قبرس پس از تهدید ترکیه از سوی اتحادیه اروپا، با تحریم بلاروس موافقت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل
نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل   -  Copyright  Johanna Geron/AP

شورای اتحادیه اروپا سرانجام پس از روزها گفت‌وگو و رایزنی توانست نظر مساعد قبرس برای اعمال تحریم علیه بلاروس را کسب کند.

قبرس پیش از این با وتوی تصمیم این شورا، تنها کشورعضو اتحادیه اروپا بود که مانع از اعمال تحریم‌ علیه ۴۰ مقام بلاروس به جرم سرکوب معترضان یا دستکاری نتیجه انتخابات ۹ اوت شده بود. اتحادیه اروپا پیش از این اعلام کرده بود نتیجه آن انتخابات را به رسمیت نمی‌شناسد.

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا شامگاه پنجشنبه در جریان نشست سران این سازمان گفت به این ترتیب مصوبه روی کاغذ ما از این پس اجرایی خواهد شد.

توافق قبرس با اعمال تحریم علیه بلاروس پس از آن حاصل شد که اتحادیه اروپا ترکیه را تهدید کرد در صورت ادامه «حفاری غیرمجاز» در آب‌های قبرس این کشور را تحریم و مجازات خواهد کرد.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در جریان نشست سران اتحادیه با تایید خواست قبرس گفت: «حالا نوبت ترکیه است تا اثبات کند که مایل به حرکت در یک راه سازنده است. ما امشب این پیشنهاد را به ترکیه می‌دهیم. ولی در عین حال روشن اعلام می‌کنیم که اگر ترکیه به روال کنونی ادامه دهد، ما از تمام گزینه‌ها [علیه این کشور] استفاده می‌کنیم.»

مجازات‌ها علیه بلاروس در حالی اجرایی می‌شوند که نام الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری این کشور در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا دیده نمی شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید