در مجارستان زندانیان محکوم به حبس‌های سنگین شبانه‌روزی ماسک می‌سازند

Access to the comments نظرها
نگارش از نیما قدکپور
Hungary Migrants
Hungary Migrants   -   کپی رایت  Sandor Ujvari/MTVA - Media Service Support and Asset Management Fund

نخست وزیر مجارستان، با زندانی‌های مخوفترین ندامتگاه مجارستان، استائورالیاهلی، در حال تولید ماسک دیدارکرد. این ندامتگاه که در شمال شرقی این کشور قراردارد، میزبان مجرمانی با بالاترین محکومیت‌ها است.

مجرمان در این زندان با کمک ماشینی که چین به مجارستان صادرکرده است، بصورت شبانه روز کار می کنند تا به گفته رسانه‌های مجارستان ۲.۸ میلیون ماسک تولیدکنند. قرار است این ماسک‌ها در طول یک ماه تولید شود.

آنطور که منتقدان پرشمار دولت ویکتور اوربان می‌گویند، این اولین بار نیست که مجارستان از مجرمان «سوء استفاده کرده و بیگاری» می کشد.

در سال ۲۰۱۵ نیز برخی از مجرمان در زندان‌های مجارستان وسایل تولید فنسهای مرزی، برای جلوگیری از ورود پناهجویان به این کشور، را تولید کردند. مجارستان به عنوان عضوی از شورای اروپا ناگزیر است به منشور حقوق بشر اروپا تن دهد. استفاده از مجرمان در اردوگاه های کار براساس منشور حقوق بشر اروپا، اصولا قدغن و ممنوع است. با این حال ویکتور اوربان مانند بسیاری دیگر از رهبران اروپایی با صدور فرمانی پس از شیوع ویروس کرونا، اعلام وضعیت اضطراری کرد: با موافقت پارلمان مجارستان، وضعیت اضطراری و اختیارات ویژه دولت در این کشور دست‌کم برای دوهفته برقرار است و به نظر می‌رسد این وضعیت برای هفته‌ها و حتی ماه‌های آینده ادامه یابد. 

 وضعیت اضطراری اجازه می دهد تا نخست وزیر مجارستان، با نظارت کمتر و اختیارات گسترده‌تر شرایط را مدیریت کند. بسیاری در اروپا، تصمیم اوربان در اجرای وضعیت اضطراری را اجرای خواست های غیردموکراتیک نخست وزیر می دانند. یکی از نمونه های آن ماده ای در این قانون است که بر اساس آن : «پخش و انتشار هرگونه شایعه و اطلاع رسانی نادرست درباره ویروس کرونا، می تواند حکم ۵ سال زندان برای متهمانی که محکوم می شوند، داشته باشد.»