بلاروس به لیتوانی: به رسمیت شناختن رهبر اپوزیسیون نقض قوانین بین‌الملل است

عکس سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر مخالفان بلاروس در دست معترضان
عکس سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر مخالفان بلاروس در دست معترضان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لیتوانی پنجشنبه گذشته ۱۰ سپتامبر سوتلانا تیخانوفسکایا، نامزد انتخابات ریاست جمهوری نهم اوت و رقیب اصلی الکساندر لوکاشنکو را به عنوان رهبر بلاروس به رسمیت شناخت.

آگهی

مقامات بلاروس بار دیگر با اشاره به مداخلات داخلی در بحران داخلی این کشور، لیتوانی را برای به رسمیت شناختن رهبر اپوزیسیون به نقض قوانین بین‌المللی متهم کرد.

مجلس علیای پارلمان بلاروس نیز روز سه شنبه با انتشار بیانه‌ای از اقدام لیتوانی در به رسمیت شناختن سوتلانا تیخانوفسکایا به عنوان رهبر بلاروس به شدت انتقاد کرد و آنرا مداخله داخلی و نقض قوانین بین‌المللی خواند.

در این بیانیه اقدام لیتوانی «نادرست و فراتر از چارچوب درک عمومی» توصیف شده و ویلنیوس، پایتخت لیتوانی به مداخله آشکار در امور داخلی بلاروس متهم شده است.

لیتوانی پنجشنبه گذشته ۱۰ سپتامبر سوتلانا تیخانوفسکایا، نامزد انتخابات ریاست جمهوری نهم اوت و رقیب اصلی الکساندر لوکاشنکو را به عنوان رهبر بلاروس به رسمیت شناخت.

آقای لوکاشنکو که از ۲۶ سال پیش قدرت را در بلاروس در دست دارد در انتخابات بحث‌برانگیز اخیر ریاست جمهوری با کسب بیش از ۸۰ درصد آرا بار دیگر در راس دستگاه اجرایی این کشور قرار گرفت.

دولت آقای لوکاشنکو پس از اعلام نتیجه انتخابات به شدت تحت فشار شدید مخالفانی قرار گرفته که نتیجه انتخابات را جعلی و تقلبی می‌دانند و خواستار برگزاری مجدد انتخابات تحت نظارت نهاد‌های بین‌المللی هستند.

الکساندر لوکاشنکو که حمایت مسکو را با خود دارد به تازگی در سفر به روسیه تضمین ولادیمیر پوتین برای حل بحران داخلی کشورش را نیز دریافت کرد.

سوتلانا تیخانووسکایا، یکی از رهبران اپوزیسیون که به لیتوانی پناه برده در واکنش به دیدار اخیر لوکاشنکو با پوتین و حمایت‌های مالی و سیاسی که وی از جانب رئیس جمهوری روسیه دریافت کرده تاکید کرد که این حمایت‌ها تنها می‌تواند سقوط دولت بلاروس را اندکی به تعویق بیاندازد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهره «ربوده شده» اپوزیسیون بلاروس در مرز اوکراین دستگیر شد

لوکاشنکو: روند انتقال تسلیحات هسته‌ای روسیه به بلاروس کامل شده است

لوکاشنکو: اگر ناتو به خاک بلاروس تجاوز کند، تسلیحات هسته‌ای روسیه را به کار می‌گیریم