رئیس شورای اروپا: دموکراسی و حاکمیت قانون مورد تهدید قرار گرفته‌اند

نشست سران اروپا در بروکسل
نشست سران اروپا در بروکسل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نشست سران اروپا روز پنجشنبه ۵ فروردین (۲۵ مارس) با حضور نمایندگان کشورهای عضو و جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

آگهی

نشست سران اروپا روز پنجشنبه ۵ فروردین (۲۵ مارس) با حضور نمایندگان کشورهای عضو و جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا، پس از این نشست در کنفرانسی مطبوعاتی با استقبال از حضور رئیس‌جمهور آمریکا گفت اتحادیه اروپا و ایالات متحده باید با حرکت مشترک ثبات، دموکراسی و همچنین امنیت جهانی را تضمین کنند.

آقای میشل گفت: «آنچه ما اکنون می‌بینیم این است که ارزش‌های دموکراسی و حاکمیت قانون بار دیگر تحت فشار قرار گرفته‌اند و تهدیدات داخلی و خارجی وجود دارند... آمریکا و اتحادیه اروپا بیش از هر زمانی در قبال‌ نسل‌های آینده مسئول هستند.»

این اولین بار پس از ۱۱ سال بود که یک رئیس‌جمهور آمریکا در اجلاس سران اروپا شرکت می‌کرد.

آقای میشل در ادامه هدف اتحادیه اروپا را در مقطع فعلی تامین واکسن کافی برای شهروندان خود خواند و گفت با تصمیمات اتخاذ شده روند واکسیناسیون شتاب خواهد گرفت.

رئیس‌ کمیسیون اروپا همچنین روابط با ترکیه را اولویتی حائز اهمیت برای اتحادیه اروپا خواند و گفت چنانچه ترکیه رفتاری مثبت در پیش بگیرد، اتحادیه در هفته‌های آینده بسته‌های پیشنهادی مناسبی در زمینه‌های مهاجرتی و اقتصادی به این کشور ارائه خواهد داد.

آقای میشل تصمیم اصلی و رسمی را در این خصوص به اجلاس آینده اتحادیه اروپا در ماه ژوئن موکول کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، نیز در پایان نشست روز پنجشنبه با ابراز خوشنودی از حضور جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا بر عزم مشترک متحدان در دو سوی آتلانتیک بر مقابله با همه‌گیری کرونا تاکید کرد.

خانم فون در لاین گفت در جلسه مشترک با رئیس‌جمهور آمریکا موضوعاتی نظیر مقابله با تغییرات اقلیمی، احیای اقتصادی پس از بحران کرونا و اقدام هماهنگ برای دفاع از دموکراسی و حقوق بشر در جهان به بحث گذاشته شده است.

رئیس کمیسیون اروپا همچنین با بیان اینکه اروپا در چهارماهه دوم امسال روند واکسیناسیون را سرعت خواهد داد، ابراز امیدواری کرد تا پایان تابستان و رسیدن دوزهای واکسن جانسون‌جانسون، فایزر، مدرنا و آسترازنکا دستکم ۷۰ درصد شهروندان اتحادیه واکسینه شوند.

خانم فون در لاین در پایان با استقبال از گام‌های ترکیه در جهت کاهش تنش گفت گزارش مثبتی در دفتر اتحادیه در رابطه با بهبود وضعیت تجاری با آنکارا تنظیم شده است. با این حال وی افزود در صورتی‌که ترکیه در شرق مدیترانه دست به اقدامات یکجانبه و خلاف تعهدات با اتحادیه بزند، این طرح‌های ارتقای روابط مشترک متوقف خواهند شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دعوای بروکسل و ورشو بالا گرفت؛ کمیسیون اروپا پرونده لهستان را به دادگاه می برد

نشست سران اتحادیه اروپا با حضور جو بایدن؛ مهم‌ترین مسائل مورد بحث چیست؟

شکست طرفداران روسیه در انتخابات کرواسی؛ محافظه‌کاران پیروز نیاز به ائتلاف با راست افراطی دارند