لوکاشنکو: اگر بلاروس سقوط کند نوبت روسیه می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رئيس‌جمهوری بلاروس
رئيس‌جمهوری بلاروس   -   کپی رایت  AP Photo

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس می گوید در صورت سقوط حکومت این کشور پس از آن نوبت روسیه خواهد رسید.

سخنان روز سه شنبه رئیس جمهوری بلاروس در حالی بیان شد که یک ماه از آغاز تظاهرات اعتراض آمیز در این کشور می گذرد. الکساندر لوکاشنکو در مصاحبه با چند رسانه روسی گفت: «می دانید با سران و مقامات روسیه به چه نتیجه ای رسیده ایم؟ اگر [حکومت] بلاروس سقوط کند بعد از آن نوبت روسیه خواهد بود.»

او که طی ۲۶ سال گذشته قدرت را در بلاروس در دست داشته است همچنین از مقامات روسیه خواست تا به حمایت از او ادامه دهند. رئیس جمهوری بلاروس اظهار داشت: «اگر لوکاشنکو سقوط کند کل سیستم فرو خواهد ریخت و پس از آن کل بلاروس از هم می پاشد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اظهارات جدید الکساندر لوکاشنکو در تناقض با سخنان او در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری اخیر بلاروس است. او در جریان کارزار انتخاباتی خود مسکو را متهم کرده بود که به دنبال حذف او از قدرت است.

اعتراض های یک ماه اخیر به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بلاروس از زمان آغاز زمامداری الکساندر لوکاشنکو در سال ۱۹۹۴ میلادی تاکنون بی سابقه محسوب می شود.

AP/Tut.by
تظاهرات ضددولتی در بلاروسAP/Tut.by

رئیس جمهوری بلاروس طی هفته های اخیر چند بار تلفنی با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود گفتگو کرده است. رئیس جمهوری روسیه وعده داده است در صورتی که اعتراض ها در بلاروس از کنترل خارج شود به این کشور نیرو اعزام خواهد کرد.

رهبران روسیه و بلاروس قرار است به زودی با یکدیگر دیدار کنند.