استقبال اتحادیه اروپا از بازگشت کشتی حفاری ترکیه از مدیترانه

AP Photo
AP Photo Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بازگشت یک کشتی حفاری ترکیه از دریای مدیترانه و در نزدیکی قبرس با واکنش مثبت اتحادیه اروپا همراه بود و بروکسل آن‌را گامی مثبت در مسیر تنش‌زدایی در منطقه خواند.

آگهی

کشتی یاووز ترکیه که برای عملیات حفاری به قبرس نزدیک شده بود، به بندر تاسوکو در استان مرسین ترکیه بازگشته است.

این کشتی در پی اکتشاف یک میدان گازی در دریای سیاه از سوی ترکیه عازم این منطقه شده است. رجب طیب اردوغان، رئيس جمهوری ترکیه در ماه اوت اعلام کرده بود که کشورش موفق به کشف یک میدان گازی به ظرفیت ۳۲۰ میلیارد متر مکعب در دریای سیاه شده است.

اعزام کشتی‌های حفاری ترکیه به این منطقه اعتراض و نگرانی قبرس و همچنین برخی از اعضای اتحادیه اروپا را برانگیخته بود. رهبران اتحادیه اروپا جمعه گذشته به قبرس اطمینان داده بودند که این اتحادیه در صورت ادامه تلاش‌های ترکیه برای حفاری در مناطق مورد مناقشه آنکارا و نیکوزیا، ترکیه را مجازات خواهد کرد.

پیش‌تر یونان، دیگر متحد قبرس هم اقدامات ترکیه در جهت حفاری میادین گازی را تحریک آمیز خوانده بود. با وجود اعزام کشتی حفاری یاووز به مناطق مورد مناقشه، ردیابی‌ها نشان می‌دهد که این صبح دوشنبه ۵ اکتبر، به نزدیکی بندر تاسوکو در استان مرسین این کشور بازگشته است.

این اقدام ترکیه با استقبال اروپا مواجه شد، یک سخنگوی اتحادیه اروپا در این خصوص با اشاره به اینکه این حرکت ترکیه گامی مناسب در مسیر تنش‌زدایی در شرق دریای مدیترانه است افزود: «ما امیدواریم شاهد اقدامات مشابه و بیشتری در این زمینه باشیم.»

تنش‌های منطقه‌ای پس از برخورد ناوچه‌های ترکیه و یونان در ماه اوت در نزدیکی یک کشتی اکتشافی ترکیه در مناطق مورد مناقشه ترکیه و قبرس افزایش پیدا کرد.

برنامه‌های ترکیه برای اکتشافات بیشتر در زمینه میادین گازی در شرق مدیترانه، یونان و قبرس را خشمگین کرده است. با افزایش فعالیت‌های مرتبط با حفاری از سوی ترکیه در آب‌های مورد مناقشه نگرانی‌ها در خصوص احتمال وقوع درگیری‌های نظامی میان این کشورها بالا گرفته است. ترکیه اعلام کرده که خواهان تنش نیست و تنها در پی کشف میادین گازی بیشتر است، این در حالیست که یونان و قبرس هم بر این میادین ادعای مالکیت دارند.

به کانال تلگرامی یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه: آماده تعیین مرز دریایی با مصر هستیم

قبرس پس از تهدید ترکیه از سوی اتحادیه اروپا، با تحریم بلاروس موافقت کرد

تنش در شرق مدیترانه؛ «ترکیه می‌خواهد از حصار جغرافیایی خود خارج شود»