Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

راه دشوار بایدن یا ترامپ برای بازسازی رابطه با اتحادیه اروپا

ترامپ و مرکل
ترامپ و مرکل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از نیما قدکپور
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اغلب تحلیلگران معتقدند با ضربه ای که چهار سال حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید به روابط تاریخی اتحادیه اروپا و ایالات متحده زده است، با حضور هیچ رئیس جمهوری در دوره جدید، مانند گذشته نخواهد شد.

آگهی

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا این بار برای آن سوی اقیانوس اطلس، اتحادیه اروپا، اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که روابط دیپلماتیک دو متحد تاریخی در چهار سال اخیر دچار بحران های کم سابقه ای شده است. از جدال بر سر بودجه ناتو گرفته تا افزایش تعرفه های گمرکی از سوی کاخ سفید برای محصولات وارادتی اروپا به آمریکا ویا از خروج ایالات متحده از برجام گرفته تا خروج دونالد ترامپ از پیمان زیست محیطی پاریس.

بی دلیل نیست که اغلب رهبران اروپایی و سیاستمداران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، جو بایدن را به دونالد ترامپ ترجیح می دهند.

اما جو بایدن هم در صورت پیروزی، کار سختی برای بازسازی اطمینان از دست رفته بین قاره کهنسال اروپا و ابرقدرت قاره جوان خواهدداشت. هرچند که در دو دهه اخیر، بخشی از سیاستمداران آمریکایی تقویت روابط با شرق دور خصوصا چین را به روابط دیرینه با اتحادیه اروپا ترجیح داده اند.

دو نگاه متفاوت بدلیل شرایط جغرافیایی ایالات متحده

یان لسر تحلیلگر بنیاد مارشال می گوید: «ایالات متحده بین دو اقیانوس آرام و اطلس واقع شده است و دلیل دوگانگی نظر بین سیاستمداران در این کشور در ارتباط با اتحادیه اروپا و چین به همین دلیل است. اگر نگاهی بیندازیم به دو دهه اخیر می بینیم که نسل جوان آمریکایی ها تحصیل کرده علاقه بیشتری به شرق دور دارند و کمتر می خواهند قاره کهنسال اروپا را بشناسند. با این حال دلایل فراوانی برای تقویت رابطه سرد با اتحادیه اروپا برای رئیس جمهوری آینده آمریکا وجود دارد.»

به گفته یان لسر چهار سال اخیر نشان داد که اروپا نیز باید در روابط خود با ایالات متحده تجدیدنظرکند، «خصوصا از منظر پیمان های بین المللی.» این تحلیلگر بنیاد مارشال معتقد است که : «چهارسال اخیر به اتحادیه اروپا نکته مهمی را نشان داد. این قاره نمی تواند مانند گذشته از سیاست های آمریکا حمایت کند و باید سیاست های مستقل خود را در پیش گیرد. اروپا باید نقش خود را مستقل از تصمیم های کاخ سفید ایفا کند.»

قصد اروپا برای استقلال از ایالات متحده در تصمیم گیری

رابرت مالی، مشاور پیشین باراک اوباما هم معتقد است «خللی که در روابط دیپلماتیک بین اتحادیه اروپا و آمریکا ایجادشده است به آسانی نمی تواند فردای انتخابات و حتی در صورت پیروزی، جو بایدن، از بین رفته و همه چیز مانند سابق شود.» به گفته این دیپلمات، که در تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا در سال ۲۰۱۵، حضور داشته «برای اروپا امروز سوال بزرگ این است. یک روز دونالد ترامپ و روز دیگر جو بایدن، حال رئیس جمهوری بعدی چه کسی خواهد بود؟» به همین دلیل اتحادیه اروپا در حال تغییر کامل استراتژی های خود در قبال روابطش با ایالات متحده است. به اعتقاد رابرت مالی، «اروپا اعتقاد و فرضیه مستقل بودن از آمریکا را مدتهاست در سر دارد.»

چهار سال حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید، اتحادیه اروپا را بر آن داشت تا بر بیش از شش دهه روابط نزدیک با ایالات متحده نگاهی دوباره بیندازد. بی تردید می توان گفت که نتیجه انتخابات آمریکا هرچه که باشد، دیگر شاهد بازگشت به روابط دیپلماتیک گذشته بین دو متحد تاریخی نخواهیم بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا خواستار دادن اختیارات بیشتر به سازمان جهانی بهداشت شد

حمایت‌ دولتی از بوئینگ؛ اتحادیه اروپا مجوز تعرفه تنبیهی بر کالاهای آمریکایی دریافت می‌کند

رئیس کمیسیون اروپا که به جانبداری از اسرائیل متهم بود: غزه و بشریت دیگر تحمل خونریزی را ندارند