Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

حمایت‌ دولتی از بوئینگ؛ اتحادیه اروپا مجوز تعرفه تنبیهی بر کالاهای آمریکایی دریافت می‌کند

شرکت بوئینگ
شرکت بوئینگ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان تجارت جهانی سال گذشته میلادی به واشنگتن اجازه داده بود تا بر بیش از هفت و نیم میلیارد دلار کالا و خدمات وارداتی اتحادیه اروپا تعرفه‌های تنبیهی وضع کند. این تصمیم برای جبران خسارات ناشی از حمایت‌های مالی کشورهای اروپایی از شرکت هواپیماسازی ایرباس صادر شده بود.

آگهی

سازمان تجارت جهانی آماده اعطای مجوز به اتحادیه اروپا جهت اعمال تعرفه‌های تلافی‌جویانه گمرکی بر وارادات کالا و خدمات آمریکایی به این قاره است.

بلومبرگ روز چهارشنبه ۳۰ سپتامبر با انتشار گزارشی در این خصوص اعلام کرد که سازمان تجارت جهانی برای نشان دادن چراغ سبز به اروپا جهت وضع مجازات‌ تعرفه‌ای به میزان ۴ میلیارد دلار بر کالاها و خدمات وارداتی ایالات متحده اعلام آمادگی کرده است.

بنا به این گزارش این مجوز در راستای تنش‌های پانزده ساله میان دو طرف بر سر حمایت مالی از صنایع هوایی و به خصوص امتیازهای مالی قائل شده از سوی دولت آمریکا برای شرکت هواپیماسازی بوئینگ صادر می‌شود.

این تصمیم که سازمان تجارت جهانی،‌ اتحادیه اروپا و شرکت‌های هواپیمایی ایرباس و بوئینگ هنوز به صورت رسمی به آن واکنش نشان نداده‌اند به ادعای بلومبرگ قرار است روز ۱۳ اکتبر اعلام و رسانه‌ای شود.

این در حالیست که یک منبع آگاه که نامی از وی برده نشده به خبرگزاری فرانسه گفت میزان مجازات تعرفه‌ای که اتحادیه اروپا به زودی مجوز اعمال آن را دریافت می‌کند از آنچه در مطبوعات و برخی رسانه‌‌ها به آن اشاره شده کم‌تر است.

از سوی دیگر یک سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا با این اعلام اینکه تصمیم نهاد حکمیت سازمان تجارت جهانی برای اعطای مجوز وضع مجازات گمرکی یاد شده هنوز نهایی و علنی نشده از فاش شدن این روند محرمانه ابراز تاسف کرد.

تصمیم سازمان تجارت جهانی در این خصوص که طبق گفته منابع آگاه اواسط ماه اکتبر به طور رسمی اعلام می شود،‌ در راستای چالش حقوقی دیرین میان اتحادیه اروپا و ایالات متحده بر سر معافیت‌های مالیاتی و اعطای کمک های مالی دولتی به شرکت‌های هواپیماسازی مربوطه اتخاد می‌شود؛ رویکردی که هر دو طرف ضمن متهم کردن طرف مقابل به زیاده روی در آن، آنرا غیرقانونی و مانع رقابت سالم در زمنیه صنعت هوایی قلمداد می‌کنند.

وضع مجازات تعرفه‌ای بر کالاهای آمریکایی بدین ترتیب چند هفته پیش از انتخابات سرنوشت ساز ریاست جمهوری در ایالات متحده و در حالی علنی خواهد شد که تنش‌های تجاری میان آمریکا و اتحادیه اروپا در دوره زمامداری دونالد ترامپ همواره رو به افزایش بوده است.

سازمان تجارت جهانی سال گذشته میلادی به واشنگتن اجازه داده بود تا بر بیش از هفت و نیم میلیارد دلار کالا و خدمات وارداتی اتحادیه اروپا تعرفه‌های تنبیهی وضع کند. این تصمیم برای جبران خسارات ناشی از حمایت‌های مالی کشورهای اروپایی از شرکت هواپیماسازی ایرباس صادر شده بود.

واشنگتن پیرو این مجوز، تعرفه‌های تنبیهی ۱۰ تا ۱۵ درصدی برای هواپیماهای وارداتی از اتحادیه اروپا وضع کرد و برخی کالاهای دیگر قاره سبز از جمله شراب، پنیر، قهوه و زیتون را نیز مشمول ۲۵ درصد تعرفه مضاعف گمرکی کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا و آمریکا برای تعلیق تعرفه بوئینگ و ایرباس توافق کردند

راه دشوار بایدن یا ترامپ برای بازسازی رابطه با اتحادیه اروپا

چرا تهدید تعرفه‌ای ترامپ برای اروپایی‌های خودروساز اهمیت دارد؟