آمریکا به اوکراین وعده داد در صورت حمله روسیه «واکنش شدید» نشان دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از Massoud Salari
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا   -   کپی رایت  آسوشیتدپرس

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در تماس تلفنی با همتای اوکراینی‌اش ولودیمیر زلنسکی، به او اطمینان داد که اگر روسیه به اوکراین حمله کند، با «پاسخ شدید» واشنگتن و متحدانش روبرو خواهد شد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید روز یکشنبه دوم ژانویه (۱۲ دی) پس از این گفتگوی تلفنی گفت: «پرزیدنت بایدن به روشنی اعلام کرده است که اگر روسیه بخواهد بیش از این به اوکراین دست‌یازی کند، ایالات متحده و متحدانش به شدت پاسخ خواهند داد.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

او همچنین گفت که بایدن از تلاش‌های دیپلماتیک، از جمله گفت‌وگوهای برنامه‌ریزی شده برای ۹ تا ۱۰ ژانویه در ژنو بین مقامات بلندپایه آمریکا و روسیه حمایت کرده است.

جو بایدن که در روزهای اخیر هشدارهای بیشتری به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه داده و همزمان خواستار «کاهش تنش» شده است، روز پنجشنبه طی یک مصاحبه تلفنی با همتای روسی‌اش درباره حمله به اوکراین هشدار داده بود.

جو بایدن روز جمعه گفت: «من برای رئیس جمهور پوتین روشن کردم که تحریم‌های سختی را (علیه روسیه) اعمال کرده و حضور خود در اروپا و در میان متحدان‌مان در ناتو را افزایش خواهیم داد.»

قدردانی اوکراین

ولودیمیر زلنسکی روز یکشنبه بلافاصله پس از مصاحبه تلفنی با جو بایدن گفت که اوکراین از «حمایت بی‌دریغ» آمریکا در بحبوحه تنش با روسیه «قدردانی» می‌کند.

زلنسکی در صفحه توییتر خود نوشت: «ما از حمایت بی‌دریغ (آمریکا) از اوکراین قدردانی می‌کنیم. ما از اقدامات مشترک اوکراین، آمریکا و شرکای آمریکا برای حفظ صلح در اروپا و جلوگیری از بدتر شدن اوضاع صحبت کردیم.»

کی‌یف، واشنگتن و متحدان غربی آنها، روسیه را متهم می‌کنند که در ماه‌های اخیر شمار نیروهای بیشتری را در پشت مرزهای شرقی اوکراین مستقر کرده و با افزایش تحرکات نظامی، قصد تعدی دوباره به خاک همسایه‌اش را دارد، اما مسکو این اتهام را رد می‌کند.