وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا بر سر تحریم لوکاشنکو به توافق رسیدند

جوزپ بورل
جوزپ بورل Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت: «توافقی سیاسی بر سر تحریم الکساندر لوکاشنکو در میان اعضای اتحادیه اروپا بدست آمد و بر این اساس فهرست تحریم‌ مقامات بلاروس که پیش‌تر تنظیم شده بود، گسترده‌تر می‌شود.»

آگهی

وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه طی نشستی در لوکزامبورگ بر سر تحریم و مجازات الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس به دلیل سرکوب‌ معترضان در کشورش به توافق رسیدند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت: «توافقی سیاسی بر سر تحریم الکساندر لوکاشنکو در میان اعضای اتحادیه اروپا بدست آمد و بر این اساس فهرست تحریم‌ مقامات بلاروس که پیش‌تر تنظیم شده بود، گسترده‌تر می‌شود.»

منابع دیپلماتیک در لوکزامبورگ همچنین تصریح کرده‌اند که اعضای خانواده رئیس جمهوری بلاروس و تعدادی از قضات این کشور نیز به فهرست تحریم‌ها اضافه شده‌اند.

توافق بدست آمده بر سر گسترش فهرست تحریم‌ مقامات بلاروس و تصمیم برای افزودن نام الکساندر لوکاشنکو قرار است پس از نهایی شدن و تایید در مجله و وبسایت رسمی اتحادیه اروپا، اجرایی شود.

اتحادیه اروپا اوایل ماه جاری در واکنش به سرکوب معترضان و مخالفان دولت توسط مینسک و به دلیل آنچه «دستکاری در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نهم اوت» خوانده شده حدود ۴۰ مقام دولتی این کشور را تحریم کرده بود.

در فهرست اولیه تحریم‌ها با این حال نامی از الکساندر لوکاشنکو که منتقدان داخلی و خارجی، برگزیده شدن مجدد وی به ریاست جمهوری بلاروس را نتیجه تقلب در انتخابات می‌دانند، دیده نمی‌شد.

امتناع از افزودن نام الکساندر لوکاشنکو به فهرست تحریم شدگان با این هدف صورت گرفته بود که این اقدام مانع کارشکنی در ماموریت یک هیئت میانجی از سوی سازمان امنیت و همکاری اروپا نشود و همچنین این فرصت به رئیس جمهوری بلاروس داده شود تا وی برای کاستن از بحران موجود باب گفتگو را نمایندگان اپوزیسون باز و زمینه برگزاری انتخابات جدید ریاست جمهوری را فراهم کند.

آنچه وزرای امور خارجه را بر آن داشته تا وی را نیز به فهرست تحریم‌ها اضافه کنند، عدم انعطاف پذیری در گفتگو با مخالفان و ادامه رویه سرکوب و دستگیری تظاهرکنندگان عنوان شده است.

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا ماه گذشته میلادی در گفتگو با یورونیوز از ساز و کار در پیش‌گرفته شده برای عملی کردن سریع تحریم‌ها بر ضد مقامات بلاروس که وی آنها را به نقض حقوق بشر متهم کرد، خبر داده بود.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان از جمله حامیان گسترده‌تر شدن فهرست تحریم‌ مقامات بلاروس بود؛ به نحوی که در بدو نشست با همتایان خود در لوکزامبورگ بارها بر این مسئله تاکید کرد.

وزیر امور خارجه آلمان پس از نشست یاد شده به خبرنگاران گفت: «هیچ چیز در بلاروس بهبود نیافته است. خشونت رژیم لوكاشنكو و دستگیری شرکت کنندگان در تظاهرات صلح آمیز ادامه دارد. من پیشنهاد كردم كه بسته جدیدی از تحریم ها را راه اندازی كنیم و لوكاشنكو نیز از جمله تحریم شدگان باشد.»

کشورهای عضو اتحادیه اروپا به نشانه همبستگی با لهستان و لیتوانی، دو کشوری که بلاروس آنها را به تحریک معترضان و دخالت در امور داخلی خود متهم می‌کند، سفرای خود را برای پار‌ه‌ای مشورت‌ها فراخوانده‌اند. این اقدام پس از آن صورت گرفت که دولت بلاروس از سفارتخانه‌های لهستان و لیتوانی خواست تعداد دیپلمات‌های مامور به خدمت خود در مینسک را کاهش دهند.

یک منبع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفته است که اتحادیه اروپا جدا از تلاش برای هماهنگ سازی اقدامات در اعتراض به ادامه روند سرکوب‌ها، در صدد است تا ارتباط خود را با جمعه مدنی در این کشور حفظ کند.

گفتنی است که بلاروس نیز در واکنش به تحریم‌های بروکسل اعلام کرده است که شماری از مقامات اتحادیه اروپا را در فهرست تحریم قرار داده و افراد تحریم‌ شده از این پس حق ورود به این کشور را ندارند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار دولت بلاروس به معترضان: در صورت لزوم از «گلوله‌های واقعی» استفاده می‌کنیم

بلاروس اتحادیه اروپا را تحریم کرد و سفرای خود را از لهستان و لتونی فرا خواند

قبرس پس از تهدید ترکیه از سوی اتحادیه اروپا، با تحریم بلاروس موافقت کرد