Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

روسیه و بحران بلاروس؛ آیا برادر بزرگ‌ زیر پای لوکاشنکو را خالی می‌کند؟

الکساندر لوکاشنکو در دیدار با ایوان ناسکویچ، رئیس کمیته تحقیق
الکساندر لوکاشنکو در دیدار با ایوان ناسکویچ، رئیس کمیته تحقیق Copyright Nikolai Petrov/BelTA
Copyright Nikolai Petrov/BelTA
نگارش از Galina Polonskaya
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«در شرایط جدید، کرملین معتقد است که لوکاشنکو عملا میخکوب شده است.»

آگهی

در حالی که تقریبا یک ماه از آغاز اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری بلاروس می‌گذرد، اعضای اپوزیسیون بیش از پیش تحت فشار دستگاه امنیتی قرار گرفته اند. با این حال به نظر می‌رسد سرکوب مخالفان الکساندر لوکاشنکو، تاکنون راه به جایی نبرده است.

قرار است رئیس جمهوری بلاروس هفته آینده به در نخستین سفر خارجی پس از انتخابات، به مسکو سفر کند. بسیاری از ناظران معتقدند آقای لوکاشنکو در پی جلب حمایت و کمک ولادیمیر پوتین برای باقی ماندن در قدرت است. الکساندر لوکاشنکو اخیرا همتای روس خود را «برادر بزرگ‌تر» خوانده بود. ولادیمیر پوتین نخستین رئیس دولتی بود که پیروزی در انتخابات را به لوکاشنکو تبریک گفت. واضح است که دولت روسیه برخلاف بسیاری از همسایگان قصدی برای گفت‌وگو با مخالفان لوکاشنکو برای پایان دادن به بحران ندارد.

آندری کولسنیکوف از بنیاد کارنگی مسکو درباره نگرش کرمیلین به بحران بلاروس می‌گوید: «روسیه فقط منتظر آغوش باز او است. ممکن است مسکو طرحی برای یک نقشه راه ادغام یا جذب کامل بلاروس را داشته باشد.»

وی درباره نگرانی مسکو از ادامه حکومت لوکاشنکو افزود: «ما باید این واقعیت را بپذیریم. نمی‌دانم لوکاشنکو الان این مساله را فهمیده یا نه: اینکه روسیه دوست دارد یکی مثل لوکاشنکو، با ظاهر مدرن‌تر را در این مقام داشته باشد؛ [یک آدم] ‌راحت‌تر و در واقع یک عروسک خیمه‌شب‌بازی. لوکاشنکو حتی وقتی تحت فشار است و به حاشیه رانده شده، خیلی شباهتی به عروسک ندارد، خیلی غیرقابل پیش‌بینی است؛ همین هم یک مشکل بزرگ برای مسکو است.»

شماری از تحلیلگران روس با ناممکن دانستن احتمال مداخله نظامی روسیه در بلاروی می‌گویند چنین چیزی بدترین سناریو برای مسکو خواهد بود و کرملین به‌هیچ وجه این گزینه را روی میز ندارد. دولت روسیه تمایل دارد که مساله را شکل دیگری حل کند.

والری سولُوِی، تحلیلگر سیاسی روس به یورونیوز می‌گوید: «لوکاشنکو تاکنون، با تمام دشواری‌ها، برای به راه آوردن (همراه کردن) کرملین و شخص پوتین بسیار موفق بوده است. ولی در شرایط جدید، کرملین معتقد است که لوکاشنکو [عملا] میخکوب شده است. پوتین می‌خواهد یک بار دیگر بلاروس را تحت کنترل خود درآورد. علاقه‌ای به شخص لوکاشنکو ندارد. کاخ کرمیلین می‌خواهد اقتصاد بلاروس را کاملا جذب کند. از منظر سیاسی، بلاروس می‌تواند یک کشور مستقل باقی بماند اما از نظر کرملین، بلاروس باید حاکمیت اقتصادی خود را از دست بدهد.»

آنطور که تحلیلگران می‌گویند، در حالیکه لوکاشنکو می‌خواهد در قدرت بماند، ولادیمیر پوتین از او خواهد خواست که بخش بزرگی از قدرتش را به روسیه واگذار کند. از قرار معلوم دوره‌ای سخت، حتی برای برادران، در پیش رو است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لوکاشنکو برای جلب حمایت پوتین در برابر معترضان داخلی به روسیه رفت

تظاهرات هزاران زن در مینسک؛ ماموران امنیتی بلاروس دانشجویان معترض را با خود بردند

افشای آمادگی بلاروس در تامین زیرساخت ریلی ماشین جنگی روسیه و نگرانی از بازشدن جبهه جدید علیه اوکراین