بلاروس اتحادیه اروپا را تحریم کرد و سفرای خود را از لهستان و لتونی فرا خواند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
الکساندر لوکاشنکو
الکساندر لوکاشنکو   -   کپی رایت  AP Photo

بلاروس در واکنشی متقابل به اتحادیه اروپا شماری از مقامات این اتحادیه را تحریم کرد. این اشخاص و مقامات از این به بعد حق ورود به بلاروس را نخواهند داشت.

رهبران اتحادیه اروپا در ساعات آغازین روز جمعه ۲ اکتبر حدود ۴۰ مقام دولتی بلاروس را بدلیل نقش آنها در دستکاری در انتخابات ریاست جمهوری این کشور و نیز سرکوب تظاهرات پس از ۹ اوت تحریم کردند.

الکساندر لوکاشنکو، که منتقدان داخلی و خارجی وی، انتخاب مجدد وی به ریاست جمهوری بلاروس را نتیجه تقلب در انتخابات می‌دانند، در فهرست مقامات تحریم شده بلاروس نیست.

مسکو: از مینسک دفاع می‌کنیم

کرملین در واکنش به تحریم‌هایی که روز جمعه از سوی اتحادیه اروپا بر ضد چندین مقام دولتی در بلاروس وضع شد، اعلام کرد که همچنان حامی متحد خود است و از مینسک دفاع می‌کند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در این خصوص گفت: دیدگاه ما در خصوص سیاست تحریم به طور کلی بسیار بسیار منفی است و این رویکرد از دید ما بیشتر نشان‌دهنده ضعف است تا قدرت.»

بلاروس سفرای خود را از لهستان و لتونی فرا خواند

از سوی دیگر، وزارت خارجه بلاروس روز جمعه سفرای خود را از دو کشور همسایه لهستان و لتونی که پیش‌تر آنها را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرده بود، فرا خواند و همزمان خواستار کاهش قابل توجه شمار دیپلمات‌های این دو کشور در مینسک شد.

خبرگزاری دولتی بلتا در بلاروس با استناد به بیانیه وزارت خارجه این کشور از لهستان و لتونی خواسته است که تعداد دیپلمات‌های خود را به ترتیب به ۱۸ و۱۴ نفر کاهش دهند.

گفتنی است که لهستان ۵۰ دیپلمات در سفارتخانه خود در مینسک دارد و ۲۵ دیپلمات نیز در سفارتخانه لتونی در پایتخت بلاروس فعالیت می‌کنند.

دولت بلاروس همچنین اعلام کرد که اعتبارنامه فعلی همه روزنامه نگاران خارجی لغو شده و آنها برای فعالیت در این کشور باید مجدداً درخواست مجوز کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید