کرملین: اقدام اروپا در به رسمیت نشناختن لوکاشنکو دخالت در امور بلاروس است

پوتین و لوکاشنکو
پوتین و لوکاشنکو Copyright Sergei Grits/AP
Copyright Sergei Grits/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه روز جمعه ۲۵ سپتامبر (۴ مهر) اعلام کرد که تصمیم اتحادیه اروپا در به رسمیت نشناختن الکساندر لوکاشنکو به عنوان رئیس جمهور قانونی بلاروس با قوانین بین‌المللی مغایرت دارد.

آگهی

روسیه روز جمعه ۲۵ سپتامبر (۴ مهر) اعلام کرد که تصمیم اتحادیه اروپا در به رسمیت نشناختن الکساندر لوکاشنکو به عنوان رئیس جمهور قانونی بلاروس با قوانین بین‌المللی مغایرت دارد. کرملین تاکید کرد که این موضع به معنای دخالت غیر مستقیم در بلاروس است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری روز ۹ اوت (۱۹ مرداد) در بلاروس «دستکاری» شده است و الکساندر لوکاشنکو «هیچ گونه مشروعیت دموکراتیک» ندارد.

آمریکا نیز روز چهارشنبه اعلام کرده بود که الکساندر لوکاشنکو را به‌عنوان رئیس جمهوری قانونی بلاروس به رسمیت نمی‌شناسد.

لوکاشنکو که از سال ۱۹۹۴ قدرت را در اختیار دارد، پس از هفته‌ها اعتراض گسترده روز چهارشنبه گذشته در یک مراسم «غیرمنتظره» ادای سوگند کرد. وی در انتخابات ۹ اوت که معترضان معتقدند در آن تقلب شده است، پیروزی چشمگیر و با ۸۰ درصد آرا اعلام کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز جمعه به خبرنگاران گفت که اقدام اتحادیه اروپا در به رسمیت نشناختن لوکاشنکو، گفت‌وگوهای این نهاد با بلاروس را پیچیده می‌کند اما بر روابط بلاروس با مسکو تاثیری نخواهد گذاشت.

الکساندر لوکاشنکو ۱۰ روز پیش در سفری به مسکو قول دریافت ۱.۵ میلیارد دلار وام را از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رزمایش مشترک روسیه و بلاروس در میانه تنش با اتحادیه اروپا

گزارش اندیشکده بریتانیایی: روسیه به دنبال افزایش ظرفیت خود برای بی‌ثبات کردن کشورهای اروپایی است

مسکو: اتحادیه اروپا موفق به «بیرون راندن» روسیه از آسیای میانه نخواهد شد