Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بلاروس اتحادیه اروپا را تحریم کرد و سفرای خود را از لهستان و لتونی فرا خواند

الکساندر لوکاشنکو
الکساندر لوکاشنکو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه بلاروس روز جمعه سفرای خود را از دو کشور همسایه لهستان و لتونی که پیش‌تر آنها را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرده بود، فرا خواند و همزمان خواستار کاهش قابل توجه شمار دیپلمات‌های این دو کشور در مینسک شد.

آگهی

بلاروس در واکنشی متقابل به اتحادیه اروپا شماری از مقامات این اتحادیه را تحریم کرد. این اشخاص و مقامات از این به بعد حق ورود به بلاروس را نخواهند داشت.

رهبران اتحادیه اروپا در ساعات آغازین روز جمعه ۲ اکتبر حدود ۴۰ مقام دولتی بلاروس را بدلیل نقش آنها در دستکاری در انتخابات ریاست جمهوری این کشور و نیز سرکوب تظاهرات پس از ۹ اوت تحریم کردند.

الکساندر لوکاشنکو، که منتقدان داخلی و خارجی وی، انتخاب مجدد وی به ریاست جمهوری بلاروس را نتیجه تقلب در انتخابات می‌دانند، در فهرست مقامات تحریم شده بلاروس نیست.

مسکو: از مینسک دفاع می‌کنیم

کرملین در واکنش به تحریم‌هایی که روز جمعه از سوی اتحادیه اروپا بر ضد چندین مقام دولتی در بلاروس وضع شد، اعلام کرد که همچنان حامی متحد خود است و از مینسک دفاع می‌کند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در این خصوص گفت: دیدگاه ما در خصوص سیاست تحریم به طور کلی بسیار بسیار منفی است و این رویکرد از دید ما بیشتر نشان‌دهنده ضعف است تا قدرت.»

بلاروس سفرای خود را از لهستان و لتونی فرا خواند

از سوی دیگر، وزارت خارجه بلاروس روز جمعه سفرای خود را از دو کشور همسایه لهستان و لتونی که پیش‌تر آنها را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرده بود، فرا خواند و همزمان خواستار کاهش قابل توجه شمار دیپلمات‌های این دو کشور در مینسک شد.

خبرگزاری دولتی بلتا در بلاروس با استناد به بیانیه وزارت خارجه این کشور از لهستان و لتونی خواسته است که تعداد دیپلمات‌های خود را به ترتیب به ۱۸ و۱۴ نفر کاهش دهند.

گفتنی است که لهستان ۵۰ دیپلمات در سفارتخانه خود در مینسک دارد و ۲۵ دیپلمات نیز در سفارتخانه لتونی در پایتخت بلاروس فعالیت می‌کنند.

دولت بلاروس همچنین اعلام کرد که اعتبارنامه فعلی همه روزنامه نگاران خارجی لغو شده و آنها برای فعالیت در این کشور باید مجدداً درخواست مجوز کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات ضد لوکاشنکو در بلاروس به خشونت کشیده شد

افشای آمادگی بلاروس در تامین زیرساخت ریلی ماشین جنگی روسیه و نگرانی از بازشدن جبهه جدید علیه اوکراین

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت