نوویچوک را پذیرفته است، پس پرونده جنایی کجاست؟

سخنگوی آقای ناوالنی در پاسخ طی بیانیه‌ای اعلام کرد موکل او هنوز در حال طی کردن روند درمان خود در آلمان است و امکان بازگشت او به روسیه در چنین زمان کوتاهی امکان‌پذیر نیست.

کیرا یارمیش سخنگوی آقای ناوالنی سرویس زندان‌های روسیه را متهم کرد که به دستور کرملین عمل می‌کند. او در ادامه در حساب توییتری خود اشاره کرد آیا سرویس زندان‌ها به عقل سلیم اعتقادی دارند؟ غیر ممکن است که در این فاصله کوتاه ناوالنی به روسیه بازگردد. مشخص است که کرملین به آنها دستور داده و آنها هم کاری جز اجرای دستور نمی‌توانند انجام دهند.

آقای ناوالنی از منتقدان سرسخت ولادیمیر پوتین رئيس جمهوری روسیه است که بعد از مسمومیت عجیب در ماه اوت، برای درمان دو روز بعد از آن اتفاق با هواپیما به برلین منتقل شد. آزمایشگاه‌های آلمان، فرانسه، سوئد و آزمایش سازمان منع سلاح‌های شیمیایی نشان داده که وی در معرض عامل اعصاب برای مسمومیت قرار گرفته است، اما روسیه تمام این ادعاها را تکذیب می‌کند.

ولادیمیر پوتین ۱۷ دسامبر در یک نشست خبری بدون اینکه به صورت مستقیم نام آقای ناوالنی را به زبان بیاورد او را بیمار برلینی خطاب کرد که در ماجرای مسمومیتش منفعت بیشتری به غرب رسیده است. آقای پوتین همچنین با اشاره به اینکه ناوالنی «آنقدرها برای مسکو اهمیت نداشت» تاکید کرده بود اگر مسکو می‌خواست او را مسموم کند، کار او را تمام می‌کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرخص شدن ناوالنی از بیمارستان؛ کرملین: او آزاد است به روسیه برگردد

هشدار و موضع پوتین نسبت به استخراج ارز‌های دیجیتال در روسیه

بحثِ ممنوعیت حجاب اسلامی در روسیه؛ رویکرد دولت پوتین، مفتی‌ها و رهبران جمهوری‌های خودمختار چیست؟