کانادا تجهیزات تعمیر شده خط لوله گاز روسیه-اروپا را به آلمان باز می‌گرداند

خط لوله گاز نورد استریک یک
خط لوله گاز نورد استریک یک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت کانادا می‌گوید اجازه خواهد داد تجهیزات یک خط لوله کلیدی گاز طبیعی بین روسیه و اروپا را که تحت تعمیر و نگهداری قرار گرفته است به آلمان تحویل دهد.

آگهی

دولت کانادا می‌گوید اجازه خواهد داد تا تجهیزات یک خط لوله کلیدی گاز طبیعی بین روسیه و اروپا که تحت تعمیر و نگهداری قرار گرفته است به آلمان تحویل داده شود. 

گازپروم روسیه، ماه گذشته نبود این تجهیزات را دلیل کاهش بیش از نصف جریان گاز عنوان کرده بود.

روند بازگرداندن توربین‌های خط لوله «نورد استریم یک» که برای تعمیرات اساسی به مونترال فرستاده شده بودند، به‌دلیل تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه پیچیده شد. 

جاناتان ویلکینسون، وزیر منابع طبیعی کانادا اواخر روز شنبه ۹ ژوئیه در بیانیه‌ای گفت: «کانادا مجوزی محدود و قابل فسخ به شرکت زیمنس کانادا می‌دهد تا توربین‌های تعمیر شده نورد استریم۱ را به آلمان بازگرداند.»

وی تاکید کرد که کانادا از توانمندسازی اروپا برای دسترسی به انرژی قابل اعتماد و مقرون به صرفه‌تر که باعث کاهش اتکا به نفت و گاز روسیه می‌شود، حمایت می‌کند.

وی با این حال تصریح کرد که آلمان در صورتیکه منابع ضروری گاز طبیعی آن تامین نشود با مشکلات بسیار زیادی روبرو خواهد شد.

شرکت زیمنس انرژی پس از اینکه گازپروم شروع به کاهش جریان گاز در اواسط ژوئن کرد گفت که نتوانسته است توربین‌های مخصوص برای پمپاژ گاز را به گازپروم بازگرداند. تعمیرات روی این توربین‌ها پس از ۱۰ سال استفاده انجام می‌شد.

سیاستمداران آلمانی توضیح روسیه برای کاهش ۶۰ درصدی جریان گاز از طریق «نورد استریم۱» را رد کردند و گفتند که بازگشت این تجهیزات تا پاییز موضوع مهمی نبود و تصمیم روسیه یک بازی سیاسی برای ایجاد عدم اطمینان و افزایش قیمت‌ها بود.

کانادا قبل از تعطیلی سالانه «نورد استریم ۱» برای تعمیر و نگهداری تجهیزات را ارسال می‌کند. این اقدام در تابستان گذشته به تعطیلی تقریبا ۱۰ روزه منجر شد.

کاهش جریان گاز در حالی رخ می‌دهد که آلمان و بقیه کشورهای اروپایی تلاش می‌کنند وابستگی خود به واردات انرژی روسیه را کاهش دهند. آلمان به‌عنوان بزرگترین اقتصاد اروپا، حدود ۳۵ درصد گاز خود را از روسیه تامین می‌کند.

روبرت هابک، معاون صدراعظم آلمان ماه گذشته فاز دوم طرح اضطراری سه مرحله‌ای آلمان برای تامین گاز طبیعی را فعال کرد و هشدار داد بزرگترین اقتصاد اروپا با «بحران» مواجه و اهداف ذخیره سازی برای زمستان در خطر است.

شرکت انرژی یونیپر، بزرگترین واردکننده گاز روسیه در آلمان روز جمعه از دولت برای مقابله با افزایش قیمت گاز درخواست کمک مالی کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان: در صورت بالا گرفتن تنش‌ میان روسیه و اوکراین خط لوله گاز نورد استریم ۲ عملیاتی نخواهد شد

رئیس مجلس عوام کانادا بابت تشویق مرد ۹۸ ساله‌ای که به نازی‌ها خدمت کرده بود عذرخواهی کرد

رئیس جمهوری اوکراین به دنبال کمک‌های بیشتر در آمریکای شمالی؛ زلنسکی از واشنگتن وارد اتاوا شد