دیدار پوتین با لوکاشنکو در سوچی؛ روسیه ۱.۵ میلیارد دلار وام به بلاروس می‌دهد

ولادیمیر پوتین در دیدار با الکساندر لوکاشنکو
ولادیمیر پوتین در دیدار با الکساندر لوکاشنکو Copyright AFP PHOTO / RUSSIAN PRESIDENTIAL EXECUTIVE OFFICE / HANDOUT
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«وقتی کاملا اختیارش را از دست داد، جایگزینی وی برای مسکو آسان‌تر خواهد بود. کرملین در حال اتخاذ تصمیمی است تا طبق یک برنامه دقیق لوکاشنکو را برکنار کند.»

آگهی

الکساندر لوکاشنکو روز دوشنبه ۱۴ سپتامبر (۲۴ شهریور) در حالی برای جلب حمایت سیاسی و اقتصادی بیشتر وارد روسیه شد که تظاهرات علیه تمدید دوره ۲۶ ساله ریاست جمهوری وی برای هفته ششم در بلاروس ادامه دارد.

گفت‌وگوهای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با لوکاشنکو در استراحتگاه ساحلی سوچی واقع در کرانه دریای سیاه یک روز پس از آن صورت گرفت که حدود ۱۵۰ هزار نفر در خیابان‌های پایتخت بلاروس خواستار استعفای لوکاشنکو شدند. 

وزارت کشور بلاروس یکشنبه شب اعلام کرد که ۷۷۴ نفر در مینسک و دیگر شهرها به دلیل تجمعات «غیر مجاز» دستگیر شده‌اند.

با این حال پوتین در دیدار با رئیس جمهوری بلاروس گفت: «روسیه ۱.۵ میلیارد دلار وام به بلاروس ارائه می‌کند و تمام تعهدات خود را طبق قرارداد اتحاد بین دو همسایه انجام می‌دهد.»

ما بلاروس را به‌عنوان نزدیک‌ترین متحد خود به حساب می‌آوریم و بدون شک به تمامی تعهداتمان عمل می‌کنیم.
ولادیمیر پوتین
رئیس جمهوری روسیه

وی افزود: «ما بلاروس را به‌عنوان نزدیک‌ترین متحد خود به حساب می‌آوریم و بدون شک به تمامی تعهداتمان عمل می‌کنیم.»

رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد که بلاروسی‌ها باید شرایط سیاسی خود را بدون هیچ گونه مداخله خارجی حل و فصل کنند و از لوکاشنکو به‌دلیل تعهد برای انجام اصلاحات قانون اساسی تقدیر کرد.

معترضان در بلاروس انتخاب مجدد لوکاشنکو برای ششمین دوره در انتخابات ریاست جمهوری ۹ اوت را نتیجه «تقلب» دانسته و رد می‌کنند. ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا با انتقاد از روند انتخابات اخیر می‌گویند این انتخابات نه آزاد و نه عادلانه بوده است. آن‌ها رهبر بلاروس را به گفت‌وگو با مخالفان ترغیب کرده‌اند، خواسته‌ای که لوکاشنکو آن‌ را رد کرده است.

لوکاشنکو در گفت‌وگوی روز گذشته خود با ولادیمیر پوتین گفت: «اول از همه، می‌خواهم از شما تشکر کنم… شخصا از شما و همه روس‌ها تشکر می‌کنم.» پوتین نیز در این دیدار تاکید کرد که همکاری دفاعی با بلاروس ادامه پیدا می‌کند. 

ساعاتی قبل از این دیدار، رسانه‌های روسیه اعلام کرده بودند که چتربازان روسی برای رزمایش مشترک در حال اعزام به بلاروس هستند. لوکاشنکو با اشاره به رزمایش ناتو در نزدیکی مرزهای بلاروس تاکید کرد که دو کشور باید روابط دفاع خود را تقویت کنند.

با این حال دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین پس از مذاکرات چهار ساعته این دو رهبر سیاسی به خبرنگاران گفت که پوتین و لوکاشنکو درباره امکان استقرار نیروهای روس در بلاروس صحبتی نکرده‌اند.

عزیزان روس! مالیات‌های پرداختی شما صرف ضرب و جرح ما می‌شود. مطمئنم که شما چنین چیزی را نمی‌خواهید.
سوتلانا تیخانووسکایا
رقیب الکساندر لوکاشنکو در انتخابات اخیر

سوتلانا تیخانووسکایا، رقیب الکساندر لوکاشنکو در انتخابات اخیر در واکنش به اعطای وام از سوی روسیه در تلگرام خطاب به شهروندان روسیه نوشت: « عزیزان روس! مالیات‌های پرداختی شما صرف ضرب و جرح ما می‌شود. مطمئنم که شما چنین چیزی را نمی‌خواهید.» وی افزود: این ممکن است جان‌کندن لوکاشنکو را طولانی‌تر کند اما نمی‌تواند از پیروزی مردم جلوگیری کند.»

مبلغ وام روسیه اندکی بیش از ۱.۴ میلیارد دلاری است که بلاروس ماه گذشته در نتیجه مداخله رگولاتور پولی برای حمایت از روبل، واحد پول این کشور، ذخایر ارزی و طلای خود را خرج کرده است.

پاول لاتوشکو، وزیر سابق فرهنگ بلاروس که پس از پیوستن به مخالفان مجبور به ترک مینسک شد، به آسوشیتدپرس گفت: «لوکاشنکو هر روز خود را بی اعتبار می‌کند.»

وی افزود: «وقتی کاملا اختیارش را از دست داد، جایگزینی وی برای مسکو آسان‌تر خواهد بود. کرملین در حال اتخاذ تصمیمی است تا طبق یک برنامه دقیق لوکاشنکو را برکنار کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات ده‌ هزار زن بلاروسی مخالف لوکاشنکو در مینسک

فمن‌های فرانسوی پرچم سرخ و سفید معترضان را بر فراز سفارت بلاروس برافراشتند

لوکاشنکو: اگر بلاروس سقوط کند نوبت روسیه می‌شود