Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا مقامات چین و میانمار را تحریم کرد

نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل
نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گزارش خبرگزاری رویترز این نخستین تحریم‌ اتحادیه اروپا علیه چین از زمان سرکوب اعتراضات میدان تیان آمن در پکن، پایتخت، است. ۱۱ مقام ارتش میانمار نیز که در کودتای ماه گذشته دست داشته‌اند توسط اتحادیه اروپا تحریم شده‌اند.

آگهی

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، برای نخستین بار بعد از سال ۱۹۸۹ میلادی با اعمال تحریم‌ علیه برخی مقام‌های چین به دلیل نقض حقوق بشر موافقت کردند. به گزارش خبرگزاری رویترز این نخستین تحریم‌ اتحادیه اروپا علیه چین از زمان سرکوب اعتراضات میدان تیان آمن در پکن، پایتخت، است.

تحریم‌های تصویب شده شامل ممنوعیت سفر و مسدود کردن دارایی چهار فرد چینی و یک نهاد از این کشور است. مطابق این تحریم‌ها، از این پس شهروندان و شرکت‌های اروپایی اجازه ارتباط مالی با این افراد و شرکت‌ها نخواهند داشت. 

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، در این باره گفت: «ما از این ابزار جدید تحریم برای دفاع از حقوق بشر استفاده خواهیم کرد همچنان که در مورد ناوالنی (در روسیه) از آن بهره گرفتیم.»

یک دیپلمات اتحادیه اروپا پیشتر در این خصوص به خبرگزاری رویترز گفته بود: «این اقدامات محدود کننده علیه نقض جدی حقوق بشر توسط دولت چین اتحاذ می‌شود. مقام‌های چینی حقوق بشر را در قبال اقلیت مسلمان اویغور نقض می‌کنند و باید برای این منظور اقداماتی صورت می‌گرفت.»

فعالان و کارشناسان حقوقی سازمان ملل می‌گویند دست‌کم یک میلیون مسلمان در اردوگاه‌های منطقه دورافتاده در غرب سین کیانگ بازداشت شده‌اند. چین همچنین متهم است که این اقلیت مسلمان را تحت شکنجه، کار اجباری و همچنین عقیم‌سازی قرار می‌دهد. اتهامی که مقامات پکن آن را رد می‌کنند.

پیش از این و در واکنش به اقدام تازه اتحادیه اروپا ژانگ مینگ، سفیر چین در اتحادیه اروپا، با هشدار نسبت به ایده اعمال تحریم علیه مقام‌های چینی گفته بود: «تحریم‌های مبتنی بر دروغ می‌تواند به عنوان حمله عمدی به امنیت و توسعه چین تعبیر شود.»

تحریم عاملان کودتا در میانمار

همزمان جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خبر داده است که این اتحادیه ۱۱ مقام برمه‌ای را در ارتباط با سرکوب مرگبار در میانمار تحریم کرده است. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این تصمیم صبح روز دوشنبه در آغاز جلسه مشترک وزرای خارجه اروپایی گرفته شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در میان اسامی تحریم‌شدگان، نام مین آنگ هلینگ فرمانده کل ارتش میانمار نیز دیده می‌شود. در ماه گذشته در پی یک کودتا در این کشور قدرت برای یک سال به این مقام ارشد نظامی منتقل شد.

میانمار از زمان وقوع کودتای نظامی در آشوب و ناآرامی به سر می‌برد. با وجود درخواست‌های بین‌المللی برای آزادی خانم سوچی، کودتاگران هر روز تعداد بیشتری از معترضان را به زندان می‌اندازند و بیش از یکصد نفر هم در این مدت کشته شده‌اند.

اتحادیه اروپا و آمریکا کودتای نظامی در میانمار را محکوم کرده و خواهان کنار رفتن ارتش از قدرت شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا دو شرکت و ده عضو دیگر دولت میانمار را تحریم کرد

واکنش پلیس ایران به تحریم فرماندهانش: اقدام اروپا غیرقانونی است

بحران میانمار؛ هزاران شهروند از بیم حملات هوایی آواره شدند