دعوای بروکسل و ورشو بالا گرفت؛ کمیسیون اروپا پرونده لهستان را به دادگاه می برد

دیدیه ریندرز
دیدیه ریندرز Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون اروپا با شکایت از لهستان، یکی از اعضای اتحادیه اروپا پای مقامات ورشو را بار دیگر به دیوان دادگستری اروپا باز می کند.

آگهی

کمیسیون اروپا چهارشنبه در پیامی مهم به مقامات لهستانی اعلام کرد «بدلیل اصلاحاتی که استقلال قضات لهستانی را تضعیف می کند» از دولت این کشور به دیوان دادگستری اروپا شکایت می کند.

دیدیه ریندرز، کمیسر دادگستری اتحادیه اروپا با شرکت در یک کنفرانس خبری در روز چهارشنبه گفت: « قوانین اصلاحی دولت لهستان، استقلال قوه قضاییه در این کشور را به خطر می اندازد و با اصل مهم اتحادیه اروپا، حاکمیت قانون، تناقض دارد.»

چند روز پیش جمعی از کارشناسان حقوقی و  سازمان‌های مدافع جامعه مدنی خواستار شکایت کمیسیون اتحادیه اروپا از دولت لهستان نزد این مرجع عالی اتحادیه اروپا شده بودند.

تصمیم کمیسیون مبنی بر تنبیه دولت لهستان و ارسال پرونده این کشور به دیوان دادگستری اروپا  می تواند ادامه سیاست های سختگیرانه اتحادیه اروپا در مقابله با دولت های پوپولیستی همچون لهستان و مجارستان تلقی شود.

دو کشور عضو اتحادیه اروپا هستند اما در سال های اخیر بدلیل عدم رعایت اصول اساسی منشور اتحادیه اروپا از جمله «نقض حاکمیت قانون» از سوی کمیسیون اروپا تنبیه شده اند.

لهستان در سال ۲۰۱۷ از سوی کمیسیون قبلی به ریاست ژان کلود یونکر تحریم شد و ماده هفت پیمان کشورهای عضو اتحادیه اروپا علیه این کشور اجرا شد. طبق ماده هفت معاهده اروپایی، لهستان برای مدتی از شورای تصمیم گیری کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیرون گذاشته شد.

در اواخر تابستان گذشته هم پارلمان اروپا اعطای بخش مهمی از بودجه ده سال آینده و کمک های مربوط به بحران کرونا به کشورهای عضو را منوط به احترام به حاکمیت قانون کرد که با مخالفت شدید مجارستان و لهستان مواجه شد.

این دو کشور در واکنشی متقابل، بودجه اختصاص یافته به کشورهای عضو را برای هفته های پی در پی وتو کردند تا نهایتا ۲۷ کشور برای آزادسازی بودجه صدها میلیارد یورویی به بررسی اختلاف از طریق دادگاه رضایت بدهند.

بدین ترتیب موقتا طرح پارلمان اروپا در زمینه حاکمیت قانون به حالت تعلیق درآمد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس شورای اروپا: دموکراسی و حاکمیت قانون مورد تهدید قرار گرفته‌اند

موافقت اتحادیه اروپا با نخستین قانون مبارزه با خشونت علیه زنان؛ بر سر تعریف تجاوز جنسی توافق نشد

توافق بر سر «تقویت» حوزه شنگن؛ کمیسیون اروپا استقبال کرد