چک سفید امضای پارلمان مجارستان به اوربان؛ مهار کرونا یا تضعیف دموکراسی؟

چک سفید امضای پارلمان مجارستان به اوربان؛ مهار کرونا یا تضعیف دموکراسی؟
Copyright  AFP
نگارش از یورونیوز فارسی

دولت مجارستان به این شکل می‌تواند کسانی را که دربارهٔ بیماری اخبار دروغ منتشر کنند تا پنج سال زندانی کند.

مجلس مجارستان روز دوشنبه قانونی را تصویب کرد که برای مقابله با شیوع ویروس کرونا به رئیس‌جمهوری این کشور اختیار عمل گسترده‌ای می‌دهد.

سخنگوی دولت ویکتور اوربان روز دوشنبه اعلام کرد که «اقدامات فوق‌العادهٔ» اخیر که محدویت چندانی ندارد و به دولت اجازه می‌دهد که راسا و بدون مجوز پارلمان اقداماتی را انجام دهد، برای مهار بیماری کوید-۱۹ ضروری بود.

اما منتقدان دولت می‌گویند که تصویب چنین قانونی مانند دادن «چک سفید» به دولت راست‌گرای ویکتور اوربان است، به‌ویژه از آن رو که این قانون به دولت اجازه می‌دهد کسانی را که اخبار دروغ دربارهٔ بیماری منتشر کنند تا پنج سال زندانی کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تیمئا ژابو، نمایندهٔ مخالف حزب ویکتور اوربان در مجلس مجارستان، می‌گوید: «آنها (هیات حاکم) در ده سال گذشته از قدرت‌شان برای دور زدن دموکراسی و حاکمیت قانون بهره برده‌اند.» و می‌افزاید:‌ «اگر باقی کشورهای اروپایی، چنین قوانینی گذراندند آنوقت قبول می‌کنم که دولت مجارستان هم باید چنین کند.»

اقدام اخیر مجارستان، اعتراض اتحادیهٔ اروپا را هم در پی داشت،‌ اما هواداران دولت اوربان استدلال می‌کنند که این انتقادات به‌خاطر موضع کنونی این کشور در قبال مهاجران صورت می‌گیرد.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ویروس کرونا